Celeb

Újra aranyláz tombol Amerikában

Létrehozva: 2008.07.06.

Kitört az aranyláz Kaliforniában. Egyre többen próbálnak meg aranyat találni az amerikai állam folyó- és patakmedreiben, mert igencsak felszökött a nemesfém ára. Akad olyan megszállott szerencsevadász, aki a teljes évi szabadságát kivette azért, hogy naphosszat rostálja az iszapos kavicsot.

Jack London író is szerencsét próbált annak idején

Az aranyláz leghíresebb ábrázolója Jack London amerikai író volt. A kalandos életű művész kamaszként volt vagonrakodó, árusított újságot, de alig tizennyolc évesen harminc napig a börtönéletbe is belekóstolt. A fiatalember csupán fél évet járt egyetemre Kaliforniában, majd őt is magával ragadta az aranyláz és Klondike-ba utazott. Élményei visszaköszönnek az Aranyásók Alaszkában című regényében. A műben London elsőként örökíti meg irodalmi szövegben a szánhúzóversenyek világát, mely versenyek célja természetesen az arany volt.






A 19. században népvándorlást indított meg

1896-ban a Klondike-folyó környékén, Kanada és Alaszka határán gazdag aranylelőhelyet találtak, ez indította el a történelemben aranylázként ismert népvándorlási hullámot. Szinte mindenki, aki akkoriban élt és mozgott így vagy úgy, de aranyat akart találni, aranyhoz akart jutni. A 19. század végén emiatt indult rohamosan gyors növekedésnek Alaszka népessége.
A kincskeresők közül csak kevesen gazdagodtak meg, megjelenésük azonban az élet alapvető területeit változtatta meg. A városokban, ahol sokszor végleg letelepedtek, átalakították a társadalom berendezkedését, jelenlétük pedig megváltoztatta az adott település külvilághoz való viszonyát, kapcsolatát. Az aranyláz magától értetődően kihatott az infrastruktúrára is. Tucatnyi út, vasút, posta- és telefonhálózat épült ki a szerencsevadászok megjelenésével.

G. G.–N. Á
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek