Lovagi rangra emeli a brit uralkodó David Beckhamet. A hír vegyes fogadtatásban részesült, nem mindenki örül neki, de a kitüntető elismerés közel százéves történetében nem ő az első megosztó személyiség.
Az információt, miszerint az angol labdarúgás 38 éves élő legendájának neve szerepelni fog II. Erzsébet újévi kitüntetési listáján, a The Sun című bulvárlap hozta nyilvánosságra. Így Beckham, akinek tíz éve a Brit Birodalom Rendjének tiszti rangját adományozta az uralkodó, a Sir előnév viselésére jogosító címben részesül, felesége, az egykori Spice Girl, Victoria Adams a Lady Beckham megszólításra tarthat majd igényt.
Fergie csalódott benne
A lovaggá avatás hírét a futballtársadalom sem fogadta osztatlan tetszéssel. Főként az után nem, hogy David egykori edzője, a szintén lovaggá ütött Alex Ferguson egy hónapja megjelent önéletrajzi könyvében nem éppen hízelgő véleményt fogalmazott meg róla. Állítása szerint Beckham túl nagyképű ahhoz, hogy igazi sztár lehessen. „Csodálatos srác volt, de miután belezúgott Victoriába, megváltozott. Önmagát adta fel, és elvesztette az esélyét arra, hogy abszolút világklasszis legyen, ezt a szintet soha nem érte el. Csalódtam benne” – írta róla Fergie.
Hasonló szkepszis volt a reakció az 1966-os vb-győztes angol csapatkapitány, Sir Bobby Moore lovaggá avatása idején is. Míg társa, Bobby Charlton és a szövetségi kapitány, Alf Ramsey esetében egyként ünnepeltek a szigetországi szurkolók, Moore-ral más volt a helyzet. Nem azért, amit a pályán nyújtott, hanem a magánélete miatt. A nős focista gáláns kalandjai nem fértek bele a lovagságról alkotott korabeli képbe.
Jagger tízszer adott kosarat
Mindez semmiség ahhoz a viharhoz képest, amely Beatles tagjainak királynői kitüntetését fogadta 1965-ben. A négy gombafejűt akkor csak a birodalom rendjének ötödik osztályával tüntették ki, mégis tucatnyi lovag adta vissza tüntetőleg a címét, mivel pont abban az évben derült ki John Lennonról és George Harrisonról, hogy LSD-élvező.
Ezt csak tetézte Lennon híres-hírhedt kijelentése: a Beatles népszerűbb, mint Jézus. Nem mellesleg, John 1969-ben lemondott a címről, a vietnami háború angol támogatása ellen tiltakozva. Mick Jagger: kereken tízszer mondott nemet a lovaggá ütésre, mígnem „kegyesen”, Tony Blair egykori brit miniszterelnök személyes kérésére 2003-ban végre elfogadta.
Nem véletlen, hogy az elismerést II. Erzsébet helyett fia, Károly adta át. Az azt megelőző kínos percekről egy tavaly megjelent könyvben olvashattunk. „Károly herceg megigazította ellentengernagyi egyenruháján a hímzett ujjpaszományt, majd torkát köszörülve nekifogott a névsor felolvasásának. Egy bizonyos nevet keresett a többieké között.
– Aha – mondta, és az ujja megakadt félúton a papírlapon. – „Sir Michael Jagger.” Értem, szóval most itt lesz személyesen. Szinte hihetetlen – csóválta a fejét a herceg. – Mick Jagger… meg a lovagi cím. Micsoda képtelenség! – Aztán a királynő szertartásmesteréhez fordult: – Anyám ízlésének ez egy kicsit túl sok volt, nemde?”
A költő trágár üzenete
Nem örvendett nagy népszerűségnek Elton John 1998-as lovaggá avatása sem. Nyilvánosan vállalt homoszexualitása sok „toleráns” angolnál kiverte a biztosítékot. Ő azonban legalább elfogadta a kitüntetést, nem úgy, mint 277 másik híresség, aki visszautasította. A tavaly nyilvánosságra hozott listából kiderül például, hogy Alfred Hitchcock filmrendező azért nem fogadott el egy alacsonyabb fokozatú elismerést, mert úgy vélte, lovagi címre lenne hivatott.
Aztán 1980-ban megkapta a lovagi címet, azt már elfogadta. Nem kellett a kitüntetés Aldous Huxley és Graham Greene írónak, Francis Bacon festőnek, Henry Moore szobrásznak és a DNS-t felfedező, Nobel-díjas Francis Cricknek sem. Olyan is akadt, aki kimondottan civilizálatlan módon utasította vissza.
„Dugja fel magának Blair úr és a királynő asszony!” – üzente Benjamin Zephaniah, jamaicai brit költő, aki azért mondott nemet az elismerésre, mert a brit birodalom gyarmati elnyomására emlékeztette volna a kitüntetés. David Bowie 2000-ben pedig azzal utasította vissza a díjat, hogy nem érti, miért kapja.
Egy magyar van a sorban
A Nemzetközösséghez nem tartozó állampolgárok tiszteletbeli lovagi címeket kapnak, amely lehetővé teszi számukra a nevük utáni rövidítések használatát, de nem a nevük előtti címet. Köztük van egy magyar szakember is. Árok Ferenc vajdasági edzőről van szó, akit az ausztrál labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányaként elért sikereiért, az 1988-as szöuli olimpiát követően ütött lovaggá a királynő.
Öt fokozat, kettő az igazi
A Brit Birodalom Rendje 1917. június 4-én V. György király által alapított brit lovagrend. A rendnek öt polgári és katonai fokozata van: lovag nagykereszttel, lovagparancsnok, parancsnok, tiszt, tag. Csak a két legfelsőbb fokozat jár a lovagi cím megszerzésével, mely megtiszteltetés lehetővé teszi a kitüntetettnek a neve előtt a Sir vagy Dame, illetve Lady előtag használatát. A kitüntetettek listáját a kormány terjeszti a királynő elé, ő pedig jóváhagyja.