Az Ördöglovas kúriája: a bajnai Sándor-Metternich-kastély Magyarország egyik rejtett gyöngyszeme

múzeum
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 12. 06:00
Elbűvölő, elegáns, hófehér klasszicista stílusú kastély bújik meg a festői Gerecse keleti szélén, az aprócska Bajna község központjában. Maga a kúria nem is annyira ismert, mint egykori tulajdonosa, Sándor Móric, közismertebb nevén, az Ördöglovas. A kastély ma komoly felújítás után, múzeumként várja a látogatókat.
Etédi Alexa
A gyönyörűen felújított bajnai Sándor-Metternich-kastély ma múzeumként várja a látogatókat Forrás: Etédi Alexa/Travelo

A festői kisközség: Bajna

A Budapesttől alig 45 kilométerre, észak-nyugati irányban, Komárom-Esztergom-vármegyében fekvő festői Bajna kiváló úti cél egy rövid hétvégi kirándulásra. A környék számtalan nevezetességet, látványosságot kínál, de mind közül a legnagyszerűbb a hatalmas kastélyparkkal körülvett Sándor-Metternich-kastély.

A települést már a XI. században is említik a krónikák, előbb egyházi hely, majd királyi és főúri birtok volt, Szent Adalbert tiszteletére szentelt, szép történelmi gótikus temploma a XV. századból maradt fenn.

A bajnai kastély felújított kastélyparkja a Gerecse-hegységre nyílik Forrás: Etédi Alexa/Travelo

A környék – amely a Duna–Ipoly Nemzeti Park területe – kirándulások szempontjából is ideális helyszín, itt található Magyarország egyik megkülönböztetetten védett barlangja, a Bajnai Öreg-lyuk, de elsétálhatunk a község szélén található csimai kápolnaromhoz és kálváriához, mely az egykor itt található Csimaszombat utolsó megmaradt műemléke.

A Sándor grófok

A község legismertebb épülete, a klasszicista stílusú Sándor-Metternich-kastély azonban csak a XVIII. század első felében épült meg.

A bajnai Sándor-Metternich-kastély belső kertje Forrás: Etédi Alexa/Travelo

A bárói ranggal rendelkező Sándor Menyhért, Esztergom vármegye alispánja 1696-ban vásárolta meg Bajnát a Both családtól, majd a települést uradalma központjává tette, noha először csak egy kisebb vadászlak és egy vadaskert épült meg a mai kastély helyén.

A vadászlak első átalakítása 1776-ban történt meg, amikor a grófi címet megszerző Sándor Antal császári és királyi kamarás (Sándor Menyhért unokája) elegáns kúriává építtette át az épületet, amelynek házi kápolnáját Batthyány József, kalocsai érsek szentelte fel.

A kúria ma is látható formáját Sándor Antal unokája, Sándor Móric idején nyerte el, aki Hild Józsefet kérte fel az épület átalakítására. A kor felkapott építésze – akinek olyan épületek köthetők a nevéhez, mint az esztergomi bazilika, vagy a budapesti Szent István bazilika – elegáns, letisztult klasszicista stílusban álmodta meg a különc gróf hajlékát, aki egy évvel házassága előtt kezdte azt átépíttetni egy 59 szobás kastéllyá, mellyel feleségének, herceg Metternich államkancellár leányának, Leontinának akart kedveskedni.

Sándor Móric, a híres Ördöglovas legnagyobb szenvedélye a ló, a lovaglás volt Forrás: Wikipedia

A különc Ördöglovas, Sándor Móric

A Sándor család a kor arisztokratái között nem megszokott különcségéről volt nevezetes, Sándor Móricot pedig a lovakhoz, a lovagláshoz kötődő szenvedélye tette híressé, mi több, hírhedtté.

Pedig egészen nagykorúságának eléréséig még csak nem is ült lóháton, a vézna, beteges alkatú kisfiút, akit szinte semmi olyanra nem tanítottak, amely a korban elvárt volt a nemes ifjak körében, apja a széltől is óvta. Amint azonban Móric lett a család feje, egyetlen szenvedélye fűtötte csak: a lovak. Sosem tanult lovagolni, ő az első pillanattól meg tudta ülni a lovat.

Szenvedélye odáig fajult, hogy a Várba vezető lépcsőn – budai rezidenciája a mai Köztársasági Elnöki Hivatalként is ismert Sándor-palota – rendszeresen lóháton, vagy négylovas kocsival közlekedett, de a különböző főúri kastélyok báltermeibe is lovon érkezett, gyakran látták saját palotája erkélyén is lóháton nézelődni, pipázgatni.

A kastély főfolyosóját Sándor Móric gróf hatalmas festménye díszíti Forrás: Etédi Alexa/Travelo

A legenda szerint feleségét is egy lovas produkcióval, egy fogadás teljesítésével nyerte el: állítólag fogadtak abban, hogy egy teljesíthetetlennek tűnő idő alatt, megadott időre lovával megérkezik Bécsbe. Senki sem hitt abban, hogy képes lesz teljesíteni a fogadást, ő mégis megnyerte.

Vesztét is a kockázatos bravúrjainak köszönhette, egy alkalommal, amikor leesett a lováról, beütötte a fejét és ekkor kezdődött szellemi hanyatlása. A híres Ördöglovas elméje 1850-re teljesen elborult, s előbb egy prágai elmegyógyintézetbe szállították, később, élete hátralévő idejét a döblingi elmegyógyintézetben töltötte, akárcsak Széchenyi István.

A bajnai kúria

Elkészülte után a grófi pár igen sok időt töltött a gyönyörű kastélyban, mely termeinek belső dekorációjáról a milánói Scala díszlettervezője, Alessandro Sanquirico gondoskodott. A művész – akit az etruszk és pompeji művészet, valamint Raffaello festményei inspiráltak – itáliai stílusú enteriőrt álmodott meg a kastély belsejébe.

Az elegáns szobák belső díszítését egykor a milánói Scala díszlettervezője, Alessandro Sanquirico álmodta meg Forrás: Etédi Alexa/Travelo

A vadasparkot a kor stílusa szerint egy 30 holdas angolparkká alakították át, a kastélyhoz – melynek környezetében virágoskertek kaptak helyet – egy gyönyörű orangerie, vagyis narancsház és a gróf lovai számára egy fűtött istálló is épült.

Sándor Móricnak csak egy lánya, Paulina élte meg a felnőttkort (Fia, Leó 7 éves korában meghalt), ezért az Ördöglovas halála után ő örökölte a bajnai kastélyt. A hercegasszony – aki férje, Richard, Metternich-Winneburg zu Beilstein 2. hercege révén hercegi címet viselt – idején vezették be a gázvilágítást, illetve ekkor újult meg a kastély konyhája is.

A színes freskókat is aprólékos munkával helyreállították Forrás: Etédi Alexa/Travelo

Paulina hercegnő halálát követően a kastélyt az ő lánya, Clementina hercegnő örökölte, aki végül 1947-ben volt kénytelen megválni magyarországi birtokától. De addigra a második világháború már elvégezte a dicstelen pusztítást, az addig teljes pompáját megőrző kastély előbb tábori kórház és szükséglakás lett, majd a szocializmus köztulajdonaként termelőszövetkezeti iroda, végül gépállomás lett.

Belső berendezését szétverték, a gyönyörű bútorokat és berendezési tárgyakat széthordták, a freskókat és stukkókat leverték a falakról. A XX. század végére már az egész épület omladozott, a kert elburjánzott, a helyi gyerekek játszótere lett.

A felújítás során igyekeztek bemutatni a megmaradt, régi freskók szépségét is Forrás: Etédi Alexa

Egy kastély újjászületése

Talán a legutolsó pillanatban a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram részeként megújulhatott az egykor gyönyörű napokat megélt bajnai kúria. 2018-21 között 1,5 milliárd forint európai uniós, illetve csaknem 240 millió forintos hazai forrásból a Sándor Metternich-kastély végre visszanyerhette eredeti szépségét.

A bajnai kastély egyetlen megmaradt, eredeti bútorai Forrás: Etédi Alexa/Travelo

A fejlesztés során megújult a kastélyépület és parkja, az épület látogathatóvá vált, melynek gyűjteményében a kisebb gyerekek számára is érdekes formában, interaktív kiállítás keretében megismerkedhetünk az "Ördöglovasnak" és leányának, Sándor-Metternich Paulinának élettörténetével.

Ismerd meg a különc arisztokrata, Sándor Móric gróf életét:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.