Az alakváltó zseni 5. rész - Sacha Baron Cohen napjaink filmesvilágának igazi kakukktojása. Sorozatunk befejező részében arról olvashatnak, hogyan torpedózta meg magánakciójával a filmesszakma legrangosabb díjátadóját.
Cohen miután learatta a Brüno című filmért a babérokat, ismét nekiállt egy újabb figura kidolgozásának. Így született meg Shabazz Hafez Aladeen tábornok, a képzeletbeli észak-afrikai Wadiya Köztársaság Nyugat-ellenes, antiszemita, gyermeteg, élvhajhász, egoista (és még hosszan sorolhatnánk a negatív jelzőket) diktátora. A színész 2007-ben így nyilatkozott alakváltásai érzelmi vonatkozásáról.
– Néha akár napi tizennégy órát is eltöltöttem egy-egy karakterem bőrében, így természetesen mindegyiküket megszerettem. Amikor eldöntöm, hogy valamelyiküket már nem játszom el többé, az mindig szomorúvá tesz. Olyan ez, mint amikor örökre elbúcsúzol egy szívednek kedves személytől. Az pedig nehéz dolog – nyilatkozta, majd a következőképp foglalta össze újabb polgárpukkasztó mozijának alapsztoriját.
– Egy olyan diktátor hősi történetét meséli el, aki nem félt kockáztatni az életét azért, hogy a demokrácia szele sose csaphassa meg országát, amit oly nagy szeretettel tart elnyomás alatt – fogalmazott a színész a tőle megszokott, ironikus stílusban.
A cselekmény lényege kicsit bővebben annyi, hogy Aladeen tábornok New Yorkba utazik egy ENSZ-csúcstalálkozóra, ám ellenlábasai közbelépésére az utcára kerül, így végül illegális bevándorlóként kell helytállnia, és visszaszereznie hatalmát, ami természetesen nem megy zökkenőmentesen.
A diktátor történetéről egyébként sokáig azt kommunikálták – egyes források szerint terrorcselekménytől tartva –, hogy Cohen az iraki zsarnok, Szaddám Huszein egy romantikus regénye alapján formálta meg Aladeen tábornok alakját, utóbb azonban kiderült, hogy valójában Moamer Kadhafiról, az azóta már halott líbiai diktátorról mintázták.
A 2012-es Oscar-ceremónia szervezői viszont Cohentől tartottak leginkább, így kitiltották a patinás gáláról. Persze hivatalosan cáfolták a hírt.
– Nem tiltottuk ki a díjátadóról, csak szeretnénk előre tudni, hogy mire készül.
Cohent nem látjuk szívesen abban az esetben, ha a vörös szőnyeget valamilyen promóciós kunsztra kívánja felhasználni – írták közleményükben.
A nagy komédiás persze csak azért is megjelent a számos tévétársaság által élőben közvetített bevonuláson. Nem is akárhogy, hanem a diktátor bőrébe bújva, bombázó amazonokból álló testőrsége kíséretében, egy díszes urnával a kezében.
A riporterek persze azonnal körbevették, mire elárulta, hogy az edényben Kim Dzsong Il, az észak-koreai diktátor hamvai vannak. Végül a földi maradványok „véletlenül” kicsúsztak Cohen kezéből, és az E! magazin tudósítója, Ryan Seacrest méregdrága öltönyén, valamint a vörös szőnyegen landoltak. A színész később elárulta: csak liszt volt az urnában. A kampány persze bejött, A diktátor pedig kasszasiker lett.
Cohen magánélete abszolút kiegyensúlyozott, 2010-ben vette feleségül ausztrál színésznő kedvesét, Isla Fishert. Két lányuk van: a négyéves Olive és a kétesztendős Elula.
(Vége)