Celeb

Oprah: munkáscsaládba születtem, anyám szolgálólány volt

Bors

Létrehozva: 2013.09.15.

Tizenöt év után először vállalt szerepet mozifilmben Oprah Winfrey. A talkshow-k koronázatlan királynője A komornyik című alkotásban, Cecil Gaines feleségét játssza, aki nyolc amerikai elnök alatt szolgált komornyikként, végigkísérve a nagy történelmi változásokat is. Oprah a Jet magazinnak adott interjút.

Milyen érzés volt egy ilyen szabású produkcióban részt venni?

Nagy kihívás, hiszen egészen más erőfeszítést igényelt részemről, mint az eddigi munkásságom, de óriási élmény. Tizenöt éve nem voltam filmvásznon. Ráadásul páratlan színészgárda állt össze A komornyik stábjában, akikkel élmény volt együtt dolgozni, rengeteget segítettek, hogy valóban hiteles alakítást nyújtsak. Forest Whitaker, Jane Fonda, Robin Williams… Csak néhány név a partnereim közül.

Közelállónak érezte magához a film témáját?

Munkásosztálybeli családba születtem, az anyám szolgálólány volt, a felmenőim között számos házvezető, komornyik, sőt rabszolgák is akadnak. Tőlem egyáltalán nem áll távol tehát ez a kör, tudom, milyen az, amikor egy szülő azért dolgozik, hogy a gyerekeinek ne kelljen már ugyanazt elszenvednie, amit neki kellett. Ahogyan az én családom is keményen dolgozott azért, hogy számomra több adasson meg az életben.

A komornyiktól sokan nem vártak óriási bevételt, de már most rácáfolt és igazi kasszasikernek bizonyul. Ön szerint ez minek köszönhető?

Amerika érdeklődik ma már a rasszizmus témája iránt, tudatosan kutatja. Nagyon hosszú utat tettünk meg az elmúlt hatvan évben, míg egy fekete bőrű ember foglalhatta el az elnöki széket a Fehér Házban.

Sokan úgy vélik, hogy az ön szereplése az ok, ön hogy véli?

Nyilván az én jelenlétem is közrejátszik ebben, hiszen milliók ismernek a televízióból, szinte családtagként tekintenek rám, tehát szeretnének a mozivásznon is látni. Nem hiszem azonban, hogy csak nekem lenne köszönhető a siker. Szerintem Lee Daniels rendező óriásit alkotott, nem beszélve a színésztársaimról.

Hogy látja, mennyire van ma jelen a rasszizmus az Egyesült Államokban?

Ma nagyon sokan antirasszistának mondják magukat, holott csupán arra ügyelnek kínosan, hogy ki ne mondják a „nigger” szót nyilvánosan, de attól még az érzéseik nem feltétlenül változnak. Persze, ez is egy lépés, de ettől még önmagában nem lesz valaki antirasszista. Talán paranoiásnak tűnök, de szerintem máig élő problémáról beszélünk. Hozzá kell tennem, hogy A komornyik tesztvetítésein több fehér nézőt láttunk a könnyeivel küszködni, mint feketét…

Barack Obama nagyon elismerően nyilatkozott a filmről, az ön alakításáról, és a kritikák is Oscar-esélyességről beszélnek. Ön szerint valóban lehetséges, hogy elnyeri a legnagyobb filmes díjat?

Barack szavai nagyon jólesőek voltak, azt mondta, ő maga is megkönnyezte a filmet, ami számomra sokat jelent, hát még az, hogy a színészi játékomat is méltatta! A komornyik szerintem mindenképpen esélyes és érdemes lehet Oscar-díjra több kategóriában is, én a magam részéről megtettem, amit tudtam, de nálam sokkal tehetségesebb és profibb színészek is részt vettek a filmben, inkább nekik ítélném a trófeát.

Ön szerint mi a sikerei titka?

Szerintem az a csodás az életben, hogy az ember bármi lehet, bármit elérhet, ha sokat dolgozik, rátalál a megfelelő lehetőségekre és él azokkal. Én mindig nagyon céltudatosan haladtam előre az életben, a pályámon, tele voltam ötletekkel, amelyeknek megvalósításához meg is találtam a megfelelő eszközöket.

Sokan próbálták már letaszítani médiamoguli trónjáról, ön szerint miért nem sikerült soha senkinek?

Az imént azt mondtam, hogy az ember bármit elérhet, igaz? Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy csak azt érheti el, amit el kell érnie, ami el volt rendelve számára…

Kételkedett valaha abban, hogy egy-egy próbálkozása sikeres lesz?

Aggódtam, hogy a tévécsatornám, OWN nem lesz sikeres, de mostanra bizonyított és kiválóan teljesítünk. Amikor elindultunk, sokan mondták, hogy fogalmam sincs, hogy működik a kábeltelevíziózás. Elismertem, igazuk van, de azt mondtam: tudom, hogy az emberek hogyan működnek és szerintem ez éppen elég lesz. Igazam lett.

Mi lesz a következő nagy dobása, mik a tervei?

Sosem gondolkozom nagy dobásokban, csak elkezdek valami újat. Sok bírálat ért, amiért nem vállaltam nagyobb szerepet az afro-amerikai társaság működésében, de hiszem, hogy nem az az út, hogy állandóan hangsúlyozzuk a másságunkat. Minden csak „feketéknek” szóló megmozdulással ezt tesszük. Én az integrálást támogatom, hogy a bőrszín egyszer már fel se tűnjön senkinek. Ebben gondolkozom mostanában… A részleteket azonban még nem szeretném elárulni.
Párja, Stedman Graham hogy viseli, hogy még mindig ennyit dolgozik?

Stedman és én huszonnyolc éve vagyunk egy pár. Hozzászokott, hogy ha munkáról van szó, nekem mennem kell, csinálnom kell, addig nem hagy nyugodni egy gondolat, míg meg nem valósítom. Ő pedig mindig, mindenben támogatott, elmondja a véleményét, kritizálni is mer – amit nagyon is értékelek!

Soha nem ment férjhez

Bár Stedman Grahammel 1985 óta együtt van, a házasságra soha nem szánták rá magukat. 1992-ben történt egy eljegyzés, sőt az esküvőt is tervezni kezdték, végül azonban lefújták. A pár azt mondja, nincs szükségük papírokra a boldogsághoz. Egyes pletykák szerint azonban az áll a háttérben, hogy Oprah valójában saját neméhez vonzódik, az a kapcsolat csupán alibi számára. Ő maga soha nem beszélt erről.

1954. 01. 29.

Január 29-én megszületik, Orpah Gail néven a Mississippi állambeli Kosciuskóban egy szerelmi kalandból, így anyja, a házvezetőnő Vernita Lee egyedül neveli. Oprah születése után az anyja vidékre költözik, hogy segítséget kapjon a családjától, így életének első hat évében teljes nyomorban élnek. Nagyanyja azonban nagy gondot fordított kisunokája oktatására, már háromezstendős korában megtanítja olvasni.

60-as évek

Elköltöznek a nagymamától, de miután Oprah féltestvére megszületik, az anyja nem tudja őket nevelni, ezért Oprah-t az apjához, Vernon Winfrey-hez küldi (később kiderült, nem Vernon volt az igazi apa). Kilencéves korától ki van téve szexuális bántalmazásnak, nagybátyja, unokatestvére és más rokonok által. 

Tizenhárom esztendősen megszökik otthonról, az utcán és barátoknál lakk, tizennégy évesen teherbe esik, születik egy kisfia, aki azonban meghal. Oprah ezután visszaköltözik anyjához, akivel állandóan vitáznak. Pénzt is lop tőle. Anyja ismét az apjához küldi, aki magánál is tartja.

70–80-as évek

Vernon szigorúan, de szeretettel neveli lányát, nagy gondot fordít a taníttatására, jó iskolába íratja, ahol kiválóan teljesít, tanulmányi versenyeket nyer, kommunikációs szakra készül, sőt egy szépségversenyen is első helyezést ér el. Vernon dolgozni küldi iskola után egy élelmiszerboltba, majd egy helyi rádióállomás veszi fel hírszerkesztőnek.

Később egy helyi tévé műsorvezetőjeként kap lehetőséget, majd Chicagóba teszi át székhelyét, ahol egy jelentéktelen talkshow-t vezető műsorra tesz szert néhány hónap alatt. 1986-ban elindíthatja saját, egyórás be­-szélgetős műsorát, ahol em­beri történeteket mutat be. A műsor egyébként egészen 2011-ig sikerrel fut.

90–2000-es évek

Hamarosan sztárok sorával készít már interjúkat, és az Egyesült Államok a lábai előtt hever. Szerepet vállal néhány filmben, könyvet ír, és harminckét éves korára dollármilliomos lesz. Később saját internetes portált és televíziócsatornát is indít. Oprah a világ legbefolyásosabb emberei közé kerül.

Még több hírért kattintson Facebook oldalunkra!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek