Miért nem robbantak be együtteseink, énekeseink a rendszerváltás előtt a nyugati zenei világba? Pedig tele voltunk tehetségekkel, akik jó ajánlatokat kaptak a vasfüggönyön túlról!
Nemzetközi karriert futhattak volna be a rendszerváltás előtt a beatgeneráció tagjai közül többen is, ehhez azonban disszidálniuk kellett volna. Bródy János szerint a magyar könnyűzene nagyjainak többször is nyílt lehetősége erre, de egyikőjük sem mert Nyugaton új életet kezdeni. „Menni, vagy maradni?” – ezt a témát is feszegeti az RTL II új műsora, a Nagyszám!
Szombat este Bródy Jánoson kívül olyan legendás magyar előadók is beszélnek a rendszerváltás előtti éveikről, mint Kóbor János, Koncz Zsuzsa és Presser Gábor. Presserrel kapcsolatban Bródy János azt mondta a Borsnak: talán a Locomotív GT-nek nyílt a legnagyobb esélye egy külföldi karrierre.
– Az LGT-nek volt egy olyan pillanata, egy amerikai turné, ami jó ugródeszka lehetett volna – így Bródy. – De egy karrier szerencse nélkül sosem indul be. Hiába jó zenész az ember, jó énekes, és veszik körül a szakmájukban szintén profi menedzserek, a szerencse nélkülözhetetlen. Ugyanakkor vallom, amit tanultam a főiskolán: lehet, hogy lesz egyszer világhírű magyar zenész, de biztos, hogy nem magyarul fog énekelni – tette hozzá a hajdani Illés szövegíró-énekese.
Presser Gábor azt is elmondta, miért nem a nyugati pályafutás mellett döntött: – Egyrészről: nem gondoltam, hogy elhagyom a zenekart. Másodszor: nem gondoltam, hogy elhagyom a családomat, harmadszor pedig: nem gondoltam, hogy elhagyom ezt az országot – magyarázta az LGT egyik legendás tagja.
Koncz Zsuzsa is Presserhez hasonlóan gondolkodott, amikor a 70-es években Franciaországban megnyert egy fesztivált, és szerződést kínáltak neki. – Az volt az első pont, hogy három évet Franciaországban kell töltenem. Jaj, mondtam, akkor ne is olvassuk tovább – magyarázta az énekesnő.
Szombat este az RTL II Nagyszám! című műsorában további hírességek mesélnek erről a korról, és azokról a lehetőségekről, amelyekkel nem éltek.