Mit tehetünk a koronavírus megfertőződés ellen?

Mit tehetünk a koronavírus megfertőződés ellen?

koronavírus elleni védekezés
PUBLIKÁLÁS: 2020. március 15. 16:03
A mostanra világjárvánnyá nyilvánított COVID-19 járvány már hazánkban is megjelent, így legfontosabb teendőnk jelenleg a vírus terjedésének minél hatékonyabb megakadályozása. A megfelelő kézmosás és kézfertőtlenítés, valamint testi kontaktus csökkentésének fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, azonban ennél többet is tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a vírussal való fertőződést.

Fotó: pixabay.com

A járványok terjedésének korai szakasza kulcsfontosságú annak tekintetében, milyen méreteket ölt a későbbiekben a járvány. A vírus terjedésének hatékony visszaszorításának érdekében a lakosság minden tagjának felelőssége a higiéniás tanácsok és előírások, a testi kontaktusra vonatkozó javaslatok, valamint az egyes kormányok által hozott intézkedések szigorú betartása.

A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) ajánlása szerint, koronavírus fertőzés-szerű tünetek (láz, száraz köhögés) esetén 7 napig maradjunk otthon, és ne keressük fel a háziorvosunkat, a gyógyszertárakat vagy a kórházakat! Csak akkor hívjuk a segélyhívót, ha a tünetek rosszabbodnak vagy 7 nap után sem javulnak.

Magyarul otthoni karanténba helyezzük magunkat! Légúti megbetegedés esetén MARADJUNK OTTHON, közösségbe ne menjünk és csak akkor forduljunk orvoshoz, ha a tüneteink rosszabbodnak, légszomj, fulladás jelentkezik vagy csillapíthatatlan láz. Enyhe tünetek esetén feleslegesen ne menjünk a potenciálisan fertőzött területre (plázák, háziorvosi rendelő, kórházak, gyógyszertárak, nagyobb közösségi helyek, stb.)!

Mindezeken túl azonban létezik néhány további lehetőség is, melyekkel csökkenthetjük annak az esélyét, hogy megfertőződjünk a vírussal. Ezek megértése érdekében érdemes ismerni, hogyan is történik a koronavírussal való fertőződés folyamata.

A legtöbbünk számára már ismert, hogy a koronavírus cseppfertőzés útján terjed. Ez azt jelenti, hogy a fertőzött egyén a vírusmolekulákat apró vízcseppekbe zárva lélegzi vagy köhögi ki, és ezeket az apró cseppeket lélegzi be az addig egészséges egyén. A vírusok ezek után az orr- és toroknyálkahártya, vagy a légutak falán tapadnak meg.

Ahhoz azonban, hogy a vírusok szaporodni tudjanak, be kell jutniuk a sejtbe, ez pedig időigényes. Ha viszont bejutottak a sejtbe, azonnal szaporodni kezdenek, melynek következtében egy idő után kidurrannak a sejtek, és az így kijutó vírusok újabb és újabb sejteket fertőznek meg, míg egészen a tüdő legmélyebb részeinek sejtjeihez is eljutnak és megbetegítik azokat.

Szervezetünk azonban nem védtelen a kórokozók ellen. A légutak sejtjeinek felszínén apró nyúlványok vannak, melyek összehangolt mozgásukkal a szájüreg felé terelik a tüdő belsejét és a légcsövet borító nyákot, így igyekezve eltávolítani ezzel együtt a kórokozókat.

A tüdő léghólyagocskáiban további védelmi vonalat állít immunrendszerünk: az itt tartózkodó immunsejtek felelnek tüdőnk tisztításáért, akik nem csak a bejutó kórokozókat, hanem a környezetből érkező port és egyéb szennyeződéseket is igyekeznek eltávolítani.

Hogyan segíthetjük szervezetünk védekezését a vírus ellen?

Ha elsősorban az orrunkon keresztül vesszük a levegőt, az orrüreg védelmi mechanizmusainak köszönhetően csökkenteni tudjuk a légutakba kerülő kórokozók számát. Ez fontos, hiszen minél nagyobb számú vírus jut szervezetünkbe, annál nagyobb a valószínűsége a betegség kialakulásának.

Fontos szempont, hogy a fent leírtaknak megfelelően nem leszünk azonnal fertőzöttek, amint belélegezzük a vírust, hiszen idő kell a sejtek megfertőzéséhez. A torokban megtapadt, de fertőzést még nem kialakító vírusok ellen hatásos védekezés lehet a különböző fertőtlenítő hatású szájvizek, toroköblítők alkalmazása, de az egyszerű megfázás esetén javasolt meleg tea gyakori kortyolgatása is jó hatású lehet.

A melegvizes gőzök belélegzése segíthet a tüdőben lerakódott váladék oldásában, mely elősegíti a légutak saját tisztító folyamatainak működését. A tüdőben található immunsejtek hatékonyabb munkáját elősegíti, ha a vírusokon túl minél kevesebb szennyező anyaggal kell megbirkózniuk – ennek érdekében a dohányzás mellőzése kifejezetten javasolt.

A koronavírus járvány terjedésének minél hatékonyabb visszaszorítása tehát mindannyiunk felelőssége, így fontos, hogy a társadalom minden tagja komolyan vegye és alkalmazza a javasolt megelőzési módszereket. Figyeljünk oda az alapvető higiéniás előírásokra, tartózkodjunk a felesleges testi kapcsolatoktól, tartsuk be a hozott törvényi intézkedéseket, valamint tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy minél hatékonyabban segítsük szervezetünk védekezését is a kórokozók ellen.

Forrás: https://medicalxpress.com/news/2020-03-infection.html

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.