Rengeteg tévhit létezik a mikrohullámú sütők egészségre gyakorolt káros hatásairól. Vannak akik szerint rákkeltő hatása van, egyesek szerint a „mikrózott” étel sugárzik, de akadnak olyanok is, akik szerint szívritmuszavart vagy fejfájást okozhat. Ezek a tévhitek leggyakrabban összeesküvés elméletek, de mindezeket félretéve valóban káros is lehet egészségünkre a mikrohullámú sütő, ha azt nem rendeltetésszerűen használjuk!
Fotó: freepik.com
A mikrohullámú sütő (mint a neve is elárulja) egy olyan konyhai berendezés, mely mikrohullámok segítségével melegíti fel az abba helyezett ételeket vagy folyadékokat. A mikrohullámok egy magasabb frekvenciatartományú (300 Mhz és 300 Ghz közötti) elektromágneses hullámok, mely a közhiedelemmel ellentétben nem radioaktív, nem is ionizáló (úgy, mint a röntgen sugarak) sugárzás és nem is rákkeltő. Ezt a sugárzási tartományt a telefonunkba is beépített Wifi is használja (a 2,4 Ghz-es frekvencián működők).
Hogyan működik?
A működése nagyon egyszerű. A mikrohullámú sütő lelke a magnetronnak nevezett alkatrész, mely az elektromos áramot átalakítja mikrohullámmá.
Hogyan melegíti fel az ételt?
Az így keletkezett mikrohullámok az ételben vagy folyadékban található vegyületek (elsősorban a víz, a zsír és cukormolekulák) dipólusmolekuláit megrezegtetik, így a molekulák egymás mellett súrlódnak, majd hő keletkezik (hasonló súrlódási hő keletkezik, ha összedörzsöljük szorosan a két tenyerünket), ami gyakorlatilag felmelegíti az ételt.
Mellesleg az ily módon felmelegített ételben sokkal több vitamin és ásványi anyag marad, mint az egyéb módon melegített ételben!
Mikor káros az egészségre a mikrohullámú sütő használata?
A mikrohullámok a mikró belsejében keletkeznek és ott is maradnak, melyről a mikró ajtajában található fémháló gondoskodik. Akkor van baj, ha ez a fémháló megsérül, ezáltal a mikrohullámok kijutnak és a készülék közvetlen közelében égési sérüléseket tudnak okozni!
Továbbá nem ajánlott a mikróba tenni az alábbiakat:
Hogyan tudja a legegyszerűbben ellenőrizni, hogy véd-e a fémháló a mikrohullámoktól?
Kapcsolja be a Wifi-t mobiltelefonján, majd rakja be a mikróba (de ne kapcsolja be a mikrót!) és csukja be az ajtót. Kérjen meg valakit, hogy küldjön egy üzenetet önnek facebookon, majd hallgassa a telefonja pittyegését (megérkezett-e az üzenet). Ha a mikrón belül a telefonra nem érkezett meg az üzenet, akkor a fémháló véd (a Wifi-ről lekapcsolódott a telefon). Ha megérkezett az üzenet, akkor a mikró árnyékolása nem megfelelő és nem szabad használni a mikrót! Természetesen amint kinyitjuk az ajtót, a telefon Wifi-je automatikusan kapcsolódik a hálózatra (internetre) és az üzenet megérkezik! :)
Forrás:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.