Mit jelez, ha ég és viszket a szemünk?

Mit jelez, ha ég és viszket a szemünk?

PUBLIKÁLÁS: 2025. február 28. 22:17
A néphiedelem szerint, ha a bal szemünk viszket az örömet jelent, ha a jobb szemünk, az bánatot jelez. Ennek persze nincs megalapozott tudományos magyarázata, de annyi biztos, hogy a szemviszketés elég gyakori probléma, mely mögött több betegség is állhat.

Fotó: Pixabay.com

Sokan nem is tudják, hogy a szemviszketésnek van egy igen kellemetlen tulajdonsága: minél jobban dörzsöljük az irritált területet, annál inkább viszketni fog a szemünk. Ez azért alakul ki, mert például allergia okozta szemviszketés esetén a dörzsölés hatására a masztocitákból (hízósejtek) felszabaduló hisztamin tovább fokozza a viszketéses panaszokat.

A szezonálisan előforduló szemviszketés esetén, - melyhez egyéb más tünetek is társulnak úgy, mint égő érzés a szemek környékén, orrfolyás, orr viszketés, tüsszentés – mindig gondoljunk allergiás eredetre. Ebben az esetben sokat nem segítenek a különböző műkönny és szemcsepp készítmények, hiszen magát az allergiát kell kezelni. Tüneti kezelésként különböző antihisztamin tartalmú gyógyszerek, szemcseppek kaphatóak a patikákban, de érdemes ilyenkor elsőként allergológust felkeresni és tisztázni az allergiát kiváltó okokat, hiszen allergia esetén az első és legfontosabb teendőnk maga az allergén (házipor, állati szőrök, egyes élelmiszerek, stb.) eliminálása a környezetünkből.

Szemviszketést, égő érzést okozhat még a szemszárazság is. Naponta kb. 1-3 ml könny termelődik. Az 5-10 másodpercenkénti pislogással a könnymirigy által termelt könnyet elterítjük a szemünk felszínén, hasonlóan, ahogyan az autók ablaktörlő lapátjai (pislogás) szétterítik az ablakmosófolyadékot (könny) a szélvédőn (szemünk felszíne). Pislogás hiányában a szemünk felszínén nem lesz elegendő könnyfilmréteg, így szemünk kiszáradhat, melynek tünetei a pislogásra jelentkező fájdalom, égő érzés, szemviszketés esetleg homályos látás.

Mikor pislogunk keveset?

Maga a pislogás egy reflex folyamat, tehát nem minden esetben tudatosan pislogunk. A több órás monitorhasználat esetén jóval kevesebbet pislogunk, így titkárnőknél, bloggereknél, programozóknál nagyobb eséllyel alakul ki szemszárazság, de nem csak őket érintheti.

A filmfanatikusok sincsenek előnyben, hiszen a több órás tévé nézés is szemszárazságot okozhat. Sőt az autóvezetőknél is szemszárazság alakulhat ki, hiszen a forgalom folytonos figyelése csökkenti a pislogások számát.

Ezekben az esetekben segíthetnek a különböző könnypótló (ún. műkönny) készítmények.

Ha nem termelődik elég könny

Vannak olyan betegségek, melyek megléte esetén kevesebb könny termelődik. A könnymirigyek gyulladásos, autoimmun betegsége (Sjögren-szindróma) esetén a könnytermelés visszaesik és szárazszem szindróma alakul ki. Cukorbetegségben a szaruhártya érzéketlensége alakulhat ki, ezáltal a könnymirigyek nem termelnek elegendő könnyet. Okozhatja még a szaruhártya érzéketlenségét a herpesz vírus fertőzések és a hosszú ideig tartó kontaktlencse viselése is.

Ha elpárolog a könnyfilm

A könnyfilm gyors vagy fokozott elpárolgását is több tényező okozhatja, mely szintén szemszárazsághoz vezethet. Leggyakrabban pajzsmirigy betegeknél figyelhető meg a könnyfilm fokozott párolgása. Pajzsmirigy alulműködés esetén (Basedow-kór) a szemrések tágassága túl nagy, így a levegővel érintkező szem felszíne is megnövekszik, ezáltal a könnyfilm elpárolgása is gyorsabb lesz. A könnyfilm fokozott párolgását eredményezheti még a száraz szobalevegő, a helytelenül beállított légkondicionáló, fűtés, szeles idő is.

Gyógyszerek, melyek szemszárazságot okozhatnak:

  • különböző antidepresszánsok szedése
  • antikolinerg hatóanyagú gyógyszerek
  • szívritmuszavar ellenei készítmények, vérnyomás csökkentők
  • fogmazásgátlók, altatók, nyugtatók.

Persze vannak egyéb okok is, melyektől éghet, viszkethet a szemünk. Ezek egyértelmű okok, de a teljesség kedvéért azért megemlítünk párat:

  • idegentest került a szembe (rovar, bot, stb.)
  • valamilyen folyadék került a szembe
  • környezeti tényezők (por, kipufogó gázok, kozmetikumok, hagyma stb.)

Kötőhártya gyulladás (conjunctivitis):

Ez a leggyakoribb szembetegség, sokan fordulnak a kötőhártya gyulladás tüneteivel az orvoshoz. Leggyakrabban allergia, bakteriális vagy vírusos eredetű lehet. Házi gyógymódokkal ilyen esetben ne próbálkozunk, mert nem fog segíteni, minden esetben forduljunk orvoshoz, ha a szem vörösségét, viszketését, fájdalmát, égő érzését tapasztaljuk. Különböző szemcseppekkel tünetek és a betegség is pár napon belül múlik.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.