Szájmaszk és gumikesztyű: mennyire védenek bennünket?

Szájmaszk és gumikesztyű: mennyire védenek bennünket?

koronavírus elleni védekezés
PUBLIKÁLÁS: 2020. május 14. 09:38
A koronavírus terjedésének csökkentése érdekében a szájmaszk használata hazánkban jelenleg a tömegközlekedésen és az üzletekben kötelező, emellett pedig minden olyan szituációban ajánlott, ahol emberekkel találkozunk. Míg a gumikesztyű használata nem kötelező, sokan mégis hordják a vírus elleni védekezés jegyében. Néhány dologgal azonban érdemes tisztában lenni a védőeszközök használatával kapcsolatban.

Fotó: pixabay.com

Mit kell tudni a szájmaszk viseléséről?

A maszk viselésével környezetünket védjük, nem saját magunkat: lényegében azt akadályozzuk meg, hogy beszéd, köhögés, vagy tüsszentés közben a vírusok a levegőbe kerüljenek. A maszk viselése mindannyiunk számára azért lenne előnyös, hiszen tudjuk, hogy vannak olyan tünetmentes hordozók, akik bár megfertőződtek a koronavírussal, mégsincsenek tüneteik – ellenben a vírust tudtukon kívül átadhatják környezetüknek.

Az egészségügyi szervezetek ajánlásai a lakosság maszkviselésével kapcsolatban sokfélék, egy ponton azonban egybehangzóak: a lakosságnak textil, vagy egyszer használatos sebészi szájmaszk használata javasolt, az FFP2 és FFP3 védőmaszkok használata csak az egészségügyben dolgozók számára indokolt.

Nagyon fontos odafigyelni a maszk helyes használatára, mivel a helytelen használat esetén megnövelhetjük saját esélyünket a fertőződésre!

A maszk fel- és levételekor csak a maszk gumis vagy kötős részét fogjuk meg, és mind felvétel, mind levétel előtt mossuk meg a kezünket! Ha felvettük a maszkot, ne nyúlkáljunk hozzá, ne igazgassuk, ne húzkodjuk fel és le, és véletlenül se nyúljunk be a maszk alá!

A textilmaszkokat naponta ki kell mosni, lehetőleg minimum 60°C-on, és amennyiben a maszk anyaga engedi, újabb felvétel előtt vasaljuk ki. Az egyszer használatos sebészi szájmaszkokat maximum 2-3 óráig hordjuk, használat után dobjuk ki, ne használjuk őket többször!

Mit kell tudni a gumikesztyű használatáról?

A gumikesztyű használata a viselőt védi a kórokozók tapintás útján való terjedésétől. A gumikesztyű használata a lakosság körében több szempontból sem szerencsés.

A COVID-19 terjedése elsősorban a vírust tartalmazó vízrészecskék belégzésén keresztül történik, a felületekről való terjedés sokkal ritkább. Éppen ezért a kesztyű viselése a lakosság esetén a szájmaszkkal ellentétben lényegesen nem csökkenti a COVID-19 fertőzés terjedését.

A tapasztalatok alapján továbbá a gumikesztyű helytelen használata nem, hogy nem csökkenti, de fokozhatja is a fertőzés lehetőségét. Éppen ezért, ha valaki mégis hordja, szigorúan oda kell figyelni a gumikesztyű megfelelő használatára!

A kesztyűs kezünkkel ne nyúljunk az arcunkhoz, maszkunkhoz, vagy például telefonunkhoz, hiszen ennek felületéről később a kórokozó arcunkra, kezünkre kerülhet. A kesztyű levételekor figyeljünk oda, hogy ne fogjuk meg a kesztyű külső részét csupasz kezünkkel!

A kesztyű használata sokakban hamis biztonságérzetet kelt, így hajlamosak vagyunk megfeledkezni a megfelelő kézhigiéniáról – a kesztyű használata azonban nem helyettesíti a rendszeres kézmosást, kézfertőtlenítést!

A gumikesztyű használata jelenleg csak két esetben indokolt:

  • A lakás takarítás, fertőtlenítése esetén, ha olyan ember járt a lakásban, aki bizonyítottan, vagy feltételezhetően COVID19 fertőzött.
  • Egészségügyi dolgozók esetén munkavégzés közben.

Minden védőeszköz használata esetén fontos, hogy megfelelő körültekintéssel alkalmazzuk őket. legyen szó akár szájmaszkról, vagy gumikesztyűről, és ezek használata mellett sem szabad megfeledkezni a megfelelő távolságtartásról, valamint a higiéniás ajánlások betartásáról!

Forrás: https://medicalxpress.com/news/2020-05-gloves-mask-wrong.html

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.