A Microsoft a napokban magyarul is elérhetővé tette a Bing keresőjének új AI (mesterséges intelligencia) alapú, chatbot funkciókkal kiegészített változatát. A Microsoft tájékoztatása szerint a chatbottól kérdezhetünk bármit, mintha egy személlyel beszélgetnénk. Ezentúl nincs szükség kulcsszavak beírására, csak egyszerűen, természetes emberi nyelven tegyük fel kérdésünket. Kérdésünkre a Bing a weben keres releváns válaszokat, majd a találatokat összfoglalva megpróbál hasznos választ adni. A Microsoft hozzá teszi, arra törekszik, hogy a kérdésünkre adott válaszokat megbízható forrásokra alapozza, de a mesterséges intelligencia hibázhat is, és előfordulhat, hogy a harmadik féltől származó internetes tartalmakra alapozott generált válaszok nem mindig pontosak vagy megbízhatóak, ezért megjelenhetnek olyan válaszok is, melyek ugyan meggyőzőnek tűnhetnek, de hiányosak, pontatlanok vagy nem megfelelőek.
A fentiekre alapozva megkérdeztük hát tőle, hogy hónapok óta tartó tüszős mandulagyulladás esetén, antibiotikumos kúrát követően milyen további lehetőségek vannak, hogy elmúljon a tünet? Részletesen itt a kérdés:
28 éves férfi vagyok. Pár éve volt egy tályogos mandulagyulladásom. Azután hónapokig minden hónapban antibiotikumot kellett szednem, mert havonta tüszős volt. Azután egyszercsak megszűnt a gond és évekig semmi problémám nem volt a mandulámmal. 1 hónapja viszont az egész család elkapott valami vírust, ami iszonyatos torok és mandulafájdalommal járt. Mivel tüszös lett én antibiotikumot is kaptam. Amíg szedtem az antibiotikumot javult a helyzet majd ahogy elfogyott megint visszatért. Mostmár 1 hónapja küzdök vele hol jobb, hol fáj, gyulladt, piros. Kivetetni nem igazán szeretném. Mitől lehet hogy nem akar elmúlni? Előre is köszönöm a választ.
Láthatjuk, hogy magyarul tettük fel a kérdést, részletesen leírva a kórelőzményt, az eddig alkalmazott gyógyszert és magát a kérdést, hogy mitől nem akar elmúlni a mandulagyulladás.
Pár másodperc alatt meg is válaszolta a kérdésünket:
Kedves Kérdező! A tüszös mandulagyulladás egy olyan állapot, amikor a mandulák felszínén fehéres-sárgás gennyes tüszők jelennek meg. A leggyakoribb okozója a Streptococcus baktérium, de más baktériumok vagy vírusok is kiválthatják. A tünetek közé tartozik a torokfájás, a nyelési nehézség, a láz, a rossz lehelet és az általános gyengeség. A tüszös mandulagyulladás kezelése általában 10 napos antibiotikum kúrából áll. Fontos, hogy az előírt adagot és időtartamot betartsa, mert ha túl korán abbahagyja az antibiotikumot, akkor a baktériumok ellenállóvá válhatnak és visszatérhet a fertőzés. Emellett javasolt fájdalom- és lázcsillapítók szedése, torokfertőtlenítők használata, bőséges folyadékfogyasztás és pihenés. Ha az antibiotikum nem hatékony vagy gyakran ismétlődik a mandulagyulladás, akkor szóba jöhet a mandulák eltávolítása (tonsillektómia). Ez egy sebészeti beavatkozás, amelyet altatásban végeznek. A műtét után néhány napig fennállhat torokfájás és vérzés veszélye. A műtét előnyei közé tartozik, hogy megszűnik a mandulagyulladás kockázata és csökkennek az esetleges szövődmények (pl. tályog, reumás láz stb.). Azt javaslom, hogy keressen fel egy fül-orr-gégész orvost, aki megvizsgálja Önt és eldönti, hogy milyen kezelésre van szüksége. Addig is próbáljon megelőző intézkedéseket tenni: kerülje a dohányfüstöt és az irritáló anyagokat; mossanak gyakran kezet; kerülje az étkezési eszközök megosztását; igyon sok meleg teát vagy levest; párásítsa be a levegőt.
Nos, ha egy kicsit kielemezzük a mesterséges intelligencia válaszát, akkor rájöhetünk, hogy elsőre nem is olyan rossz. Részletes választ ad arra vonatkozóan, hogy milyen betegséggel állunk szemben, milyen tünetei vannak a mandulagyulladásnak, melyik kórokozó okozza a gyulladást, milyen gyógyszer javasolt, továbbá részletes javaslatot ad a kezelésre vonatkozóan is.
Ami meglepő, hogy gyógyszert ajánl (bár gyárinevet vagy hatóanyagot nem említ) és ami a legfontosabb, hogy műtétet javasol, mint megoldást, ami orvosszakmai szempontból is helyes válasz, hiszen a kérdésben gyakorlatilag krónikus mandulagyulladásról van szó, mely gyógyszerre nem javul, ezért végsősoron valóban a mandulák eltávolítása a legjobb megoldás. Ráadásul leírja a műtét előnyeit és egy megfelelő szakembert javasol (fül-orr-gégészt), aki megoldhatja a problémát. A megelőző intézkedésekről nem is beszélve, hiszen valóban kerülni kell a dohányfüstöt és az irrtáló anyagokat stb.
Összességében tehát elmondható, hogy a webes orvos válaszol témájú kérdésekben jól teljesít a mesterséges intelligencia, hiszen hasznos válaszokat ad a felhasználónak. Mindenképpen egy iránymutatásként szolgálhat arra vonatkozóan, hogy milyen orvost érdemes felkeresnie a felhasználónak a tüneteivel kapcsolatban.
Azért korlátjai is vannak, hiszen a válasz generálásában felhasznált (referenciaként megjelölt) harmadik féltől származó tartalmak (weboldalak) nem minden esetben hiteles egészségügyi weboldalakról származnak, így - egyelőre - óvatosságra intenénk mindenkit a válasz hitelességével kapcsolatban. Minden esetben érdemes felkeresni háziorvosukat, ha panaszokat vagy tüneteket észlelnek magukon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.