Versenyt futunk a koronavírussal

Versenyt futunk a koronavírussal

koronavírus
PUBLIKÁLÁS: 2020. február 28. 08:07
Mi történik, ha valakinél gyanússá válik, hogy elkaphatta a vírust?

Szinte elkerülhetetlen, hogy hazánkban is megjelenjen a koronavírus, mely járvány tavaly decemberben tört ki Kínában. Azóta rengeteg információt felhalmoztunk a koronavírussal kapcsolatban, többek között, hogy a lappangási ideje a jelenlegi adatok szerint 5-6 nap és emberről emberre terjed jellemzően cseppfertőzéssel, illetve váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontatktussal. A súlyos megbetegedések aránya 10-15%-ra becsülhető, míg a halálozási arány nem éri el a 2%-ot.

Fotó: pixabay.com

A kormányhivatal Járványügyi és Infekciókontroll Főosztály által kiadott módosított eljárásrend alapján koronavírus fertőzés gyanúja akkor merül fel, ha a betegnek akut légúti tünetei vannak (láz, köhögés, nehézlégzés) ÉS a tünetek megjelenését megelőző 14 napban szoros kapcsolatban volt valószínűsített vagy megerősített koronavírussal fertőzött személlyel vagy olyan területen járt, ahol a közösségi terjedés feltételezhető.

Koronavírus fertőzés gyanúja esetén a beteget el kell különíteni és a kezelőorvosnak (aki ebben az esetben az az orvos, aki a fertőzés gyanúját felismerte) jelenteni kell a kerületi/járási hivatal népegészségügyi osztályának, majd a gyanús személyt kórházba kell szállítani, a területileg illetékes infektológiai osztályra. Az infektológiai osztályon laboratóriumi vizsgálatot végeznek, majd pozitív labor eredmény esetén, további kezelés céljából a Dél-Pesti Centrumkórházba szállítják a beteget.

Minden olyan személyt felkutatnak és megfigyelés alá helyeznek (14 napig), akik a valószínűsítetten vagy igazoltan új koronavírussal fertőzött beteggel szoros kapcsolatba kerültek (egy háztartásban élők vagy a beteggel személyes kapcsolatba kerülő személyek stb.)

Az eljárásrend arra is részletesen kitér, hogy az egészségügyi személyzetnek milyen módon kell védekeznie gyanús eset esetén:

A légúti tünetekkel jelentkező beteg esetén az ellátó személyzetnek sebészi szájmaszk viselése kötelező. A gyanús eset ellátása esetén ún. FFP2 vagy FFP3 légzésvédőt, védőszemüveget, gumikesztyűt és védőruhát kell viselnie. Ezeket a védőfelszereléseket az adott egészségügyi szolgáltatónak kell biztosítani a dolgozók számára. Használat után gondoskodni kell a keletkezett veszélyes hulladék szakszerű összegyűjtéséről és elhelyezéséről.

Védekezés

Ha úgy gondoljuk, hogy magas annak a kockázata (itt hazánkban is), hogy koronavírussal megfertőződjön, akkor a leghatékonyabb módja a vírusokkal (köztük a koronavírussal) szembeni védekezésnek az, ha elkerüljük a betegeket és gyakran mosunk kezet. A gyakori kézmosás fontosságával ugyan mindenki tisztában van, de mégsem csináljuk elégszer és elég hosszú ideig.

A megfelelő kézmosás melegvízzel és szappannal történik és legalább 20 másodpercig tart. Minél gyakrabban tesszük ezt, annál jobb. Alaposan meg kell mosnunk kezeink minden részét, a körmök alatt is. Ezzel a melegvizes-szappanos kézmosással tudjuk a leginkább megvédeni magunkat a megfertőződéstől.

Amennyiben bármilyen felsőlégúti fertőzésre utaló tüneteket észlel, - ez esetben is igaz, - hogy forduljon orvoshoz!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.