Celeb

Meg fog lepődni: így jótékonykodnak a celebek

Török Hanna

Létrehozva: 2014.10.05.

Az igazán nagylelkű emberek csöndben, felhajtás nélkül próbálnak segíteni másokon, vélik sokan, de nincs teljesen igazuk. Mert a nyilvánosan adakozó hírességek nemcsak a saját imidzsüknek tesznek jót, hanem az ügynek is, amelyhez a pénzüket adják. Az AIDS-kutatás Sharon Stone-nak, az állatvédelem Brigitte Bardot-nak, Matt Damonnak és Madonnának köszönhet sokat, de a Guinness-rekordok könyve szerint Michael Jackson volt a világ legtöbbet ­jótékonykodó sztárja.

Ne csípjétek ki magatokat!

A hírességek igen gyakran adnak jótékony célú estélyeket, amelyekre a belépőjegyek ára minimum 5-10 ezer dollár. Több száz ilyen gálát rendeznek egy évben Amerikában, ám sokan úgy gondolják, ezek a felszínesség színterei. Éppen ezért Barbra Streisand például egy ízben „No Show” gálára küldött szét meghívót azzal, hogy mindenki maradjon otthon, ne rittyentse ki magát, inkább másnap menjen el a bankba, és szép csendben fizesse be az adományát.

Mondott egy cifrát

Hogy egy-egy világhíresség mennyit tehet az elesettekért, azt jól mutatja Bob Geldof esete, hisz az ír zenész a semmiből minden idők legmonumentálisabb segélykoncertjét, a Live Aidet szervezte meg csaknem harminc éve, 1985-ben. Londonban és Philadelphiában egyszerre léptek fel a rocksztárok, és a két koncertet a helyszínen 200 ezren, míg a televízió jóvoltából csaknem kétmilliárdan látták. Mindezt Afrika éhezőinek megsegítésére. Ám a zenészek a műsor közben hiába szólították fel adakozásra a nézőket, a pénztárcák csak lassan nyíltak ki. Ekkor a rendkívül vehemens Geldof élő adásban meglehetősen szalonképtelen kifejezést használva „szólt be”. Ám ebből nemhogy botrány, hanem a trend megfordulása következett, és végül 150 millió font gyűlt össze.

Szomjazó színész

Sajnos a harmadik világ nyomora azóta sem szűnik. A híres színésznő, Liv Ullmann életének legmegrázóbb élményeként tartotta számon azt a napot, amikor Makaón egy leprakórházba látogatott, és a földön megpillantott egy összetöpörödött, síró asszonyt. „Elborzadtam a szenvedéstől, és megrémültem a fertőzés veszélyétől – mesélte később. – Ám a kísérőm lehajolt hozzá, megsimogatta. Ez bátorságot adott, átöleltem, és akkor az asszony abbahagyta a sírást, felsóhajtott, mint egy gyermek. Azóta minden alkalommal, amikor adományokat gyűjtök, vagy magam is hozzájárulok anyagilag a nélkülözők és éhezők megsegítéséhez, erre az ölelésre gondolok.”

Angelina Jolie-nak Sierra Leonéban volt hasonló élménye, bár oda most az ebo­la­járvány miatt aligha mennek egyhamar hírességek.

Így gondolkodhat Matt Damon is, aki a Tiszta vizet a fejlődő országokba! elnevezésű kampány arcaként járja a harmadik világ országait. „Egy ízben azt javasolta az egyik vendéglátóm, hogy próbáljak meg egy napig egy kis flakon vízzel ellenni. ­Orvosaim óvtak ettől, de megtettem. Tudtam, hogy másnap vagy fogadalmamat megszegve bármikor vízhez juthatok, és azt is láttam, hogy emberek tízmillióinak az a legfőbb gondja, hogy gyermekeik és ők maguk ne szomjazzanak.”

Bush és Bono hatása

Amikor egy sztár kamerák kereszttüzében átad egy tízmillió dolláros csekket egy szegényotthonnak, netán afrikai éhezők között mutatkozik – gondoljunk csak a néhai Dianára vagy Brad Pittre és felesé­gére, Angelina Jolie-ra, Roger ­Moore-ra –, akkor ezzel világszerte nézők százmillióinak mutatnak példát. Így tett például a U2 együttes frontembere, a híres jótékonykodó Bono is, amikor 2002 májusában a Fehér Ház kertjében Bush elnökkel pózolt abból az alkalomból, hogy utóbbi éppen ötmilliárd dolláros amerikai kintlevőségről mondott le az afrikaiak javára. Az aktus láttán a világ kormányai százmilliárd dollár értékben tették meg ugyanezt.

Olykor olyanok is „megtérnek”, akiknek korábban eszükbe sem jutott jótékonykodni. ilyen Bill Gates, aki immár több mint húsz éve vezeti a világ leggazdagabb embereinek listáját. Ő akkor ült fel erre a „hajóra”, amikor a gazdasági versenyszabályok súlyos megszegésével vádolták meg. Tehát szinte belemenekült a jótékonykodásba, ám hamar megfertőződött, vagyonának jó részét különféle alapítványokba préselve igyekszik segíteni; nem véletlen, hogy 2005-ben a Time magazin – amúgy éppen Bonóval együtt – a Gates házaspárt az év embereinek választotta. Összesen csaknem 40 milliárd dollárt jótékonykodtak el.

Fridi vásárol

Idehaza nem könnyű olyan hírességet találni, aki rendszeresen súlyos milliókkal állna oda egy-egy ügy mellé. Tudjuk, hogy Friderikusz Sándor több más pénzfelajánlás mellett lélegeztetőgépeket adományozott kórházaknak, a hegedűművész Mága Zoltán pedig hol orvosi műszereket vásárol, máskor háromszáz szolnoki családnak segít iskolakezdési csomaggal, sőt a nagy földrengés után még a Fülöp-szigetekieknek is juttatott ötmillió forintnyi adományt a Baptista Szeretetszolgálat közvetítésével. Presser Gábor és barátai minden évben jótékony hangversenyük teljes bevételét a Magyar Hospice Alapítványnak ajánlják fel.

Jobs, a kegyetlen

Bill Gatesszel ellentétben a másik számítástechnikai guru, a néhai Steve Jobs soha sem jótékonykodott. Sőt, amikor 1997-ben visszahívták az akkor a csőd szélére került Apple-höz, kifejezetten megtiltott minden adakozást. És ezt még akkor sem vonta vissza, amikor cégeinek éves nyeresége a 14 milliárd dollárt, készpénztartalékai pedig a 76 milliárd dollárt is elérték.

Sokat ér az apró

  • Amikor Olaszországban bevezették az eurót, Sophia Loren arra buzdította honfitársait, hogy az aprópénzt gyermekvédelmi célokra fordítsák.

  • Amikor ugyancsak Itáliában vészesen lecsökkentek a vértartalékok, akkor többek között Alberto Tomba sokszoros síelő olimpiai bajnok példamutatásának és felszólításának köszönhetően tömegek vonultak a véradó központokba.

  • Lady GaGa a zaklatás elleni szervezeteket segíti, a Harry Pottert alakító Daniel Radcliffe egy, az öngyilkosság elhárítására szakosodott szervezetet támogat, míg George Clooney most éppen a szudáni emberjogi szervezetek mellett kampányol.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek