A technológia óriási szerepet játszik a mindennapi életünkben, de nem csak a mindennapokat formálta át, hanem a különböző iparágakat is, köztük az egészségügyet. Az egészségügyi szektor kétségkívül az egyik legfontosabb iparág, hiszen olykor-olykor az emberek élete forog kockán. A technológia integrálása az orvosi iparágba az emberi testbe, és így az emberiség megismerésére, valamint a betegségek kialakulásának, gyógyításának módjába nyújt mélyebb betekintést. Ezen felül az egészségügyi ellátás állandó biztosítását akadályozza néhány ma is égető probléma, például a növekvő egészségügyi költségek és egyenlőtlenségek vagy az éghajlatváltozás.
Telemedicina – virtuális megoldások és távgyógyítás
A dolgok internete (IoT) – éppúgy, mint más iparágakat – az egészségügyi szektort is erősen átformálta. Az összekapcsolt eszközök átfogó hálózatának megjelenése, valamint az eszközök és felhők közötti kommunikációt lehetővé téve ma már olyan élvonalbeli orvosi technológiák érhetők el a betegellátásban, mint például a viselhető érzékelők, az 5G-képes eszközök, a digitális idősgondozás vagy a távoli betegmegfigyelés. A virtuális ellátáshoz tartozik még a fokozott biztonság, a helymeghatározási szolgáltatások, a telekonferencia, valamint az egészségügyi szolgáltató értékelése is magasabb színvonalú orvosi ellátás biztosítása érdekében. Az egészségügyi dolgozók helyzetét nagyban megkönnyíti a látogatási előzmények pontos dokumentációja vagy a viselhető kapcsolat, amelyet ma már felhőszolgáltatások tesznek lehetővé. Ez alapján az egészségügyi ellátó intézmények ma már távkórházként is szolgálhatnak, például adatmegosztás révén.
Digitális ellátás a mindennapokban
A ma elérhető digitális terápiák legfőképp a krónikus betegségben szenvedőknek vagy a folyamatos ellátást igénylő betegeknek jelentenek megoldást, de a mentális egészségügyi igények kielégítésére is alkalmasak. A gondozás leginkább a tünetek megfigyelésére, a gyógyszeres kezelés monitorozására és a beteg rendszeres állapotának felmérésre terjed ki. A különböző, mentális egészség fenntartására irányuló kezelések, mint pszichológiai tanácsadások lefolytatására vagy az iránydiagnózis felállítására is alkalmasak a digitális terápiák. Az ilyesfajta, technológiai eszközökkel támogatott terápiákat számítógépen vagy telefonos alkalmazáson keresztül érheti el a beteg, de ennek lehetőségéről mindig a kezelőorvos dönt.
Mesterséges intelligencia az orvoslásban
A mesterséges intelligencia is egyfajta virtuális technológiának tekinthető, amely lehetővé teszi a digitális eszközök számára egyes emberi tulajdonságok, mint a tanulás, a tervezés vagy az észlelés elsajátítását. Az MI támogatott eszközök képesek a legoptimálisabb tervezés végrehajtására, valamint környezetükben történt változások észlelésére és az arra történő reagálásra is, akárcsak az emberi szervezet esetében.
Egészségügyi technológiák a jövőben
Feltörekvő területe a digitális egészségügynek a bio nyomtatás. E metódus alapja a már népszerű 3D nyomtatás, amely már ma is alkalmazott módszer az orvosi szakterületeken, például külső protézisek, koponya- vagy ortopédiai implantátumok tervezésében és gyártásában. Azonban napjainkban már néhány amerikai egyetem azon dolgozik, hogy lehetővé tegyék az élőszövetes nyomtatást, lehetővé téve élő sejtek, csontok, sőt, a későbbiekben akár szervek nyomtatását, új esélyt adva a rákos megbetegedéssel küzdőknek.
Egy – ma még szintén gyerekcipőben járó – újdonság, a virtuális valóság megváltoztatja a jövőben betegek és az orvosok életét egyaránt. A VR eszközöket a jövő sebészeinek képzésére és a sebészek számára a műtétek gyakorlására használják, míg a betegek esetében segítségre lehet az erősebb fájdalmak csillapításában, valamint a kórházi élményérzetet is javíthatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.