Celeb

Iszonyú sorsot szánt az élet Katalin hercegnő nőgyógyászának

Török Hanna

Létrehozva: 2013.07.28.

Valamely királyi sarj születésekor, netán a mai uralkodók vagy államfők betegsége idején időről időre előtérbe kerülnek a királyi, elnöki orvosok. Így volt ez most, Kate és Vilmos gyermekének világrajövetelekor is.

Miután bejelentették a brit királyi bébi megérkezését, felszabadult volt, és bár posztjából eredően uralkodnia kellett érzelmein, a felvételeken jól látszott lelkesedése és boldogsága. Nem, nem a királynőről, de még csak nem is Kate-ről vagy Vilmosról van szó, hanem Marcus Setchellről. Arról a nőgyógyászról, aki máskor visszafogott és csendes, ám ezúttal széles gesztu­sokkal fejezte ki örömét, majd kijelentette: a jövő királya csodálatos, gyönyörű baba.

A szabadidejében sokat síelő, vitorlázó és kertészkedő Setchell doktor megkönnyebbülése érthető: hatalmas teher nehezedik a királyi orvosok vállára, és egy-egy orvosi beavatkozás sikertelensége, netán egy apró baki a szülés során akár az egész karrierjüket veszélyeztetheti. George Alexander Louis születését amúgy két orvos felügyelte, hiszen mindvégig jelen volt Alan Farthing, aki 2008 óta II. Erzsébet hivatalos nőgyógyásza.

A 47 éves orvosról tudni kell, hogy egykori menyasszonyát, a híres brit műsorvezetőt, Jill Dandót 1999-ben saját lakása előtt épp akkor lőtték le, amikor az asszony Farthingtől tért haza. Azóta a királyi dokit kevesen látták nevetni.

Kilenc királyi baba

A brit uralkodóház történetében amúgy egy George Pinker nevű szülész-nőgyógyász mondható a legsikeresebbnek, hiszen a királyi család kilenc újszülöttjét segítette világra – természetesen minden alkalommal a St. Mary's kórházban. Pinkert szakmai körökben az is világhírűvé tette, hogy 1978-ban tagja volt az első lombikbébi körül bábáskodó orvosi csapatnak.

Kivégezték a király orvosát

Talán soha nem volt egyetlen királyi orvosnak sem akkora hatalma és befolyása, mint Johann Friedrich Struensee-nek, aki német származása ellenére lett egy dán király legfőbb bizalmasa, később irányítója. A gyakorlatilag gyengeelméjűnek tartott VII. Keresztély 1766-tól harminckét éven át uralkodott Dániában. Ez a hivatalos változat. A valóságban mindent ifjú orvosa intézett helyette.

A forradalmi hevületű Struensee két év alatt ezernyolcszáz rendeletet íratott alá az uralkodóval, többek között megszüntette a kínvallatást, vallásszabadságot hirdetett, megfosztotta kiváltságaiktól a nemeseket, nem utolsósorban pedig eltöröltette a házasságtörőket sújtó halálbüntetést.

Utóbbira jó oka volt, tekintve, hogy a király feleségének szeretője lett, sőt, szerelmükből egy leánygyermek is született. Ám ettôl betelt a pohár, a főnemesek elfogták, halálra ítélték, először a jobb karját, majd a fejét is lecsapták.

Korbács a műhibáért

Ha valaki kételkedne abban, hogy milyen veszélyes hivatás az udvari gyógyítóké, annak elég megemlíteni a szaúdi királyi doktor esetét.  Dr. Rauf Amin el-Arabit egyiptomi orvost ugyanis 2007-ben – hiába próbálták megmenteni kollégái, családtagjai – ezerötszáz korbácsütésre és 15 év börtönre ítélték Szaúd-Arábiában.

A vád szerint az orvos, aki majd’ húsz éve állt a szaúdi uralkodóház szolgálatában, állítólag félrekezelte és szenvedélybeteggé tette a királyi család egyik tagját, Abdallah király unokafivérének egyik feleségét. A doktort első fokon hét év börtönre és hétszáz korbácsütésre ítélték, de miután Rauf Amin el-Arabit fellebbezett, a bíróság több mint duplájára súlyosbította a tételeket.

Castro 140 évig él?

Ha nem is királyok, azért bizony rendes udvartartásuk van korunk nagy hatalmú politikusainak, akik mellett orvosnak lenni valóban bizalmi állás. Így lehet minden titkok tudója a Vlagyimir Putyin egészségére vigyázó doktor is.

Az edzettségére, férfiasságára igen büszke Putyinról 2010-ben bejárták a világsajtót azok a felvételek, amelyeken sportolás közben megsérült vállát vizsgálja a trau­matológus Viktor Petrachenkov. Az utóbbi időben pedig több olyan fotó jelent meg, amelyek alapján feltételezhető, hogy az orosz birodalom „atyuskája” plasztikai műtétek egész során esett át, ám ezt még nem sikerült hitelt érdemlően igazolni.

Amikor az immár 87 éves Fidel Castro a műtétek után felépült, egykori orvosa, a 81 esztendős Eugenio Selman-Housein kijelentette: a forradalom atyja akár 140 évig is élhet. Kérdés, Kuba népe vajon örülne-e ennek? 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek