A Mokka stábja a hirtelen jött lehűlésről faggatta a meteorológust. Németh Lajos nem sok biztatóval tudott szolgálni az időjárásunk kapcsán.
A mindig energikus meteorológus, Németh Lajos volt a Mokka május 5-i adásának vendége. A szakértőt a Duna-parton sétálva kapcsolták a TV2 stúdiójából, a téma pedig nem volt más, mint az időjárás: pontosabban az a szupercella, ami körülbelül 10 fokos lehűlést, sőt, az ország egyes részein jégesőt is hozott a hosszú hétvége zárásaként.
A hirtelen jött időjárásváltozás természetesen mindenkit megvisel valamennyire, ezért a Mokka stábja is azt a kérdést tette fel Németh Lajosnak, hogy vajon meddig marad hazánk térségében a csapadékos, barátságtalan, kifejezetten őszies időjárás.
Az időjós nem igazán köntörfalazott, kifejezetten aggasztó dolgot mondott az időjárással kapcsolatban.
„Az elmúlt négy napban mindent megéltünk! Pénteken és szombaton volt kánikula, júliusi hőség, nyár volt. Tényleg rövidnadrágos idő volt, az emberek boldogan sétáltak, fagyit nyaltak. Vasárnap történt valami a légkörben, ami nem volt váratlan, hiszen már az előrejelzésekben is benne volt, hogy szombattól, vasárnaptól egy hidegfront hatására kedvezőek lesznek a feltételek heves záporok, zivatarok kialakulására. Vasárnap kora délután egy nem akármilyen légköri képződmény, egy hatalmas szupercella érte el az ország nyugati részét. Jégeső, szélvihar, felhőszakadás, rövid idő alatt félhavi mennyiségű csapadék is lehullott. A keleti országrészben jóval csendesebb, nyugodtabb volt az idő. Évszakváltás történt, hétfőn például az ország északi felén az ilyenkor szokásosnál, tehát a május elejinél jóval hűvösebb lesz az időjárás” - kezdte kabátjában sétálva Németh Lajos, aki szerint a következő napokban is jó, ha az ilyenkor megszokottnál több rajtunk a textil.
„A hűvös levegőnek bőven van utánpótlása. Picikét szelídült a front, de azért az sem kutya, hogy a harminc fok körüli hőmérséklet után tizenöt fokot sem mérünk. Sopron környékén, Komáron térségében alig lesz tíz fok. Aztán valamivel csendesebb és nyugodtabb idő lesz szerdán, de csütörtökön újabb front érkezik, újabb csapadékkal, de nagyon gyorsan hozzáteszem azt, hogy májust írunk és mint tudjuk a májusi eső aranyat ér”
- mondta a Mokka munkatársának Németh Lajos meteorológus.
Amikor a viszonylag hosszabb ideig tartó, fülledt és párás időjárást okozó meleg periódust egy markáns hidegfront betörése szakítja meg, heves zivatargócok alakulnak ki. Ilyenkor a jellegzetes, a legalsó és legsűrűbb légréteg, a troposzféra felső határáig nyúló és a tetejükön üllőszerűen kiszélesedő zivatarfelhők egymást követő láncokba rendeződnek. E felhőképződményeken belül rendkívül heves a függőleges feláramlás, amelynek sebessége elérheti a 100 km/órás sebességet is. A zivatarfelhők teteje egészen a tropopauzáig, 11-12 ezer méteres magasságig, kivételes esetben pedig akár 18 ezer méterig, a sztratoszféráig is felnyúlhat. A zivatarlánc felhőiből heves eső, sőt igen gyakran jég hullik alá, erős, nemegyszer orkánszerű széllökésekkel kísérve. Ezekben a zivatarláncokban alakulhatnak ki az úgynevezett fejlett zivatarfelhők vagy szupercellák. Ezek olyan hosszú életű, kiterjedt zivatarfelhők, amelyek a nagy hőmérsékleti és páratartalombeli különbség miatt a tengelyük körül rotálnak, azaz forogni kezdenek - írja az Origo.