Játszótér sokféle van, országról országra, sőt városról városra másféléket látunk, bár Európában bizonyos előírások némileg egységesítették őket, még mindig sokfélét láthatunk: kalandparkokat, kicsiknek szántakat, sőt, felnőtteknek tervezett „játszóterek” is léteznek, ahogy ökoparkok, természetközeli, vagy mesék alapján komponált fantáziavilágok is előfordulnak itt-ott. Ebben a részben Petra számol be az írországi játszóterekről, mivel kisfiával bőven volt alkalma kipróbálni jó néhányat.
A CIA adatai szerint míg Magyarországon az 1000 főre eső születések száma 9,6; ugyanez a szám Írországban 16,1. Bár a száraz adatok önmagukban is elgondolkodtatóak, a különbség még kiugróbb, ha a magyar viszonyokhoz szokott szem körbenéz a Guinness hazájában, ahol az emberek többsége még mindig keresztet vet, ha egy templom mellett megy el. Annak ellenére ugyanis, hogy a tudatos fogamzásgátlás növekedése miatt manapság már a szigetországot is elérte a népességcsökkenés lenge szellője, az abortusztilalomnak és az írek hagyománytiszteletének hála, még napjainkban sem ritka, hogy 4-5-6 gyerekes családokat látunk az utcákon bandukolni.
Mivel pár hónapja a kisfiunkkal mi is játszótér-kompatibilisek vagyunk és városi patkányokként egy apartmanban lakunk a fővárosban az ötödiken, az elmúlt 3-4 hónapban volt szerencsénk felmérni a környezetünkben található játszótereket.
Tekintve, hogy Írország 1973 óta EU-tag – vagyis náluk azóta nincsenek gömbmászókák és hanyagul összehegesztett fémszörnyetegek – az ír játszóterek teljesen EU-szabványosak évtizedek óta. A magas gyerekszámnak köszönhetően számtalan játszó épült az elmúlt évtizedekben, de hogy a mennyiség mellett az írek ezek minőségére is büszkék lehetnek-e, az talán kiderül ebből a kis összefoglalóból.
Elhelyezkedés:
Aljnövényzet:
Az ír játszóterek az EU szabványának megfelelően két tipikus aljzattal rendelkeznek.
Játékok:
A főbb elemek természetesen nagyjából ugyanazok mindenhol (hinták, bébihinták, körhinták, rugós hinták, csúszdák), de ezek (főleg a csúszdák) igen különböző formákat tudnak ölteni.
(Mi mondjuk kifejezetten örülnénk egy hagyományos, „itt felmegy a gyerek, ott lecsúszik” típusú csúszdának, mert ezeken a csúszdákon itt ugyan felmegy a gyerek, de rohan tovább és ha nem találom ki gondolatolvasóként, hol akarja levetni magát, akkor bizony nyekkenhet elég nagyot...)
Állapot:
Mivel a játszótereket mindenhol kerítés veszi körül, és az írek (meg a kutyáik is) tisztelik a gyerekeket annyira, hogy komolyan veszik a kapukon található Kutyáknak tilos a bemenet! táblákat, a legtöbb játszótér kutya- és kisállatmentes.
Ha a játszótereket vesszük, Dublinban, Írországban gyereknek lenni jó. A játszók igényesek, ötletesek, tiszták, szép helyeken helyezkednek el. Igaz, a homokozó egy az egyben kimarad belőlük* és az 1-2 éves korosztály nincs túlságosan elkényeztetve (nekik marad a bébihinta és a tevékenységfal összesen, mert a bonyolult csúszdalabirintusok számukra még balesetveszélyesek), 2 évtől felfelé valóságos paradicsom várja a gyerekeket, bármelyik játszótérre is jutnak el.
Petra
* na jó, egyetlen játszótéren már láttunk homokozót is, de ott sem az volt a lényeg, hogy a gyerekek kis homoksütiket gyártsanak z-ülésben, hanem hogy megtanulják a daruk és a különböző útépítésben használatos járművek használatát...