Ezeket a visszataszító fertőzéseket sokkal könnyebben összeszedheted a strandon, mint hinnéd

strand
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 05. 09:45
Kánikula idején a strandolás a legjobb ötlet, azonban a fertőzésekre is figyelni kell. Ha nem vigyázol, a vízparti kikapcsolódás igen kellemetlen emlékké válhat. Mutatjuk, mire figyelj a strandokon!

A strandolás egyet jelent a pihenéssel, ám ha nem vagyunk kellően körültekintők, többféle fertőzést összeszedhetünk. A természetes tavak, a tengerpart, sőt a jól karbantartott medencék is rejthetnek kellemetlen meglepetéseket. Ha már előre tudod, mire figyelj, a strandlátogatás továbbra is a nyár egyik legfrissítőbb programja maradhat.

strand, papucs, medence
Mindig viselj papucsot a strandokon!
Fotó: goffkein.pro /  Shutterstock 

Amikor a strand nem csak a kikapcsolódásról szól

A strand különlegesen kedvező terep a kórokozók számára: meleg, nedves helyek, sok ember. Minden adott, hogy vírusok, baktériumok és paraziták megtelepedjenek a vízben, a homokban, és átterjedjenek a strandolókra. A leggyakoribb strandfertőzések az emésztőrendszert, a bőrt, a húgyutakat és a légutakat érintik; egy apró figyelmetlenség is elég, hogy hazaindulás után pár nappal már a vécén ülve átkozd a napot, amikor egy jót csobbantál.

Igen, a homokból is összeszedheted a kórokozókat

Ha azt gondoltad, hogy csak a vízből szedhetsz össze fertőzést, tévedsz. A homok is meglepően sok kórokozót rejthet, főleg, ha kutyák, macskák, madarak is gyakran megfordulnak a környéken. Itt leselkedhet rád a gasztroenteritisz, amelyet vírusok, baktériumok, sőt paraziták is okozhatnak. A kampósfejű féreg lárvái például a bőrödön át könnyen bejuthatnak a szervezetedbe, ha mezítláb mászkálsz. Ezek aztán okozhatnak hányingert, hasmenést, és puffadást. Minden esetben viselj tehát strandpapucsot, gyakran moss kezet, és ne engedd a gyereket homokba ülni fürdőruha nélkül.

Egy korty strandvíz 

A legtöbben véletlenül lenyelnek pár korty vizet strandolás közben, ám a természetes vizek, sőt néha a medencék is tartalmazhatnak olyan parazitákat és baktériumokat, amelyek napokra vagy hetekre megbetegíthetik a gyomrodat. A Giardia fertőzés például súlyos hasmenést, hányást, lázat és görcsöket okozhat. A patogén E.coli baktériumok sem kímélik az emésztőrendszert, valamint ott vannak még a norovírusok, amelyek egyik napról a másikra ágynak döntenek. Hogy ezeket a betegségeket megelőzd, fontos, hogy strandolás közben próbáld elkerülni a víz lenyelését – főleg természetes vizekben.

Strandolás után viszket?

Az uszodák, zuhanyzók padlója, a medencék széle, vagy a parton használt eszközök mind hordozhatnak gombás vagy bakteriális fertőzéseket. Nőknél a vizes fürdőruha okozhat hüvelygombát, míg a gyerekek között gyakori az uszodaszemölcs. Mindig legyen nálad száraz váltófürdőruha, papucs, törölköző, és ha hajlamos vagy a gombásodásra, használj megelőző krémet.

Mikor kerüld a strandot?

Ha lázas vagy, hasmenésed van, vagy épp gyógyulóban lévő seb van a testeden, ne menj vízbe. Ugyanez igaz, ha a gyereked rosszul érzi magát, vagy köhög, lázas.
A kisgyerekek, idősek, várandós nők különösen érzékenyek a strandfertőzésekre.

Strandolás menstruáció alatt

Sokan gond nélkül fürdenek menstruáció alatt is. Ilyen esetben bátran használhatsz tampont, úszótampont vagy menstruációs kelyhet. Mások viszont ilyenkor inkább parton maradnak, mert kényelmetlennek érzik, hogy nagy tömegben, nyilvánosan vízbe menjenek, vagy egyszerűen csak tartanak a fertőzésektől. Orvosi tiltás nincs, ha jól érzed magad, nyugodtan strandolj. Viszont az első napokon, amikor erősebb a vérzés, érdemes kerülni a strandokat.

Így strandolj biztonságosan

Szerencsére a fertőzések többsége kis odafigyeléssel megelőzhető.

Néhány bevált tipp:

  • Lehetőleg ne nyelj le vizet!
  • Zuhanyozz le fürdés előtt és után.
  • Viselj papucsot a strand teljes területén.
  • Cseréld le a vizes fürdőruhát, ne maradj benne órákig.
  • Tarts kéznél kézfertőtlenítőt vagy nedves törlőkendőt.
  • A kisgyerekekre adj speciális strandpelenkát, és rendszeresen vidd ki őket a vízből.
  • Ne fürödj olyan vízben, ahol tiltótábla van.

Mielőtt csobbansz

Ha itthon készülsz strandra, érdemes utánajárnod a vízminőségnek. Hiába tűnik tisztának egy tó vagy folyó vize, előfordulhat, hogy az szennyezett, és éppen nem alkalmas fürdésre.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ ide kattintva elérhető hivatalos térképes oldala naprakészen megmutatja, mely strandokon lehet biztonságosan fürdeni. Ha a térképen zöld a jelölés, bátran strandolhatsz. Ha sárga vagy piros, érdemes másik fürdőhelyet választanod. Külföldön a Kék Zászló minősítés segít, hogy biztonságos strandot válassz.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.