Azon szerencsések közé tartozom (a lakosság nagyjából 2/3-ába), akiket nem zavar, ha hátrafelé ülnek a vonaton; akik utazás közben gondtalanul tudnak olvasni, és nem lesznek rosszul a billegő vagy hánykolódó hajón sem. De az utazási betegségnek vagy a hajón tengeri betegségnek hívott problémakör sokakat érint: a 2-12 éves gyerekeknél és a felnőttek körében is gyakori. A jellegzetes tünetei közé a szédülés, hányinger, hányás, remegés, sápadtság, hideg verejtékezés, ájulásérzés és rosszullét tartozik.
Az utazási betegség (más néven kinetózis) a különféle járműveken utazás közben lép fel. Az okozza, hogy a járművek mozgása közben a szem által látott kép és a belső fülben levő egyensúlyszerv által keltett ingerületek ellentétes jeleket küldenek az agyba, és ezek mondhatni, kiakasztják a rendszert. Az agy a hallucinációként megélt helyzetet úgy próbálja megoldani (ami jellemzően mérgezésből adódik), hogy hányás útján igyekszik megszabadulni a „méregtől".
Nyilván a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha az utazás előtt fél órával hányáscsillapító, hányingercsökkentő gyógyszerrel próbálnánk megelőzni a panaszokat. Azonban, ha mégsem szeretnénk gyógyszert szedni, esetleg félünk azok nyugtató, éberséget csökkentő hatásától, akkor is tudunk tenni az ügy érdekében.
♦ Együnk valamit utazás előtt, a kisgyerekeket is etessük meg! Nem kell többfogásos, zsíros, puffasztó, nehezen emészthető lakomára gondolni. A cél, hogy ne üres gyomorral induljunk útnak.
♦ Van, akinek segít a rágózás. Ezt egyénileg tudjuk kitapasztalni, hiszen akad, akinél fokozza az étvágyat, vagy éppen refluxa van, és emiatt lehet problémája. A kisgyerekeknél ráadásul a rágó lenyelése, félrenyelése is bizonytalansági tényező.
♦ Ha érzékenyebb gyomrú felnőttként utazunk, üljünk előre, legjobb, ha mi vezetünk! Buszon is inkább elől foglaljunk helyet és kerüljük a kerék fölött ülést! Hajón a középutas megoldást, repülőn pedig a szárny feletti üléseket preferáljuk!
♦ A gyereket ültessük úgy (hátul), hogy kilásson a gyerekülésből, ez is segíthet abban, hogy
az agya jobban érzékelje a mozgást.
♦ Ha tudjuk, időzítsük az utazást a gyerek szokásos alvásidejére, és ha megoldható, akkor mi is próbáljunk meg aludni utazás közben (vagy legalább pihentessük a szemünket, amikor jobban inog, mozog alattunk a jármű)!
♦ Ne olvassunk, ne mobilozzunk, ne nézzünk lefelé, inkább kifelé az ablakon (már ha van a közelünkben)! A gyereknek se adjunk képeskönyvet, színezőt, tabletet, mert lefelé nézve könnyebben rosszul lesz, inkább kémleljük vele együtt a tájat és beszéljük meg a látottakat!
♦ Vigyünk különféle játékokat is a gyereknek, hogy ezzel is lekössük a figyelmét, ha éppen elunná a kifelé bambulást!
♦ Mielőtt még bárki jelezné a családból, hogy kezd rosszul lenni, és autóval utazunk, tartsunk pihenőt és sétáljunk a levegőn! Ilyenkor ehetünk, ihatunk is. Az ivást ne hanyagoljuk el, inkább a többször keveset elve alapján igyunk minél gyakrabban, és a gyereket is kínáljuk többször!
♦ A gyömbér frissen, teában, reszelve, üdítőként is kipróbálható a hányinger megelőzésére.
♦ Legyen nálunk – a lehetőségekhez mérten – hányózacskó, kis lavór vagy vödör, friss víz, törölköző, nedves törlőkendő, hogy ha mégis útitársunk lenne a róka, akkor gyorsan el tudjuk tüntetni a nyomait.
♦ Vezetéskor kerüljük a hirtelen kanyarokat és az extrém gyorsítást, lassítást!
♦ Álljunk félre az autóval, ha ez megoldható! Más járművön menjünk ki a mosdóra vagy egy nyugodtabb, hűvösebb, árnyékos helyre, a hajón a levegőre! Használjuk a már előre bekészített, fent említett vész-szettet!
♦ Igyunk egy keveset, kortyonként, és itassuk a gyereket vagy útitársunkat is! Tudományos tények ugyan nem támasztják alá, de a „népi" hagyomány és a tapasztalat azt mutatja (talán már önbeteljesítő jóslatként is), hogy a hideg kóla, akár csak evőkanalanként (ja, ezt is vigyünk akkor) csillapítja a hányásos rosszullétet. Talán a szénsav, talán a koffein, talán a hűsítő hőmérséklet, talán valami egyéb, titkos összetevő használhat, vagy ezek kombinációja, ezt nem tudjuk. Bár gyerekeknek a koffeintartalma és a szénsavassága miatt mégsem ez a legszerencsésebb vészmegoldás. Legfeljebb alkalmi jelleggel. Mert amúgy a kóla nem gyerekital - ebben jobb, ha itt megegyezünk. Ráadásul vannak, akik (főleg a felnőttek közül) nem is kedvelik az ízét, és emiatt nem az elsőként választandó házipatika közé tartozik.
♦ A hideg, citromos víz, a borsmenta-, citromfűtea (esetleg egy citromfűolajjal átitatott zsebkendő szagolgatása), gyömbértea már jobb választás. A gyömbérteát magunk is elkészíthetjük, ha reszelt gyömbért forrázunk le, és azt ízesítjük citromlével, kevés mézzel vagy cukorral (ezek el is hagyhatók persze).
♦ Hányás után a mielőbbi folyadék- és elektrolitpótlás elengedhetetlen, különösen a nyári melegben. Legyen az útipakkban bekészítve tasakos, vízzel elkeverhető (instant), ún. orális rehidráló folyadék (ORS), ami a megfelelő arányban és koncentrációban tartalmazza a hányással (esetlegesen hasmenéssel) elveszített ásványi anyagokat, így általa elkerülhető a kiszáradás (és akár a kórház is). Ha ez nincs nálunk, a rostos, 100%-os gyümölcslé, az enyhén sózott-cukrozott gyümölcstea is beválhat, bár jobb a patikai ORS keverékre hagyatkozni, mert a túl édes-túl sós itóka újabb hányást generálhat az érzékenyebb gyomrúaknál.
♦ Mi a helyzet az evéssel? Pár falat teljes kiőrlésű lisztből készült keksz, tönkölyropi, előre feldarabolt zöldség, gyümölcs kínálása még belefér. Többet az akut hányinger, hányás mellett úgysem tudunk a szenvedő alany gyomrába diktálni. Adjuk neki, amit kér, hiszen az adott helyzet aktuálisan felülírhatja az egészséges táplálkozás irányelveit. Ráadásul nagy egyéni különbségek lehetnek abban, kinél mi válik be a rosszullét esetén. Ha elmúlt, akkor térjünk vissza a kiegyensúlyozott étrendhez!
Ha felkészültek vagyunk, az átmeneti kellemetlenségek ellenére is tudjuk majd élvezni az utazás szépségeit és jó értelemben vett izgalmait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.