Milyen hatással lehet egészségünkre a légkondícionálás?

Milyen hatással lehet egészségünkre a légkondícionálás?

betegségek
PUBLIKÁLÁS: 2020. augusztus 03. 08:57
Helytelen használata esetén komoly egészségügyi problémák alakulhatnak ki.

A nyári időszakban, főleg kánikula idején jól esik besétálni egy légkondícionált helységbe, azonban változó az, hogy kinek a szervezete hogyan reagál a klímára. A légkondícionálónak előnyös hatásai mellett sajnos negatív egészségügyi hatásai is lehetnek, főleg hosszú távon.

Fotó: pixabay.com

Forró nyári napokon kifejezetten jól esik klimatizált helységben dolgozni, aludni, vásárolni, utazni – manapság gyakorlatilag mindenhol használunk légkondícionálót. Helyes használata esetén komfortérzetet biztosít, sőt, allergiás betegeknél használata a szellőztetéssel ellentétben előnyös lehet.

A klímák helytelen használata esetén azonban komoly egészségügyi problémák alakulhatnak ki. Sokan szeretik a légkondit alacsony hőmérsékletre állítani, azonban a kinti és benti hőmérséklet közötti nagy különbség megbetegedésekhez vezethet. A túlhűtött helységben való tartózkodás megfázásos panaszokat, sőt, hosszútávon akár ízületi panaszokat is okozhat, míg a hidegből nagyon melegbe való kilépés rosszulléthez vezethet az erek hirtelen kitágulása miatt.

Törekedjünk arra, hogy a kinti és benti hőmérséklet között maximum 5-8 °C különbség legyen, így van ideje a testünknek, hogy fokozatosan hűljön le, és távozáskor sem viseli meg a szervezetünket a hirtelen meleg.

Ha sokat ülünk a légkondícionálóhoz közel, számos egészségügyi probléma alakulhat ki, a hideg levegő közvetlen hatása miatt például krónikus ízületi fájdalmak, ún. klímareuma, fejfájás, szédülés, fáradékonyságo is kialakulhat. A légkondícionáló száraz levegője kiszáríthatja az orrnyálkahártyát, torokfájást, szem- és bőrszárazságot, viszketést okozhat, súlyosbíthatja az asztmás panaszokat.

Nem szabad megfeledkeznünk légkondícionáló használata mellett sem a szellőztetésről, hiszen a klíma csak keringeti a helységben a levegőt, így időnként friss, oxigéndús levegőt is be kell engednünk.

Fontos, hogy a helyiségekben, gépjárművekben lévő klímákat évente tisztíttassuk, mivel a rosszul karbantartott berendezések számtalan betegséget terjeszthetnek. Ilyen betegség többek között a légionárius betegség, mely a tüdőgyulladás egy súlyos formája, de baktériumok, gombák is elszaporodhatnak a klímákban, melyek komoly fertőzéseket okozhatnak.

Amennyiben tehát légkondícionált helységben dolgozunk, vagy éppen otthonunkat hűtjük a berendezéssel, egészségünk megőrzése érdekében mindenképpen fontos odafigyelni a klíma helyes használatára: tartsuk tisztán a berendezést, ne állítsuk túl hideg hőfokra, és ne üljünk közvetlenül a légkondícionáló közelébe!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.