Hivatalos: Magyarországon van a világ leghosszabb gyalogos függőhídja

Nemzeti összetartozás híd
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 31. 09:48
Immár hivatalosan is a magyar Nemzeti összetartozás hídja a világ leghosszabb fesztávolságú gyalogos függőhídja, miután 2025. január 29-én megkapta az ezt igazoló Guinness-rekord tanúsítványt. 723 méterével az eddigi leghosszabb, megelőzi a csehországi Sky Bridge 721-et és a a nepáli Gandaki Golden Footbridge-et.
Hivatalosan is a sátoraljaújhelyi nemzeti összetartozás hídja a világ leghosszabb gyalogos függőhídja Forrás: Schutterstock/Magyar Szabolcs

A világ leghosszabb függőhídja

A sátoraljaújhelyi Nemzeti összetartozás hídja világrekorder lett

Szamosvölgyi Péter (Fidesz-KDNP), Sátoraljaújhely polgármestere elmondta, hogy a 2024. június 4-én átadott függőhídon eddig több mint 300 ezer látogatót fogadtak, a cél pedig az, hogy idén megduplázzák ezt a számot, és a város sokat tett azért, hogy ez a híd megvalósuljon és elnyerje ezt a kitüntető címet.

Anouk de Timary, a Guinness World Records hivatalos bírója tegnap ünnepélyes keretek között adta át a világcsúcsot igazoló tanúsítványt, és elmondta, hogy a Nemzeti összetartozás hídjának elismerésével fontos és különleges építészeti megoldást jutalmaztak. Ezzel a sátoraljaújhelyi híd lett az, amely két méterrel a korábbi csúcstartót meghaladva, a leghosszabb fesztávolságú gyalogos függőhíd rekordját átvette.

A gyalogos kötélhíd Sátoraljaújhelyen, két hegy, a Szárhegy és a Várhegy között húzódik, és egyben a Zempléni Kalandpark részét képezi. A 84 méterrel a Májuskút-völgy, illetve a Vigi-folyó völgye felett átívelő 723 méter hosszú híd járófelületének szélessége 1,2 méter, és középen nyolc méter hosszan üveg járófelületen lehet átkelni.

A hídon egyszerre 300 személy tartózkodhat, viszont 10 m/s szélerősség felett nem használható. A híd hat tartókötelének kábelátmérője egyenként 70 milliméter, a kötelek teljes súlya meghaladja a 245 tonnát.

Turisztikai attrakciókat köt össze

A Szárhegy és a Várhegy összekapcsolásával a hídon keresztül könnyebben elérhető a Szárhegyen található, 1934 és 1938 között készült Magyar Kálvária, melyhez a 100. Országzászló, illetve a Szent István Emlékkápolna tartozik.

A sátoraljaújhelyi Szárhegyen épült Magyar Kálvária és a 100. Országzászló Forrás: Schutterstock/Kurka Geza Corey

E komplexum megépítésének célja az volt, hogy Jézus szenvedéstörténetének analógiájára a Trianon okozta magyar fájdalmat jelenítse meg. A kálvária egyes stációinál az elszakított magyar városok emlékét lehet felidézni. Szintén itt, 2020. június 4-én avatták fel a Centenáriumi Turulszobrot, Matl Péter szobrász alkotását, mely szintén a Kálvária részét képezi.

Szintén a Szárhegyen található a Zempléni Kalandpark, ahol kétféle libegőt (Magas-hegyi és Szárhegyi), bobpályát, mászófalat, kalandtúra pályákat, átcsúszó kötélpályát, illetve kabinos kötélpályát próbálhatnak ki a látogatók.

Sátoraljaújhely másik turisztikai attrakciója a Várhegyen található kilátósétány, amely a XVI. század óta romos újhelyi vár maradványai felett épült meg.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.