Megújult a kirándulóhelyekben gazdag Cuha-völgyi vasútvonal

Pannonhalma
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 25. 12:30
Megújult a bakonyi Cuha-völgyi vasútvonal. Októberben megtörtént a Veszprém–Győr közötti pályaszakaszának felújítása, melynek során két új acélhidat is kicseréltek. A mesebeli útvonal olyan kirándulópontokat érint, mint Zirc környéke, a Cuha-patak völgye, vagy Pannonhalma.
Megújult a Cuha-völgyi vasút Forrás: Porbóllett / Wikipedia.org

Megújult a Cuha-völgyi vasút

Újdonságok a Bakonyvasútnál

A Cuha-völgyi vasút, vagy másik nevén a Bakonyvasút a MÁV 11-es vonala Győr és Veszprém között halad. Ez az egyetlen magyarországi vasútvonal, amely műemléki védelem alatt áll. A vonat a festői Cuha-patak völgyében halad, erdőkön és szurdokokon át, sötét alagutakon és viaduktokon zakatol, és csodálatos panorámával "ajándékozza" meg az utasokat. Porva-Csesznek és Vinye állomások között három romatikus alagúton is keresztül haladnak a vonatok.

Az új hidak örökségvédelme is fontos volt a Cuha-völgyi vasútnál

Októbertől ismét várja a túrázókat a Bakonyvasút, elkészült a nyár elején indított felújítás. A lezárás ideje alatt kicserélték a Gyökeres- és a Répás-árok felett átívelő gyulafirátóti völgyhidakat. Az 50 tonnás acélszerjezetű hidakat egyben emelték be a helyükre speciális daruk segítségével – tájékoztatott közösségi oldalán a MÁV. Az új hidak megjelenése megegyezik a korábbiakéval, ugyanis kiemelt cél volt az örökségvédelmi szempontok betartása.

Kicsit gyorsabb lesz a Bakonyvonat

Megújították a hozzá kapcsolódó hídfőket, illetve több száz méteren vágányszabályozást és pályafelújítást is végeztek a szakemberek a biztonságosabb és kiszámíthatóbb vasúti közlekedés érdekében. Ezen a szakaszon a vonatok korábban csak lépésben közlekedhettek, mostanra viszont a korábbi sebességkorlátozás több száz méteren megszűnik.

A kétóránként közlekedő járatokra kedvező árú, 1199 forintért megváltható Bakony napijegyet is válthatunk, mellyel egy teljes napon át korlátlanul lehet utazni a Győr és Veszprém közötti vasútvonalon, valamint a térség számos autóbuszvonalán.

Kirándulóhelyek a Cuha-völgyi vasút mentén

A vonal középső szakaszán terül el a Magas-Bakony egyik leghíresebb kirándulóhelye, a védett növény- és állatfajokkal, vízmosásokkal, gázlókkal tarkított Cuha-völgy. A gyalog és kerékpárral is könnyen bejárható Cuha-völgyi tanösvény remek kalandot jelent a túrázók számára.

Csesznek község határában, sziklacsúcson található a Cseszneki várrom, ami eredetileg a 13. században épült, de azóta többször átalakították, felújították. Középkori viszályok és háborúk, török hódítás, földrengés, tűzvész miatt a 19. századtól lakhatatlanná vált.

A vonat egyik megállója például Pannonhalma, ahol az UNESCO Világörökség részét képező bencés főapátságot a könyvtárral, valamint a gyógynövénykerttel mindenképp ajánlott megcsodálni, és a közelében található, halat formázó lombkoronasétány valamint kilátó (2024-ben Az év kilátója) is megér egy sétát.

Ezen a videón láthatjátok a Bakonyvonatot, és a Cuha-völgyet:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.