Akciófilm hős és feszültség nélkül. Ez a Bourne-hagyaték, amelyben nem vett rész a sorozat korábbi rendezője és a főszereplő, Matt Damon sem. Az eredmény: fiaskó, de mit várhatunk egy trilógia negyedik részétől?
A Bourne-történet folytatódik, ám ezúttal főhős nélkül, pontosabban pótlékkal. Matt „Bourne” Damon három rész után ugyanis közölte: nem hajlandó vállalni a negyediket Paul Greengrass rendező nélkül. Ám a trilógia csaknem egymilliárd dollárt hozott, így érthető, hogy a stúdió minden követ megmozgatott a folytatás érdekében. És mivel a Robert Ludlum agyából kipattant kémregényeknek az író halála után is készültek folytatásai, nem volt nehéz összehozni egy újabb történetet. Tony Gilroy, aki eddig csak a forgatókönyvet írta, komolyan vette a hirtelen rá szakadó rendezői feladatokat: mélyreható kutatásokba fogott két titkos kormányügynökséggel kapcsolatban is.
Az egyik a DARPA – a Különleges Védelmi Projektek Ügynöksége –, amely többek között a szuperkatonák kiképzésével is foglalkozik, a másik ennek kémkedésre szakosodott változata, az IARPA – a Különleges Hírszerzési Kutatóprojektek –, amely az amerikai katonák és kémek szellemi és fizikai fejlesztésével foglalkozó programokat támogatja. Gilroy meg is indokolta, miért ásta bele magát a két szervezet munkásságába.
– A háborúban nincs drogteszt. Olyan harcosok kellenek, akiknek sebei villámgyorsan behegednek, miközben fénysebességgel tanulnak és dolgozzák fel az információt. Minden parancsnok ilyen katonákról álmodik, és eljutottunk arra a pontra, hogy a tudomány már valóra válthatja ezeket az álmokat, de kiszámíthatatlan és rémisztő módon – magyarázta a rendező, aki kitalálta Aaron Cross karakterét (Jeremy Renner alakítja). Cross Bourne-höz hasonlóan menekülő CIA-ügynök, akit egy titkos program keretében neveltek szupergyilkossá, manipulálva a génállományát.
Hogy a kasszasiker garantált legyen, természetesen jó csaj is van a filmben, Rachel Weisz, meg persze harc az idővel, hogy Cross hozzájusson az életét jelentő gyógyszerekhez. A sztori nem túl eredeti, az akciódús jelenetek némelyike – például az irreálisan hosszú és szürreálisan ostoba motoros jelenet – már-már azt feltételezi, az alkotók baleknak tartják a nézőt. Noha a filmet jól felépítették és a színészi játékba sem lehet belekötni, a film nem más, mint a Bourne-rókáról lehúzott újabb, nem különösebben érdekfeszítő bőr.
Nem ajánljuk
Akárhogyan csűrik-csavarják a történetet, tökéletesen kiszámítható, beleértve az elcsépelt végkifejletet is.