Közel 300 milliót ér az a tíz festmény, amit kikölcsönzött a tévés cége. Havi tizenötezer forintért bérelték, sokak szerint ez volt az év üzlete. Jáksó nem érti, pontosan mi a baj ezzel?
Tíz nagy értékű festményt kölcsönzött ki a Szépművészeti Múzeumból Jáksó László és Halkó Gabriella cége, a Brand Kft. 2013 decemberében – értesült a vs.hu. A hírportál szerint a képeket havi tizenötezer forintért kapták kölcsön, és bár 2016 végéig szólt a szerződésük, csak három hónapig volt náluk az elképesztő, 292,5 millió forint értékű válogatás.
Tavaly óta miniszteri engedéllyel bárki kölcsönözhet műtárgyat, akár magánszemély is. A kölcsönzéshez alapfeltétel, hogy a tárgyat bemutassák a nagyközönségnek, vagy nemzeti kulturális érdeket kell képviselnie. Jáksóék azonban nem mutatták be sehol: vajon mire kellett a tíz festmény? A műsorvezető szerint ebben az ügyben nincs semmi ördögtől való.
– Ez az első alkalom, hogy valaki megkérdez engem is, hogy vajon miért béreltünk tíz nagy értékű reneszánsz és barokk festményt 2013 telén. Nos, egy forgatásra – vág a téma közepébe Jáksó. – Egy olyan megrendelésünk volt, amihez ilyen képek kellettek. Bárki kikölcsönözheti őket, de teljes anyagi felelősségvállalási szerződést kell aláírni, vagyis, ha elhagyom a képet, vagy megsérül, zsebből fizetem ki az állami tulajdonban keletkezett kárt. A másik feltétel pedig az, hogy a festmény olyan kifogástalan éghajlati körülmények közé és biztonságtechnikailag is megfelelő helyre kerüljön, melyet előír a múzeum szabályzata. Ezt egyébként ellenőrzik a bérbeadás előtt – teszi hozzá a tévés. – Nem is értem, mivel vádolnak engem most? Bérléssel?
A tévés szavai kétséget kizáróan magyarázatot adnak a kérdésre, hogy miért volt szüksége a nemzeti kincsekre, a múzeum névtelenséget kérő szakember azonban elmondta a Borsnak: aggódnak, hogy nem szakemberek döntenek a nemzeti tulajdonnak számító festmények ügyében, hanem az emberi erőforrás miniszter.
Magánszemély nem kölcsönöz
Egy, korábban a Szépművészeti Múzeumban dolgozó informátorunk érdekes dolgokat osztott meg velünk: – A tárcavezető, Balogh Zoltán egyszemélyben dönti el, hogy kiadható-e festmény vagy sem – kezdi a szakember. – Annak idején a kormányhivatalokat is ilyen, nagy értékű festményekkel akarták feldíszíteni, ezért hozták a rendeletet, hogy engedélyköteles legyen. Ha a miniszter úgy dönt, akkor ingyen is elvihető. Nem megszokott, hogy magánemberek kölcsönözzenek festményeket – tette hozzá.