Marilyn Monroe-nak ugyan nem a magyar származású Andre de Dienes volt a legnagyobb szerelme, de az amerikai díva vele is viszonyt folytatott. A szexikonról készült aktfotókat Dienes Andor készítette.
Marilyn Monroe hányatott sorsát szinte az egész világ ismeri: Norma Jeane-t többnyire nevelőszülők gondozták. Egyik állomáshelyén sem maradt sokáig, szinte mindenhol felkorbácsolta a családok férfitagjainak szexuális vágyát, ahol csak megfordult, zaklatták. Egy nagynénje volt, aki igazán szerette, Ana Lower, de nála nem maradhatott sokáig az asszony rossz egészségügyi állapota miatt. Ebből a sanyarú sorsból menekült első házasságába Norma az akkori szomszédjuk fiához, James Daughertyhez. A 16 éves modell és a rendőr frigye csak négy évig tartott.
Éppen válófélben voltak – Daugherty tengerészként a hadseregnél szolgált, ekkoriban szerelt le –, amikor Andre de Dienes fotós először megpillantotta Norma Jeane-t. Az erdélyi születésű Dienes már elmúlt 30, nagy kalandor hírében állt, mielőtt Amerikában telepedett le, beutazta Európát, hosszabb ideig élt Tunéziában. Párizsban kezdett fotósként dolgozni, 1938-ban hívták Amerikába, ahol divatfotós lett.
Amikor nem a divat világában mozgott, akkor járta a vidéket, a természetet és indián törzseket fotózott, valamint aktképeket készített. Egy ilyen útja során találkozott az akkor 19 éves Normával.
– Amikor megláttam, nem hittem a szememnek – mondta Dienes később. – Mintha csoda történt volna velem. Olyan volt, mint egy angyal, mint egy szexi angyal.
Dienes a szabadba vitte az akkor még ismeretlen lányt, kétszáz dollárt fizetett neki azért, hogy meztelenül modellt álljon neki. A kapcsolat hamar kiteljesedett, amiből káprázatos fotók születettek. A férfit elvarázsolta a fiatal lány, ám később nem gondolt rá, amikor a képeket áruba bocsátotta. Norma – később Marilyn Monroe – egy fillért sem látott az eladott művekből, pedig a férfi jól keresett vele. Később még többször találkoztak, akkor másfajta vonzereje volt Monroe-nak.
– Ekkor már nem volt olyan tiszta és ártatlan, de elképesztően izgató maradt – fogalmazott a férfi. – Ez volt az ő titka.
Mindkettejük karrierje felfelé ívelt, többször találkoztak az évek során, utoljára 1961-ben, egy évvel Monroe halála előtt. Együtt töltötték az éjszakát, másnap reggel a nő szó nélkül hagyta el a férfi lakását.
– Otthagyott nekem egy csokrot a fotóiból, mosolygósat, sugárzót, félreérthető képek voltak – emlékezett az egyébként 1985-ben, rákban elhunyt férfi, aki kétszer nősült, de a legforróbb szerelem Monroe-hoz fűzte.
Monroe második férje a baseballsztár Joe DiMaggio volt, kapcsolatukat megkeserítette a férfi örökös féltékenykedése. 274 nappal a házasságkötésük után – 1954 végén – el is váltak. Hogy szerette a nőt, nem kétséges: Monroe halála után DiMaggio intézte a temetést, és élete végéig heti háromszor küldött rózsát a filmsztár sírjára.
Arthur Miller íróval a Buszmegálló című film forgatásán ismerkedett meg, és ugyan tűz és víznek tűntek, jól megértették egymást. Ám kapcsolatuknak rosszat tett a nyilvánosság. A szexbomba és az intellektuális nagyság kibékíthetetlen ellentétekre hivatkozva vált el.
Hogy John és Robert Kennedy a szeretője volt, ma már nem titok, vélhetően a halálát is ez a kusza, hármas viszony okozta. Az amerikai elnök és öccse nem tudott ellenállni a szexszimbólumnak, aki ekkor már a nyugtatók és az alkohol rabja volt. Élete utolsó napján Robert Kennedy járt nála, ő az utolsó férfi, akivel szeretkezett…
1962. augusztus 4-ének éjjelén örökre lehunyta a szemét, irtózatos mennyiségű altató okozta a halálát.
Ha több kell az átlagosnál! Keresse a Borsot a Magazinokkal!