A szabadságharc első csatáját Pákozdnál vívták, mégpedig nagy sikerrel. 1848. szeptember 29-én Pákozd és Sukoró között a főként újoncokból álló sereg legyőzte a kétszeres túlerőben lévő császáriakat, mely után Jellasics fegyverszünetet kért, és visszatért Bécsbe. Maga a csata a két községtől északra található magaslatokon zajlott. Pákozd Székesfehérvártól 11 kilométerre északkeletre található, és mivel itt már a törökök ellen is sikerült egyszer emlékezetes győzelmet kicsikarnunk 1593-ban, nem meglepő, hogy egy nemzeti katonai emlékhely létesült a településen. Mint honlapjáról kiderül, a 2002-ben létrejött park legfőbb célja, hogy bemutassa az elmúlt bő másfél évszázad történelmének magyar katonai hősiességét, tehát nem csak 1848-ról láthatunk itt tárlatokat.
Ha szeretnénk több időt eltölteni a térségben, bőven akad még látnivaló. A pákozdi ingóköveket természetvédelmi terület védi, és a gravitációt meghazudtoló, hatalmas gránitsziklák között túrázhatunk. A pákozdi Hősök teréről induló rövid, könnyű körtúra bő hét kilométeres, és nagyjából két és fél óra alatt teljesíthető. A legmagasabb ponton található Pogány-kőtől pompás kilátásban lesz részünk. Gyerekekkel is végigjárható, mert összesen ötven méter meredek szakasz van benne, azt pedig körültekintéssel velük is meg lehet oldani.
Tudta?
Pákozdon található a világ legnagyobb huszárszobra! 2017. szeptember 29-én, a Szárazföldi Haderők Napján adták át. A Miskahuszár szobor tömege nyolcvan tonna, magassága 12,5 méter.Ha több napra elegendő elfoglaltságot keresnek a környéken, menjenek át a Velencei-tó túlpartjára, ahol a Dinnyési Fertőn található tanösvényt korábban már ajánlottuk. Valójában összesen három tanösvény van itt, választhatnak egy, a madarak nyomában haladó és két, a faluban haladó útvonal közül. Utóbbiak egyike az agárdi Gárdonyi Géza emlékházat veszi célba, ahol egy, az egri várról készült makettet is megcsodálhatnak a gyerkőcök. Függetlenül attól, odavannak-e a várakért, vagy sem, a dinnyési Várpark is bőven megér egy megállót, ahol akár piknikezhet is a család egy fedett asztalnál.
Travelo-tipp:
Ha elfáradt a kirándulásban, csobbanjon egyet a székesfehérvári Árpád-fürdőben! A hazánk legszebb történelmi fürdői közé tartozó szecessziós műremekben Blaha Lujza is sokszor megfordult.Pákozdról bő egy óra autóval Ozora, ahol 1848. október 7-én újabb csatára került sor, itt kényszerítették ugyanis Görgeyék fegyverletételre a hátrahagyott horvát helyőrséget. Érdemes megnézni a 2017-ben megújult ozorai várkastélyt, amelynek tulajdonosa, az olasz Ozorai Pipo, és akinek köszönhetően így egy enyhén mediterrán hangulatú kastélyba léphetünk. A várkastély földszinti helyiségeiben a Csodálatos Castello című tárlat mutatja be a vár történetét a késő gótikától az 1980-as évekig. A vár közelében lévő, szintén most felújított barokk kori Nagyvendéglőben pedig az Esterházy Fogadóközpontot alakították ki, ahol Illyés Gyula-kiállítás fogadja a látogatókat.
A két célpont között érdemes megállókat is beiktatni, ha nem is a szabadságharc, de más idők emlékére. Tácott található például a Gorsium Régészeti Park, mely hatalmas kiterjedésével és izgalmas látnivalóival órákra le fogja kötni a gyerekeket, ahol ráadásul egy 12 méteres ókori városfalra is felmászhatnak. Aztán útba esik Dég települése is, amelynek Festetics-kastélyában 2015-ben Közép-Európa egyik legnagyobb, 300 hektáros angolkertjét csodálhatják meg. A parkot három patak találkozásánál hozták létre 1813 és 1820 között Festetics Antal megbízásából, a kastély pedig a magyarországi szabadkőművesség titkos fellegvára volt. Hazánkban nem csupán az egyik legszebb, de az egyetlen látogatható klasszicista kastély is.
Budapest után Debrecen játszotta a legnagyobb szerepet az 1848-as és 49-es esemény során, a kálvinista Rómában ma is számtalan emléket őriznek erről az időszakról. Nézzék meg, de ne csak ezeket! Hiszen Debrecenben rengeteg gyerekbarát érdekességet találhat még. Ha kíváncsiak arra, szerintünk mi az a tíz ok, amért érdemes a városba utazni, akkor kattintsanak ide.
Az 1848 őszén Schwechatban elszenvedett vereséget követően félő volt, hogy Buda-Pest is a császáriak kezére jut, így született a döntés, hogy az országgyűlés költözzön Debrecenbe. A Debreceni Református Kollégium a város egyik fő oktatási intézménye, ahol az országgyűlés 1849. január elejétől május végéig ülésezett.
A városházával szemben található az Andaházi-Szilágyi-ház, melynek erkélyéről Kossuth Lajos beszélt a néphez. Az erkélyt az 1920-as években beépíttette a Mihalovics család. Szerencsére a korlátja nem semmisült meg: SZM- (Szilágyi Mihály) monogramos rácsozata ma is látható a Széchenyi utca felőli udvarban.
Mit egyenek?
Debrecen gasztropalettája évről-évre egyre izgalmasabb színfoltokkal gazdagodik, és öt helyet már ajánlottunk is, hogy meggyőződhessenek erről. Ezeken kívül egyáltalán nem meglepő, hogy a városban kiváló hortobágyi palacsintát és persze páros debreceni kolbászt is kóstolhatnak.A Miklós utcában emléktábla őrzi azt az 1849. január 7-i pillanatot is, amikor a forradalmi kormány a városba érkezett. A kapuőr 13 órakor írta a naplóba: „Kossuth, magyarok Mózesse". De érdemes ellátogatni a Nagytemplomba is, hiszen az 1849. április 14-én itt ülésező kibővített országgyűlés történelmünkben másodszor mondta ki a Habsburg-ház trónfosztását, és ugyanezen a napon Kossuth Lajost kormányzó elnökké választották. A Nagytemplomban érdemes megnézni az orgonát és a szószéket is.
Debrecenben természetesen nem csak ennyi látnivaló van gyerekekkel. Tudták például, hogy a város víztornya megmászható? Az állatkertben tavaly színes szafarivonat indult, és nemrég érkeztek ritka hóbaglyok is. Ráadásul a nagyvárosnak a Hortobágy a szomszédja, márpedig szerintünk ez ma Közép-Európa legnagyobb nyugiszobája. A hatalmas iker-gémeskúton apa és fia mérkőzhet meg, eldöntve azt, hogy ki az erősebb, de aztán másszanak fel a körkarám és a bivalyok dagonyázóhelye közötti kilátótoronyba is, melynek felső szintjéről csodás a panoráma. A Pusztai Állatpark március közepétől október végéig minden nap 10-től este hatig tart nyitva, a Hortobágyi Madárpark pedig minden nap 9-től este 7-ig.
Ha pedig kifáradt a csapat, irány az Aquaticum, ahol március 16-án és 17-én ráadásul Aqua Manó Party-t rendeznek. A zenés családi animációk és vízi vetélkedők mellett vízi zumbára és kézműves foglalkozásokra is számíthatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.