A mai napig legendák keringenek Zámbó Jimmy négy és fél oktávos hangjáról. Ilyen, világszinten is ritkaságnak számító hangterjedelme rajta kívül csak Szegedi Molnár Gézának volt, manapság pedig Vásáry André dicsekedhet vele.
Forrás: MTI
A leghíresebb Zámbó testvér azt tartotta: egyfajta születési rendellenességnek köszönheti hatalmas hangterjedelmét. Tudjuk, Jimmy hiú ember volt, szerette a figyelmet és a népszerűséget, és ahogy látta, micsoda felhajtás van körülötte, szeretett rájátszani „Királyságára”.
– Én úgy szoktam fogalmazni, hogy születési rendellenességnek köszönhetem a hangterjedelmemet. Ezt egyébként nekem egy orvos barátom mondta, aki szerint másképpen vannak a hangszálaim, mint másoknak – mondta el egy interjúban a legendás énekes, nem sokkal tragikus halála előtt.
Tény, hogy még az orvosok is elámultak attól a természet alkotta szerkezettől, amit az énekes torkában láttak. Mint minden énekes, aki kicsit is ad magára, Jimmy is járt foniáterhez. A foniátria a fül-orr-gégészet egyik szakterülete, amely a hangképző szervek rendellenességeivel, betegségeivel foglalkozik. A Király egy megfázás okán jutott el dr. Balázs Boglárkához.
– Benéztem a torkába, és majdnem átlagos, bariton jellegű hangszalagokkal találkoztam. Az igaz, hogy az átlagnál jóval rugalmasabbak voltak, és jobb volt a nyálkahártya-borításuk is, de ezt azért nem nevezném rendellenességnek. Jimmynek szerencsére és ügyességre volt szüksége ahhoz, hogy kiénekelje a négy oktávot, és az tagadhatatlan, hogy stabilan tudta is – mondta el a Ripostnak a szakember.
Lapunk megkereste dr. Hacki Tamás fül-orr-gégészt, egyetemi tanárt, aki nem mellesleg nemzetközi hírű füttyművész is. A doktor szerint igenis rendkívüli adottság mindaz, amit kolléganője említ, és ez segítette a Királyt a négy és fél oktáv eléréséhez.
– Az átlagosnál rugalmasabb, vagyis elasztikusabb hangszalagok azt jelentik, hogy viselőjük jól meg tudja feszíteni és el tudja lazítani azokat. Laza hangszalagokkal a mély, feszes és erős hangszalagokkal pedig a magas hangok képződnek. Ez az adottság valóban hozzájárulhatott a különlegesen nagy hangterjedelemhez – magyarázta dr. Hacki, hozzátéve, a nyálkahártyának is fontos szerep jut a hangképzésben, a vastagabb nyálkahártya-borítás egészséges szalagokra enged következtetni.
– A bariton jellegű hangszalag pedig azt jelenti, hogy nagyon széles és nagy tömegű szalagokról beszélünk, ilyen a basszusoknak és a baritonoknak van, minél rövidebb, annál inkább a magas hangok kiéneklésére képesek az énekesek, mint például a tenorok. Jimmynek tehát jó méretű, igen egészséges hangszalagjai voltak összességében – folytatta a szakértő, aki szerint ilyen adottságokkal az is rendelkezhet, aki nem énekléssel keresi a kenyerét. Ahhoz, hogy ezt ki is tudja használni, zenei tehetségre is szükség van.
– Úgy hiszem, az igazi titok nem csak Jimmy torkában volt, bár kétségtelen, hogy a hangszálai minősége is hozzájárult ahhoz, hogy képes legyen kiénekelni a négy és fél oktávot. Ez inkább tehetség és képesség kérdése, amiből szintén nem volt híján. Mindannyiunknak vannak izmai, mégsem leszünk mindahányan olimpikonok – magyarázta az orvos, hozzátéve, a négyoktávnyi hangterjedelmet nemigen szokták használni még azok sem, akik képesek a kiéneklésére, és Jimmy sem használta ki maximálisan.