Belföldi utazás

Pest vármegye legszebb kastélyai Gödöllőtől Pécelig

Etédi Alexa

Létrehozva: 2025.01.09.

Amikor nincs sok szabadidőd, csupán egy hétvégi nap, viszont szívesen töltekeznél kultúrával, történelemmel, egy csipet természeti szépséggel, akkor irány valamelyik környékbeli kastély. Ezúttal Pest vármegye legszebb kastélyait szedtük csokorba.

A péceli Ráday-kastély Pest vármegye egyik legszebb kastélya, ahol gyönyörű monokróm freskókat csodálhatunk meg Forrás: -Wikipedia/Sedit86

Pest vármegye legszebb kastélyai

Nemesi hajlékok, főúri kúriák

Magyarország és Pest vármegye rengeteg főúri kastéllyal, kúriával, palotával büszkélkedik, melyek hangulata a múltba repít vissza. Falaik között átélhetjük az egykori arisztokrácia mindennapjait, bepillanthatunk életük különböző aspektusaiba, megismerhetjük a kor építészetét, bútorstílusait, parkjaikban magunkba szippanthatjuk azt a hangulatot, amelyet 100-200 éve az ott élő családok élvezhettek. Ezúttal a Budapesthez közeli, Pest vármegyében található legszebb kastélyokba, kúriákba látogattunk el.

Grassalkovich-kastély, Gödöllő

Talán mind közül a legismertebb, leginkább fényűző kastély a gödöllői Grassalkovich-kastély, melyet Sissi királyné kastélyaként is ismerhetünk. A kúriát és a hozzá tartozó épületegyüttest – mely hazánk legnagyobb területű barokk kastélya – az 1740-es években, Mayerhoffer András tervei alapján Grassalkovich Antal, Mária Terézia királynő bizalmasa, a korszak egyik legnagyobb magyar főúri családjának feje építtette.

Itt található hazánk egyetlen rekonstruált barokk színháza is, mely a kastély bővítése idején 1782-85 között épült a komplexumhoz, majd az évek során egy narancsházzal (orangerie), templommal, fürdővel is bővült a kastély. Idő közben a gyönyörű franciakertet angolkertté alakították. A kastélyt meglátogatta Mária Terézia, járt itt Windisch-Grätz herceg, Kossuth Lajos, majd 1867-től – Ferenc József és Erzsébet királyné koronázási ajándékaként – uralkodói rezidenciává alakították, a kastély belső enteriőrje ma is ezt a korszakot idézi.

A gödöllői Grassalkovich-kastély Sissi királyné kedvenc pihenőhelye vot Forrás: Csalami János

A XX. században előbb Horthy Miklós pihenő kúriája volt a kastély, majd a szovjet csapatok raktárként és istállóként használták, végül szociális otthon működött a falai között. 1995 óta a műemléki épület múzeumként várja a látogatókat.

Teleki-kastély, Gyömrő

Az elegáns, klasszicista stílusú főúri hajlékot 1840-47 között Teleki Sámuel építtette Hild József építésszel (akinek a nevéhez olyan prominens épületek köthetők, mint az esztergomi és a budapesti bazilika, illetve a Teleki-kastélyhoz nagyon hasonló bajnai Sándor-Metternich-kastély). A rezidenciát elegáns, utakkal szabdalt arborétum veszi körül. A második világháborút a kastély szinte érintetlenül vészelte át, 1945-ben még megvoltak gyönyörű bútorai, festményei, szobrai, majd az államosítás idején minden mozdítható értékét széthordták, különleges fáit pedig kivágták.

A XX. században a Gyógypedagógiai Intézet internátusa kapott itt otthont, a kastélykertben ekkor épültek az iskola és a pedagóguslakások. A teljes értékű felújítás 1987-ig váratott magára. Sajnos a kastély belülről nem látogatható az itt élő gyermekek védelmében (ráadásul belső pompájából mára semmi nem maradt meg), viszont az elegáns kastély kívülről is üdítő jelenség.

A gyömrői Teleki-kastélyban ma internátus működik, így csak kívülről látható Forrás: Wikipedia/Merl Antal György

A komplexumhoz tartozik még a szintén klasszicista stílusú kis kastély, a Nepomuki Szent János Római Katolikus Kápolna és a Teleki-család kriptája. Nyaranta az Országos Rákóczi Napok alkalmával a kivilágított kastélypark szabadtéri komolyzenei koncerteknek ad otthont.

Száraz-Rudnyánszky-kastély, Nagytétény

A ma Nagytétényi Kastélymúzeum nevet viselő késő barokk épületet Száraz Julianna férje, báró Rudnyánszky József építtette egy egykori római villa (Campona) maradványain 1743-51 között Mayerhoffer András tervei alapján. Az építész nevéhez fűződik a gödöllői Grassalkovich -kastély tervezése is, így nem meglepő módon a két kúria stílusában sok hasonlóságot felfedezhetünk.

A kastély – amelynek falai között nevelkedett Magyarország első orvosnője, Hugonnai Vilma – 1904-ben kiégett, berendezéséből semmi sem maradt meg. A második világháború során maga az épület is komoly károkat szenvedett, majd 1948-ban a Földművelésügyi Minisztérium múzeumi célokra adta át az épületet az Iparművészeti Múzeum számára. 1951-ben nyílt meg az első bútorkiállítás. A kastély jelenleg felújítási munkálatok miatt átmenetileg zárva tart.

A nagytétényi Száraz-Rudnyánszky-kastélyban 1949 óta bútormúzeum működik Forrás: Wikipedia/VinceB

Ráday-kastély, Pécel

Szintén Mayerhoffer András (illetve fia, János) keze munkáját dicséri a barokk stílusú péceli Ráday-kastély, amely 1755-74 között újult meg ma is látható formájában. Az első péceli kúria 1722-30 között épült meg a Ráday-család számára, amikor a település Ráday Pál felesége, Kajali Klára hozományaként a család birtokába került. A kastély felújítását és kulturális központtá fejlesztését már fiúk, Gedeon rendelte el.

Az épület különlegessége a termeit borító monokróm freskói, melyeket Scherwitz Mátyás készített 1766-71 között. A Ráday-kastély az 1770-es évektől a magyar irodalmi élet egyik legfontosabb központja volt, ahol Kazinczy és Batsányi is többször megfordult. 1872-ben a család anyagi nehézségeinek rendezése érdekében a kastélyt elárverezte, értékei ekkor szóródtak szét. Könyvtára 1861-ben került Budapestre, a Dunamelléki Református Egyházkerület tulajdonába.

A péceli Ráday-kastély kiállítása Forrás: Belenyesi Miklós / Ráday-kastély / Facebook.com

1950-től a MÁV Kórház egyik részlege működött itt, majd 1998-ban a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának kezelésébe került. Bár a kastély jelenleg felújítás alatt áll, gyönyörű termei korlátozottan, de látogathatók.

Savoyai-kastély, Ráckeve

Az elegáns kúriát Johann Lucas von Hildebrandt építész tervezte Savoyai Jenő részére a bécsi kertvárosok „nyaralókastélyainak" stílusában, tehát elsősorban vidéki pihenőkastély gyanánt, nem pedig városi rezidenciaként, így semmilyen reprezentatív vagy hivatalos funkcióval nem rendelkezett. A herceg nem is tartózkodott huzamosabb ideig Ráckevén, a kastély nem a társasági élet igényeit szolgálta ki. Emiatt lett az épület földszintes, szélesen elnyúló, amely minden hivatalos helyiséget, díszlépcsőt, báltermet nélkülöz.

A ráckevei Savoyai-kastélyt díszítő mitológiai alakok Forrás: Wikipedia/Thaler

A barokk kastély külső megjelenésében itáliai, illetve francia stílusjegyeket hordoz, ilyen a diadalív, vagy a mitológiai figurák alkalmazása dekorációként. A kastélyhoz egy zárt belső díszudvar, illetve egy, az épületegyüttest körülölelő nagy kastélypark tartozik. Savoyai 1736-ban bekövetkezett halála után a birtok a koronára szállt, majd alig egy századdal később már elveszítette eredetii funkcióját. Az idők során használták raktárnak, magtárnak, majd az 1970-es években felújították. Ezt követően szállodaként funkcionált. Jelenleg is felújítás alatt áll, a tervek szerint ennek befejezése után is szállodaként fog működni.

Nézz meg más rejtett gyöngyszemeket is Pest vármegyében:

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek