Hajódrónt és mesterséges intelligenciát vetnek be a Balaton védelmében

mesterséges intelligencia
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 28. 16:00
A Balaton keleti medencéjében idén nyáron váratlanul elszaporodott a kékalga, ami az ivóvíz minőségét is rontotta. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet új technológiával, hajódrónokkal és mesterséges intelligenciával dolgozik azon, hogy pontosan feltérképezzék a jelenséget, és előre jelezzék a kékalga-virágzásokat
Elszaporodott a kékalga a Balatonban, a mesterséges intelligencia lehet a megoldás a bajra - illusztráció Forrás: Shutterstock/ berni0004

AI, mesterséges intelligencia a Balaton védelmében - elszaporodott a kékalga-virágzás

Érdekes jelenségek

Érdekes jelenség ütötte fel a fejét a magyar tengernél. A káros kékalga-virágzás eddig inkább a nyugati medencére volt jellemző, a kutatók viszont idén nyáron a Balaton keleti medencéjében tapasztaltak kékalga-elszaporodást.

A kékalga-virágzás új helyszíne a Balatonon

A nyár végén sokan a közösségi oldalakon jelezték, hogy valami gond van a siófoki ivóvíz állagával, szagával. A Dél-dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV Zrt.) közlése szerint a probléma hátterében a tó vízminőségének romlása áll, amely az elmúlt húsz év legnagyobb ilyen mértékű előfordulása. (A DRV Zrt. Balaton vizét is kitermeli, vagyis közvetlenül az erre alkalmas vízrétegből szivattyúkkal kiemeli, majd a víztisztító művekben kezeli, hogy minősége megfeleljen az ivóvízzel szemben állított szigorú követelményeknek.) Ezért nem mindegy, hogy milyen a tó vízminősége az eddig jellemzően kristálytiszta Siófoki-medencében.

Hajódrón és mesterséges intelligencia a kutatók szolgálatában

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet szakemberei most egy olyan mesterséges intelligencia által létrehozott algoritmus fejlesztenek, amely segíthet előre jelezni a kékalga-virágzást.

"Egy hajódrónnal térképezték fel októberben az algahelyzetet a Balatonon. A cél, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű terepi adat álljon rendelkezésre egy balatoni kékalga előrejelző AI algoritmus fejlesztésére"– írja a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI).

A hajódrón önállóan képes mozogni a vízen, és speciális műszerekkel van felszerelve. Az eszköz részletes adatokat gyűjt a víz hőmérsékletéről, pH-értékéről, vezetőképességéről és az oxigénszintről. De ami a legfontosabb: egy algaszonda segítségével pontos képet kaphatnak a kékalgák mennyiségéről is.

Eldugott vízterületekre is bejutnak

A tesztelés során az algaszonda segítségével feltérképezték az algák mennyiségét a Siófoki-medence közepén. Az alkalmazott mérési módszer bevált, a szonda rövid idő alatt képes volt nagymennyiségű információt szolgáltatni a szkennelt területről. Kézi méréssel ez nem lett volna lehetséges. A hajódrón olyan víztereken is képes mérni, amelyek egy mély merülésű hajóval megközelíthetetlenek.

A távérzékelésen alapuló, balatoni kékalga-előrejelző AI algoritmus fejlesztését a BLKI kutatói Blix Katalin vezetésével a norvég NORCE Kutató Központ, és a spanyol Valenciai Egyetem munkatársai együtt végezték.

A szondával felszerelt hajódrón alkalmas lehet egy lokális, időszakos algavirágzás kiterjedtségének feltérképezésére is. Az intézet további kutatásokat, fejlesztéseket folytat ezen a területen.

Ha nem tudnád, mi az a kékalga, és miért baj, hogy elszaporodott, a következő videó megmutatja:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.