Megdöbbentette a filmvilágot a német Bild értesülése, miszerint Sean Connery súlyos Alzheimer-kórban szenved, és immár nem ura az elméjének. Az általában öregkorban támadó betegségben szenvedett Ronald Reagan, Agatha Christie és a mi futball-legendánk, Puskás Ferenc is.
Sokak szerint ő volt a legigazibb James Bond. Sean Connery 1962 és 1971 között hat, majd 1983-ban még egy ízben alakította a rendíthetetlen 007-es ügynököt, amely szerep meghozta számára a világhírnevet. Ám a skót származású színész ki akart lépni a skatulyából, és ez sikerült is neki.
Nők millióinak szívét dobogtatta meg, ám magánélete példásan rendezett volt. Miután első feleségétől elvált, beleszeretett a nála csaknem két fejjel alacsonyabb, temperamentumos festőművészbe, a francia-marokkói Micheline Roquebrunet-be. „Rengeteg meghívást kapok, sok rendező invitál még a kamera elé, de én most már csak akkor vagyok nyugodt, ha Micheline mellett lehetek” – mondta a 2006-os Oscar-gálán, ahol az Amerikai Filmintézet Életműdíját vehette át nagy ováció közepette.
Az idősödő házaspár hol New Yorkban, hol a szeretett Spanyolországban tölti visszavonultan az idejét, ám az utóbbi hónapokban Sean állapota zuhanásszerűen romlott, sokszor elkódorog, és nem talál haza. A Bild szerint Alzheimer-kórban szenved.
Reagan búcsúlevele
„Most megkezdem azt az utazást, amely életem napnyugtájához fog vezetni” – kezdte az amerikai nemzethez írott búcsúlevelét Ronald Reagan. Az egykori sikeres színész 1981 és ’88 között volt az USA 40. elnöke, súlyos betegségét hat évvel később jelentették be. Amikor a fenti levelet 1994 végén megírta, már csak a feleségét, Nancyt ismerte meg, s előfordult, hogy a hajnali órákban öltönybe öltözött, hogy fontos tárgyalásra induljon.
Ezután még tíz évig élt, s legszívesebben a kerti fákról lehullott falevelek összegereblyézésével töltötte napjait. A legenda szerint hűséges testőrei titokban időről időre ismét szétszórták a leveleket, hogy az exelnök örömét lelhesse a gyűjtögetésben. 2004-ben távozott az élők sorából.
Bronson elveszett emlékei
Kevesen tudják, hogy a kemény fiúk egész sorát eljátszó Charles Bronson egy litván szénbányászcsaládba született, 11. gyermekként, és hogy ősei között tatárok is voltak – ez mondjuk látszott a vonásain. Még kevesebben tudhatják, hogy a Volt egyszer egy vadnyugat sztárja háromszor is megnősült, és utolsó felesége negyven évvel volt fiatalabb nála.
Az 1998-ban kötött frigyből azonban hatalmas családi perpatvar keletkezett, különösképpen, hogy Bronsont is elérte az Alzheimer-kór; egy idő után már arra sem emlékezett, hogy milyen híres és sikeres színész volt egykoron. Gyermekei és a fiatalasszony marakodása a végrendelet felolvasásakor érte el csúcspontját, gyakorlatilag mindenki dúlt-fúlt; a volt ara kevesellte, Bronson gyermekei sokallták, amit az özvegy kapott.
Nem az első, ám igen szomorú eset, hogy családtagokat halálos ellenséggé tesz az örökség, igaz, itt tízmilliókról volt szó – dollárban.
Papp Laci csöndje
Máig eldöntetlen tény, vajon Parkinson-kórban vagy Alzheimer-kórban szenvedett Papp Laci élete utolsó évtizedében. Annyi bizonyos csupán, hogy a mindaddig oly szívesen és színesen társalgó háromszoros olimpiai bajnok az utolsó években mély hallgatásba burkolózott. Egy néhány évvel ezelőtti interjúban fia mesélt egy különös esetet, miszerint az egyik kórházba szállításakor egyetlen mondat mégis elhagyta a száját.
Amikor a szomszédos ágyra egy új beteg le akart pakolni, Papp Laci odaszólt: „Az az ágy foglalt” Majd utána ismét és végleg hallgatásba süppedt. Családja mindvégig mellette maradt, példás gondoskodással kísérve át a bajnokot a „túlsó partra”. Török Hanna
Szavai buktatták le a krimi királynőjét
Különös módon két nyelvész utólagosan állítja, hogy Agatha Christie (1890–1976) Alzheimer-kórban szenvedett. A regényeinek szövegét elemző Ian Lancashire és Graeme Hirst, a torontói egyetem két kutatója megállapította, hogy az időskori művekben bizonyos fordulatok gyakorisága megsokszorozódott.
Az eddig is ismert volt, hogy az írónő 1971-től fokozatosan leépült.
Superman milliókat költött kutatásra
Alig 26 évesen a Superman alakítójaként ismeri meg nevét a világ, s lesz Hollywood egyik legirigyeltebb sztárja. Később színész, rendező, producer, író – mindemellett magas, vonzó férfi, családapa. Ám a mindaddig töretlen ívű pálya (1995-ben) egyetlen pillanat alatt megbicsaklott, amikor Christopher Reeve egy lóversenyen oly szerencsétlenül bukott a lovával, hogy a nyakcsigolyánál elszakadt a gerincvelő.
A színész tolószékbe kényszerült, s bár mindvégig bízott a csodában (az őssejtterápiától várt felépülést, és óriási összegekkel támogatta a kutatásokat), sőt 1998-ban egy súlyosan sérült építész megformálójaként még visszatért a filmvászonra is, szervezete 2004-ben felmondta a szolgálatot.
Columbót gyámság alá helyezték
A népszerű amerikai színész, Peter Falk (1927–2011) 1968-tól több mint negyven éven át alakította a szórakozott, ámde agyafúrt detektív figuráját. Az egyik szemére vak sztár mindig is szeretett a pohár fenekére nézni, és az első igazán aggasztó hírek az ezredforduló táján érkeztek egészségi állapotáról; kiderült, őt is az elbutulást eredményező kór támadta meg.
Olykor öntudatlanul randalírozott az utcán, később pedig már senkit sem ismert fel. Nem csoda, hogy lánya kezdeményezte a gyámság alá helyezését.