Manapság szinte elkerülhetetlen, hogy a kellemetlen testszag és izzadságfolt ellen ne használjunk nap, mint nap valamilyen izzadásgátlót vagy dezodort. A kettő között van különbség és nem mindegy, hogy az izzadtság ellen melyik terméket használjuk.
Fotó: flickr.com
A hőség, stresszes élethelyzet, fizikai aktivitás és a csípős, fűszeres ételek fogyasztása fokozott izzadást idéz elő, de a láztalanodás esetén is verejtékezünk. Az izzadás szervezetünk hőszabályozó folyamatának része és egy teljesen normális élettani folyamat, mely során szervezetünk lehűti a testünket.
Az izzadás és ezzel együtt testünk hűtése a bőrünkben található verejtékmirigyeknek köszönhető. A verejtékmirigyek az egész testfelületünkön megtalálhatóak, de vannak bizonyos testrészek (hónalj, homloktájék és a nemiszervek tájéka), ahol nagyobb számban fordulnak elő és ezeken a helyeken fokozottabban is izzadunk. A verejtékmirigyek által termelt váladék összetétele legnagyobb részt víz, de emellett az izzadtságban salakanyagok és ásványi sók is megtalálhatóak.
Egy átlagos napon nagyjából 1 liter folyadék távozik izzadtság formájában a szervezetünkből. Stresszhelyzet, hőség vagy nagyobb fizikai aktivitás során az izzadtság mennyisége naponta elérheti akár az 5 litert is.
Magának az izzadtságnak nincs szaga. A verejtékezés során észlelhető kellemetlen szagot a bőrünkön élő természetes baktériumoknak köszönhetjük, azáltal, hogy a verejtékmirigyek által termelt váladék tápanyagot jelent, amit lebontanak és ezzel elszaporodnak. A baktériumok elszaporodásával kialakul az a bizonyos izzadtság szag. Ez ellen ma már tudunk is védekezni. A különböző bőrápolási termékek, úgymint a dezodor vagy izzadásgátló készítmények ebben nyújtanak segítséget. Nézzük meg, hogy csökkentik az izzadást az egyes termékek.
A szó latin eredetű és szagtalanítót jelent. Tehát a neve is utal arra, hogy a dezodorok csak elfedik az izzadtság során tapasztalható kellemetlen szagokat a bennük lévő leginkább szintetikus illatanyagokkal és baktériumpusztító vegyületekkel, de magát az izzadást nem akadályozzák meg és nem is csökkentik.
Tehát a dezodorok használatával elkerülhetjük a kellemetlen testszag kialakulását, de szárazak nem maradunk!
Az izzadásgátlók a verejtékezést csökkentik, esetleg megakadályozzák azáltal, hogy a bennük megtalálható alumínium vegyületekkel eltömítik a verejtékmirigyek pórusait. Így nem fog termelődni verejték, izzadtság sem lesz, a baktériumoknak nincs mit lebontani, ezáltal a kellemetlen izzadtságszag sem fog kialakulni.
Az izzadásgátlók által okozott pórusok eltömítését összefüggésbe hozták a mellrák kialakulásával. Ugyanis egy 2011-ben megjelent tanulmány szerint a mellrákos nőknél magasabb alumíniumszintet igazoltak, bár a kutatásban résztvevő alanyok száma elég alacsony volt, így egyértelmű ok-okozati összefüggés nem vonható le.
Akik kevésbé izzadnak, de mégis el szeretnék kerülni a kellemetlen testszag kialakulását, azoknak a dezodorok használata javasolt.
Azok számára lehet megfelelő választás az izzadásgátlók használata, akik fokozottabban izzadnak, viszont nekik számolni kell azzal, hogy ezek a termékek nagy valószínűséggel alumíniumsókat tartalmaznak. Egészségügyi szempontból nem ajánlatos az izzadásgátlók használata az esti, éjszakai órákban a bőr természetes szellőzésének akadályozása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.