Hagyd működni tested önjavító ciklusait!

egészség
PUBLIKÁLÁS: 2011. május 13. 15:00
Folytatjuk Rohtah sorozatát arról, mi van a fogyókúrákon túl – út a tartósan egészséges életmódhoz.

Egyszer azt olvastam a Bibliában, hogy mindennek elrendelt ideje van, s nagyon megtetszett ez a gondolat. Régen kevés figyelmet fordítottam arra, hogy az életmódomat a természet és az emberi élet ciklusaihoz igazítsam, szerintem sokan vagyunk, voltunk ezzel így.

Sunrisephoto © 2009 Peter Pearson | more info (via: Wylio)

Vizsgaidőszakban sokan gondolkodás nélkül hódolnak az éjszaka tanulás szenvedélyének, másoknak a munkájuk mellett csak erre van lehetőségük, hogy az alvásidőből lopjanak maguknak értékes órákat egy-egy sikeres felkészülés érdekében. Ezt a „jó” szokást én sokáig a munkámra is átvittem. Kevésbé keményen dolgoztam nappal, inkább a munka kellemesebb részével foglalkoztam, így éjszakára maradtak a keserű pirulák. Éveken keresztül csak 4-5 órát aludtam, azt is hajnalban, akkor még nem tudtam, hogy az anyagcserét mennyire hátrányosan befolyásolja ez a "munkaidő-hosszabbító”- technika.

Fiatal korban a szervezet többé-kevésbé tolerálja, próbálja valahogy kompenzálni túlkapásainkat, ám az évek múlásával egyre kevésbé képes erre. Egyikünk szervezete csak idős korban „jelez vissza”, néhányunk azonban már egészen fiatalon komoly betegségeket indíthat el a test regenerációs ciklusainak tartós felborításával.

Ezt ahhoz tudnám hasonlítani, ami a közelmúltban esett meg velünk: a munkánk miatt az autónkba gyorsan gyűlnek a km-ek, viszont arra mindig gondosan ügyeltünk, hogy időben sor kerüljön a kötelező szervizre. Egyszer egy pénteken örömmel vittük haza a kis autót az aktuális olajcsere, átvizsgálás stb. után, majd következő hétfőn egy hosszabb útra induláskor meglepődve láttuk a részecskeszűrő problémáját jelző fény kigyulladását. Nemcsak az aznapi indulásunkat, hanem a következő 3 hónapunk munkatervét „tette tönkre” az eltömődött porcelán szűrőcső. Kicserélni anyagi okok miatt nem tudtuk (két motor ára????), viszont semmilyen számítógépes öntisztításra, áztatásra és kemencés „kiégetésre” nem reagált már.

A szervizfőnök egykedvűen vonogatta a vállát: az autó rendszeresen elindít vezetés közben x km után egy-egy öntisztító programot, amellyel kiégeti a lerakódott szennyeződéseket a szűrőben, hogy ne tömődjön el. Így elvileg folyamatosan „tiszta” és működőképes marad. Ha akkor, amikor ez a program elindul (erről persze én, mint gyanútlan sofőr, nem tudok semmit), éppen egy rövid útra (város) használom csak a kocsit, akkor a program „félbemarad”, és a lerakódott égéstermék ottmarad, ottragad. Így lassan, alattomosan elérheti a kritikus 80%-os eltömődöttséget, amikor már „nem bikázható be” a program külső számítógépről, a motor teljesítményét 60-70 km/órás sebességre fojtja le, és a szerencsétlen tulajnak, aki hiába próbált proaktív lenni, marad a mérgelődés, sopánkodás, reklamáció kategória.

Hát valahogy hasonlóan történnek azok a folyamatok is a szervezetben, amelyek éjszaka, amíg mi alszunk, „futnak”, illetve futnának, ha mi rendszeresen nem kényszerítenénk őket „félbemaradásra”. Egyszer-kétszer következmények nélkül maradhatnak kilengéseink, azonban tartós akadályoztatásuknak hosszú távon valószínűsíthetően lesznek következményei.

S mivel egy emberben egy kicsit komplikáltabb alkatrészeket cserélni, mint egy autóban, érdemes tisztában lenni alapvető összefüggésekkel: bár mindannyiunk idegrendszere rendelkezik bizonyos sajátosságokkal, általánosságban elmondható, hogy kb. hajnali 4 és délután 4 között a szervezetünkben katabolikus, azaz energiafelhasználó hullám szerint működnek bizonyos folyamatok, délután 4-től hajnalig pedig az anabolikus ciklus, vagyis az energiagyűjtő minta érvényesül. A katabolikus fázis aktív életformát biztosít, míg az anabolikus inkább a passzivitás irányába terel minket.

A két nagy meghatározó cikluson kívül rövidebb, 4 és 2 órás, és percenkénti, másodpercenkénti ciklusok is futnak természetesen, de vannak napi, heti, havi, éves, évtizedes emberi ciklusok is, amelyek hatásai alól nehezen vonhatjuk ki magunkat.

A sorozatot az életmód és a szerveink ciklusai közötti összefüggésekkel folytatjuk.

Rohtah

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.