Magyarország gazdag római kori örökséggel büszkélkedik, mely izgalmas régészeti helyszíneket kínál a látogatóknak. Hazánk római kori látnivalói között egykori városok, villagazdaságok, erődítmények és fürdők is akadnak, amelyek hiteles képet adnak az ókori Pannónia mindennapjairól és kultúrájáról.
Magyarországon számos római kori régészeti helyszín várja az érdeklődőket, amelyek izgalmas bepillantást nyújtanak az ókori Pannónia életébe és kultúrájába. Ezek a lelőhelyek nemcsak komplett település maradványokat vagy katonai táborokat rejtenek, hanem lakóházakat, fürdőket, műhelyeket és temetkezési helyeket is, amelyek segítségével felfedezhetjük a rómaiak mindennapjait. Cikkünkben a legkülönlegesebb hazai római kori látnivalókat fedezzük fel, amelyek egy hétvégi kirándulás során is bebarangolhatók.
Római kori látnivaló Magyarországon? Bizony, bőségesen akad, ráadásul olyanok is, amikre nem is számítanánk. Például a szombathelyi Iseum, ami Isis istennő szentélye volt Fotó: posztos
A múzeumokban és szabadtéri romkertekben a látogatók interaktív módon fedezhetik fel a római építészetet, művészetet és társadalmi szerkezetet. Ezek a helyszínek nemcsak történelmi értéket képviselnek, hanem kulturális élményt is nyújtanak, így ideális célpontok mind a történelem iránt érdeklődők, mind a turisták számára. Magyarország római kori öröksége egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy a múltat élményszerűen fedezzük fel.
Ezek a legizgalmasabb római kori látnivalók Magyarországon
Gorsium A Tácon található Gorsium Pannonia egyik legjelentősebb római települése volt, amely egyben fontos közigazgatási és vallási központként is szolgált. A településen ma jól megőrzött fórum, amfiteátrum és császári palota maradványai láthatók. Gorsium ma Magyarország legnagyobb római kori régészeti parkjaként látogatható, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek a római városi élet mindennapjaiba.
A Tác területén található Gorsiumban évente több régészeti tábor és élő történelmi program is zajlik, amelyek során a látogatók aktívan részt vehetnek a feltárásokban Fotó: Izabela Miszczak / Shutterstock
Fertőrákosi Mithrász-szentély A fertőrákosi Mithrász-szentély egy különleges, mészkőbe faragott római kori templom a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban, mely a római császárkorban a titokzatos Mithrász-misztériumvallás szentélye volt. Az 1866-ban felfedezett barlangszerű szentélyt hosszú ideig elzárták a külvilágtól, ma pedig védett műemlék és a Világörökség része. A helyszín – amely titkos beavatási szertartások helyszíne lehetett – különlegessége a kultuszkép, amely Mithrászt ábrázolja, amint leöli a bikát. A szertartásokon egyébként leölt bikák vérében fürdőztek a részt vevő férfiak, akik egyes hiedelmek szerint orgiákat is tartottak a vérben fürödve.
Pécsi Cella Septichora A pécsi Cella Septichora egy ritka, hétkaréjos épület, amely valószínűleg vallási szertartások helyszíne lehetett az ókeresztény időszakban. A helyszín az UNESCO Világörökség részeként az ókeresztény vallási élet sokszínűségét mutatja be, különösen a környék mauzóleumaival (Ókeresztény Mauzóleum, a Péter-Pál sírkamra, a Korsós sírkamra és a Cella Trichora, azaz a háromkarélyos kápolna) együtt. Különleges építészeti megoldásai és vallási funkciója miatt kiemelkedő jelentőségű.
Pécs legkorábbi történetének tanúi az ókeresztény sírkamrák, köztük a Cella Septichora, vagyis a hétkarélyos kápolna Fotó: Botond Horvath / Shutterstock
Villa Romana Baláca A Villa Romana Baláca Veszprém megyében található, és Közép-Európa egyik legnagyobb, legjobban megőrzött római kori gazdasági majorsága, korabeli villa épülete. Gazdag mozaikpadlóival és épületegyüttesével a tehetős római földbirtokosok életét és gazdasági tevékenységét mutatja be. A helyszín interaktív kiállításokkal várja a látogatókat, akik így mélyebb betekintést nyerhetnek a római kori vidéki életbe.
A Villa Romana Baláca nemcsak Magyarország legnagyobb látogatható római kori villagazdasága, hanem Közép-Európában is páratlan jelentőségű régészeti helyszín Fotó: Fotó: Villa Baláca
Savaria (Szombathely) Savaria, a mai Szombathely, jelentős római városként Pannonia Superior közigazgatási és vallási központja volt. Ma a városban évente megrendezett Savaria Történelmi Karnevál gazdag programokkal és történelmi játékokkal ünnepli és kelti életre a római kori örökséget. A város számos római kori emléket – például római fürdőkomplexum, az Iseum Savariense – őriz, amelyek a birodalom korabeli életét idézik. A Virágfürdő Régészeti Parkban pedig rekonstruált római házakat és épületeket is megtekinthetünk.
A szombathelyi Savaria Történelmi Fesztivál az ókort idézi meg játékos formában Fotó: Istvan Csak / Shutterstock
Duna menti limes maradványai A Duna menti limes (határ) a Római Birodalom határvédelmi rendszerének fontos része volt, amely Magyarország területén is jelentős erődöket, őrtornyokat és katonai létesítményeket hagyott hátra. Ezek a maradványok a birodalom határainak védelmét és katonai jelenlétét dokumentálják. A limes emlékei ma fontos régészeti helyszínek, amelyek bemutatják a római hadsereg szervezettségét és stratégiai gondolkodását. A dunai limes nyugati szakasza Németországban, Ausztriában és Szlovákiában 2021-ben felkerült az UNESCO Világörökség listájára. Magyarországi részei egyelőre nem részei a világörökségi helyszínnek.
Római kori halomsírok a Dunántúlon A Dunántúlon több helyen is találhatók római kori halomsírok, például Veszprém vármegyében Kemenesszentpéteren, Várpalota-Inotán és Balácapusztán, valamint Zala vármegyében Zalalövő, Nagykanizsa és Söjtör környékén. Ezek a halmok gyakran római villagazdaságok vagy települések közelében helyezkednek el, és a helyi elit temetkezési helyei voltak. Néhány helyszínen, például Balácán, rekonstruált halomsírokat is bemutatnak a látogatóknak. A halomsírok feltárása jelentős régészeti forrásként szolgál a római kori társadalom és temetkezési szokások megismeréséhez.
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.