Sacha Baron Cohen napjaink filmes világának igazi kakukktojása. Sorozatunk első részében arról olvashatnak, hogy a cambridge-i egyetemen végzett bölcsészfiú hogyan vált humoristává.
Sacha Baron Cohen stand-upos, színész, író, hangutánzó és parodista. Igazi kaméleon, akit a legtöbben nem is saját nevén ismernek, hanem az általa kitalált és megtestesített karikaturisztikus, de mégis megszólalásig életszerű karakterek révén. Ő volt a suttyó, angol rapper, Ali G, a naiv kazah újságíró, Borat, a meleg, osztrák divatbubus, Brüno vagy legutóbb éppen Alladeen tábornok, Wadiya nemzetének diktátora.
Kevesen gondolnák, hogy a rendszerint végtelenül bárdolatlan figurákat megformáló művész tökéletesen rendezett családi háttérrel bír, és egész életében kitűnő tanuló volt. Az 1971-ben, egy nyugat-londoni, középosztálybeli zsidó család sarjaként született Sacha remek beszédkészsége már kiskorában is feltűnt mindenkinek. Alig volt nyolcéves, amikor megnyerte a The Times című napilap esszéversenyét. Dolgozatában az angol nyelv helyes használatára hívta fel a figyelmet. Ma már nyilvánvaló, hogy későbbi karakterei kidolgozásában nagy szerepet játszott kiváló nyelvérzéke.
Az eminensként cseperedő fiú végül sikerrel felvételizett a cambridge-i egyetemre, ahol történelem szakon diplomázott. Itt próbálta ki magát egyébként először színészként. A szakdolgozatát az amerikai zsidósággal kapcsolatban írta, az iskola alatt egy évre ki is költözött Izraelbe, ahol egy kibucban dolgozott, ami zsidók egy kis, gazdálkodó csoportja.
– Nem mondanám, hogy vallásos zsidó vagyok, de büszke vagyok a zsidóságomra, és vannak bizonyos szokások, amiket be is tartok. Igyekszem kóser módon táplálkozni, és évente kétszer a zsinagógába is ellátogatok – vallotta egy korábbi interjúban magáról.
A felsőoktatásban töltött évek után Sacha Párizsba utazott, és egy éven át tanult Európa egyik legnevesebb bohóciskolájában, a híres Philippe Gaulier mester keze alatt. – Kiváló bohóc volt, tele spiritusszal – méltatta később egykori tanítványát a mester.
A francia fővárosban részben modellkedéssel kereste a kenyerét. Karakteres arcával és a százkilencvenegy centijével könnyen felfigyeltek rá az ügynökségek. – Fiatal voltam, kellett a pénz – poénkodott később élete ezen szakaszával kapcsolatban.
Miután visszatért hazájába komolyan elkezdett komikusi karrierjén dolgozni. Egyik testvérével gyakorta léptek fel londoni stand-up-esteken, az első mérföldkő azonban 1995-ben következett el számára, amikor beküldött egy videofelvételt az egyik tévétársaság műsorvezetői pályázatára. Cohen egy általa kitalált riporter, bizonyos Kristo bőrébe bújt a kisfilmben, ami azonnal felkeltette egy producer érdeklődését. Innentől fogva aztán sorban jöttek a felkérések.