Hogyan működnek az új COVID-19 vakcinák?

Hogyan működnek az új COVID-19 vakcinák?

vakcina
PUBLIKÁLÁS: 2020. december 20. 07:51
Az mRNS vakcinák mögött tehát évtizedes kutatási eredmények vannak!

A COVID-19 járvány megfékezésének legeredményesebb módszere a lakosság minél szélesebb körű oltása a koronavírus ellen, mely már nem a távoli jövőt képezi, hiszen hazánkban is megkezdődhet a vakcinák beadása a közeljövőben.

Bár Az Európai Unióban egyelőre egyik COVID-19 védőoltás sem rendelkezik engedéllyel, az Egyesült Királyságban és az Amerikai Egyesült Államokban már megkezdődött az oltás két COVID-19 vakcinával, melyek feltételezhetően az EU-ban is hamarosan engedélyezésre kerülnek. A Pfizer és a BioNtech vakcinái azonban az eddigi védőoltásoktól eltérő elven működnek, így sokan szkeptikusan állnak a COVID-19 oltásokhoz.

Éppen ezért az oltással kapcsolatos felelős döntés meghozása érdekében érdemes tudni, hogyan is működnek ezek az új típusú oltóanyagok, és miben is különböznek az eddig alkalmazott oltásoktól.

A Pfizer, a BioNtech és a Moderna vakcinái ún. génbázisú oltóanyagok, ezen belül RNS alapú vakcinák. Ez azt jelenti, hogy hírvivő RNS-t, vagyis mRNS-t tartalmaznak az oltóanyagok, mely egy egyszálú örökítőanyag (míg a DNS kétszálú örökítőanyag). Az mRNS olyan genetikai információt hordoz, mely alapján a szervezetünk fehérjéket tud termelni.

Az eddig használt oltóanyagokkal legyengített vagy elölt kórokozókat, vagy a kórokozók bizonyos részeit, fehérjéit vittük be a szervezetbe, és ezek ellen közvetlenül alakult ki az immunválasz, mely a hosszútávú védettséget eredményezi. Az mRNS alapú oltóanyagok esetén ezzel szemben a kórokozó egy bizonyos részének, jelen esetben a SARS-CoV-2 vírus felszíni tüske fehérjéinek termelődéséért felelős mRNS-t visszük be a szervezetbe, melyről a sejtjeinkbe bejutva, a sejtplazmában lévő enzimek segítségével történik az immunválaszt kiváltó vírusfehérjék termelődése.

Az mRNS vakcinák esetén nem alakulhat ki konkrét fertőzés, hiszen az mRNS alapján csupán a vírus egy része, ez esetben a tüskefehérje tud képződni, a betegség kialakításához szükséges vírusrészek nem lesznek jelen a szervezetben. A bejuttatott mRNS-t a szervezetünk egy idő után lebontja.

Sokakban felmerül a kérdés, hogy mennyire biztonságos ez az újfajta vakcina, hiszen amellett, hogy ilyen típusú oltóanyagot eddig nem alkalmaztunk, a szokásosnál jóval rövidebb idő alatt kerültek kifejlesztésre a COVID-19 vakcinák. Míg maguk a COVID-19 vakcinák valóban eddig páratlanul rövid idő alatt kerültek kifejlesztésre, az mRNS vakcinák technológiáját az 1990-es években fejlesztették ki, tehát maga a technológia már két évtizedes múltra tekint vissza, ezidő alatt pedig számtalan vizsgálatot folytattak ilyen típusú oltóanyagokkal.

Az mRNS vakcinák mögött tehát évtizedes kutatási eredmények vannak, de miért éppen a világjárvány idején találták a technológiát alkalmasnak az első alkalmazásra? Azért, mert az mRNS vakcinák biztonságosa mellett előállításuk egyszerű, gyors és olcsó, mely egy világjárvány idején igen fontos szempont.

Mint minden oltóanyag esetén, a COVID-19 vakcinák beadásakor is előfordulhatnak mellékhatások, de ezek általában enyhék. Beszámoltak lázról, hidegrázásról, influenzaszerű tünetekről, és mint minden gyógyszernél, a COVID-19 vakcinák esetén is kialakulhat allergiás reakció, ezért a vakcina beadását követően 10-15 perc megfigyelés javasolt. Lehetséges, ritka mellékhatásként felmerült az autoimmun betegségek kialakulása is.

A rémhírek ellenére a vakcinákkal bejuttatott vírus mRNS nem épül be sejtjeink örökítőanyagába. Az mRNS egyrészt nem jut be a sejtmagba, ahol örökítőanyagunk, a DNS tárolódik, másrészt az örökítőanyagba való beépüléshez először DNS-sé kellene alakítani az mRNS-t, melyhez egy olyan enzimre lenne szükség, mely szervezetünkben nincs jelen, csupán egyes vírusok (pl. HIV) tartalmazzák.

A megfelelő védettség kialakulásához mind a Pfizer, mind a BioNtech vakcinájából két adagra van szükség: az első oltás után 50%-os, míg a második oltás után 95%-os védettség alakul ki a COVID-19 ellen. Azt egyelőre nem tudjuk, hogy a fertőződés, vagy csak a betegség kialakulása ellen véd az oltóanyag, ami azt jelenti, hogy nem tudjuk, hogy a beoltott egyének tünetmentes hordozóként tudják-e tovább terjeszteni a koronavírust. Éppen ezért biztos, hogy a nyájimmunitás eléréséig (a lakosság 60-80%-os átoltottságáig) fenn kell tartanunk a védekező intézkedéseket.

Míg tehát a COVID-19 elleni védőoltások újfajta technológiával és viszonylag rövid idő alatt készültek el, eddigi tudásunk szerint beadásuk biztonságos, és kisebb kockázattal jár, mint a koronavírussal való megfertőződés.

Forrás: https://medicalxpress.com/news/2020-12-mrna-technology-covid-vaccines-deemed.html

https://www.pharmindex-online.hu/hirek-cikkek/a-koronavirus-elleni-vakcinak-kozotti-kulonbsegek

Fotó: pixabay.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.