Kulka János vidéki színészként az első magyar televíziós szappanopera, a Szomszédok Mágenheim Ádámja révén tett szert országos ismertségre. A színházba járók a színészi játékába, a sorozat- és tévéfüggők a hangjába szerelmesedtek bele.
Szegeden gyerekszínészként kóstolt bele a mesterségébe. Kellett némi szülői ráhatás a sztárpalántasághoz, vagy önként és dalolva járt kissrácként „munkába”?
Egyáltalán nem kellett szülői ráhatás, közel laktunk a színházhoz, „kéznél” voltam. Azért is szerettem színházban játszani, mert ez idő alatt nem kellett iskolába járnom, másrészt pénzt is lehetett keresni. A gázsimból, vagy inkább fellépti díjamból egy alkalommal egy Sokol rádiót vettem, és nagyon büszke voltam rá.
Önnek elég rendhagyó a pályaválasztása. Bölcsésznek készül, de egy barátnőjének a hatására ment el felvételezni a Színművészetire. Önt idézem: „Jó bulinak tűnt az egész, semmi többnek”. Miközben mások vért izzadnak a felvételivel.
Valamennyit én is készültem, annál azért stréberebb voltam. Nem akartam teljesen felkészületlenül a felvételi bizottság elé állni. De arra határozottan emlékszem, hogy egyáltalán nem tudtam, mit szeretnék kezdeni magammal a jövőben. Már maga a bölcsészkar is egy menekülési útnak tűnt. A nyelveket szerettem, moziba, színházba szívesen mentem, szerettem kocsmákban ülni, filozofálni. A felvételire inkább titokban készültem, próbáltam szűkíteni azok számát, akik a lehetséges elutasításról tudomást szerezhetnének.
A főiskola után Pécsre szegődött, majd onnan Kaposvárra vezetett az útja, amit azzal magyarázott, hogy túl sokat elért, valamiféle kis sztárocska lett. Majd jött a Szomszédok. Ki akart törni a „névtelen” vidéki színész státusból?
Semmiképpen sem! Pécsett inkább attól féltem, hogy megrekedek. Inkább a lustaság elől menekültem, amikor Kaposvárra szerződtem. A Szomszédokat édesapámnak köszönhetem, akinek Horváth Ádám, a Szomszédok szülőatyja az egyik legjobb barátja volt. Évekig kísértett, hogy „protekciós gyerekként” kaptam szerepet a teleregényben.
Nyilván vágytam rá, hogy benne legyek a tévében és arra is emlékszem, milyen öröm volt, amikor megismertek a boltokban a tévének köszönhetően. Szerintem a legtöbb színész vágyik arra, hogy amit csinál, amiben hisz, azt minél több embernek megmutassa, és hogy minél jobban megismerjék.
A Nemzetiből a meglehetősen sajátos igazgatóváltás miatt távozott. Miért nem adott esélyt az új direktornak? Lojális kívánt maradni Alföldi Róberthez?
Nem az Alföldi Róbert miatti lojalitás hozott el a Nemzetiből. Ez egy ösztönös döntés volt, de semmit sem akartam demonstrálni, nem akartam tüntetni vele. Azt éreztem, hogy nekem itt nincs, nem is lesz helyem.
Ön keményen visszavágott nyílt levél formájában a buzizós Kerényinek. Nem fél, hogy a hatalom ön után nyúl, vagy csak ellehetetlenítik a szakmában?
Nem! Nem! Nem tartom magamat egy különösen bátor embernek, de nagyon nem szeretek félni. Szerintem nagyon rossz döntéseket szül, ha az ember félelemből dönt. Szerintem egy alaplecke az életben, hogy az ember ne féljen. Nem lehet félelemben élni, mert óhatatlanul leszűkíti a gondolkodást, az életteret, a szabad véleményalkotást. Mindent el kell követni, hogy az ember ne féljen!
Nyíltan vállalta a politikai hovatartozását, amikor megjelent a Milla rendezvényein. Nem beszélve a versmondásáról Horn Gyula temetésén. Mit gondol, vesztett rajongót a nyílt politikai állásfoglalása miatt?
Nekem ez egy teljesen értelmezhetetlen kérdés, hiszen Horn Gyula temetésén a család kifejezett kérésére mondtam verset. Én ebben nem látok semmiféle politikai állásfoglalást. Szerintem az a normális Magyarország, amikor Orbán Viktortól Gyurcsány Ferencig egy sorban ül negyven ember, és hogy például Orbán Viktor Kulka János tolmácsolásában egy Füst Milán-verset hallgat egy volt miniszterelnök temetésén.
Akkor vissza a színházhoz: miért érezte szükségét, hogy társulati tag maradjon? Sok kollégája inkább a függetlenséget nyújtó szabadúszást vállalja.
Ez egy szerencsés véletlen volt, hogy még nemzetisként meghívtak a Katona József Színházba játszani, és ennek a vendégségnek köszönhetem, hogy felajánlották a tagságot, ami elképesztően jó érzés volt. Nagyon nagy dolog, hogy az ember ebben a korban rátalál még egy otthonra.
Nemrégiben nyilatkozta, hogy szereplőválogatáson járt, a Terápia című nagy sikerű sorozat egyik szerepére jelentkezett. Háta mögött megannyi díjjal – többek között Kossuth- díjjal – nem tűnt méltatlannak, hogy válogatják, és nem inkább felkérik?
Dehogy! (nevet) Nekem a kedvenc sorozatom a Terápia. Miután kifejezetten szeretem ezt a sorozatot, örömmel vettem részt a válogatáson. De nem kaptam meg! (nevet) Máté Gábor kapta. Semmiféleképpen nem könyveltem el kudarcként, több okból sem. Egyrészt szerencsére rengeteget dolgoztam a nyáron, három filmet forgattam egyszerre, ez lett volna a negyedik, és az talán tényleg túl sok lett volna. Másrészt, ha tudod, hogy egy olyan kollégád kapja meg a szerepet, aki méltó ellenfeled, akkor nem érzed kudarcnak.
Ebben az évben megjelent egy igen míves szakácskönyv, ami a nem túl fantáziadús Kulka János: Önételrajz címet viseli. Ki követte el a címadást az olvasók ellen?
Én! És nagyon szépeket írtak róla. Azt nem mulasztotta el legalább három kritikus megírni, hogy ki találta ki ezt a borzalmas címet. Szerintem az, hogy Önételrajz, kicsit talán modoros, de mégis csak kifejezi, miről szól a könyv.
Az előadásokat követően szívesen romkocsmázik. Újraéli a fiatalságát, vagy csak egyfajta hiánypótlás?
Nagyon szeretem ezt a közeget, azt a sok embert, aki együtt dumál, iszik, megváltja a világot. Nagyon jó oldás, jólesik egy nehéz napot követően így elvegyülni.
Látom, a jobb a csuklóján ott díszeleg egy piros szalag, ami a buddhista hívők egyik szimbóluma. Mit ad önnek a buddhizmus?
Érdekel a buddhizmus. Segít, hogy jobban megismerjem önmagam, hogy megnyugtassam magam, segít, hogy elfogadjam magam, hogy megtanuljak a jelenben élni. Egyszóval nyugalomra és jelenben élésre tanít.
Édesanyja is ismert volt
Kulka János édesanyja, Boleman Eszter néven volt az első tévébemondó, majd Kulka Eszter néven, fordító, dramaturg. Édesapja Kulka Frigyes, európai hírű mellkassebész, tüdőgyógyász. Lánytestvére, a kevésbé hétköznapi Janina nevet viseli, aki egyébként patológusi végzettséget tudhat magáénak.