Akár hosszabb időre, akár csak egy kellemes hétvégére szeretnénk kiszakadni a rohanó hétköznapok mókuskerekéből, a Tisza- és a Bodrog folyók ölelésében elhelyezkedő Tokaj, a tokaji aszú névadó települése autóval, busszal és vonattal is könnyen megközelíthető úti cél. Legfontosabb közúti megközelítési útvonala a 38-as főút, ezen érhető el Szerencs és Nyíregyháza térsége felől is. Az utat Budapesttől autóval közel 3 óra alatt tettük meg, a helyszín azonban kárpótolt minket minden erőfeszítéseinkért. De lássuk, mik a legszebb látnivalók Tokaj vidékén és környékén!
Egy múzeum lehet unalmas vagy rejthet temérdek izgalmas látnivalót, ahol teremről-teremre járva gazdagíthatjuk emlékeink tárházát. A tokaji főtér sarkán sétálva bukkanunk rá az 1985-től működő Tokaji Múzeumra, amelynek látványos épülete mellett nem mehettünk el szó nélkül. A görög eredetű Karácsony család által építtetett, majd a 19. században a Szaszaráthok tulajdonába került egykori kereskedőfamíliák lakóháza egyemeletes, és kívül-belül gazdagon díszített. Nemcsak az épület, hanem a kiállítások minősége, a munkatársak kedvessége, és a látványkertként funkcionáló belső udvar hangulata is magával ragadja az ide érkezőt. A múzeum Tokaj belvárosában, a Bethlen Gábor út és a Szepessi köz kereszteződésénél található.
Ebben a múzeumban azok sem fognak unatkozni, akik a szórakozás mellett a hagyományos kiállításokat keresik. Magyarország egyetlen világörökségi borvidékén 2015-ben nyitotta meg a kaput a Világörökségi Bormúzeum, amelynek annyira magával ragad a látványa, hogy a terület hagyományos értékeivel és a nagyvilág termőterületeivel egyaránt megismerteti az utazót. A négyszintes impozáns épületben a tradíciók tisztelete és a kor elvárásainak eleget tevő újító megoldások szervesen összekapcsolódnak. A kíváncsi turistákat interaktív tárlat várja, amelyben a Tokaj-hegyaljai borvidék gyalogosan, kerékpárral, autóval, de akár léghajóval is bebarangolható.
Ha egy kis múltidézésre vágynánk, vagy csak egyszerűen elvonulnánk a világ zajától, akkor ide feltétlenül be kell térni. A Jézus szíve templom Tokaj belvárosában álló 20. századi neoromán stílusú római katolikus templom. A település első templomát a 11. század vége felé építették, azonban ez a tatárjárás során szinte teljesen megsemmisült. Az azt követő időszakban többször is újjá kellett építeni, 1695 óta pedig a katolikusoké. A 18-19. században több tűzvészt követően felújították, végül pedig 1909-ben teljesen lebontották és a helyére építették fel a Jézus szíve templomot. A templom Tokaj központjában található, közvetlenül a körforgalom mellett.
A Fabók János által készített I Love Tokaj feliratot a Tokaj Kincse Egyesület által szervezett, a Szerelmi Pincesoron megrendezésre kerülő retro majálison debütált. Állandó helyéül végül a Hősök terét jelölték ki, ahol mind a mai napig rengetegen csodálják meg és természetesen itt készül a legtöbb fotó is. Ezt természetesen mi sem hagyhattuk ki, ahogy ti sem fogjátok, ha erre jártok.
Ha csupán egy napot töltünk Tokaj gyönyörű vidékén, a bor és vidámság istenének szobrát nem hagyhatjuk ki. A Tokaj főterén „mulatozó" Bacchus ivászatra csábítja az idelátogatókat. A kőhordón ülő szobor egyik kezében egy szőlő fürtöt, a másikban pedig boros poharat tart, bátorítva, hogy a szomjas vándor jó helyen jár, ha a tokaji borvidék legfinomabb kincseivel csillapítaná a szomját. A Bacchus-kutat Szanyi Péter szobrászművész készítette 1990-ben. A Bacchus-kútra Tokaj belvárosában, a Rákóczi-pince szomszédságában bukkanunk rá, el sem lehetne téveszteni.
A Tokaji-hegy lábánál, Tokajtól kevesebb mint 9 kilométerre fekszik a borvidék bájos kis községe, Tarcal. A békés település lenyűgöző természeti és épített értékekkel büszkélkedhet, így mindenképp érdemes rászánni egy napot. A község leghíresebb látnivalója a falu fölé magasodó, 8,5 méteres Áldó Krisztus-szobor, mely Európa legnagyobb, Jézust ábrázoló gránitszobra. De szintén kihagyhatatlan állomása a borvidéken tett kirándulásnak a tarcali Henye-domb tetején található Szent Teréz-kápolna, ahonnan bámulatos kilátás nyílik a környező települések meseszép világára.
A földbe vájt ódon pincék látványa magával ragadó. A hobbit házakra emlékeztető, egymás fölé épített pincesorok Tokaj-Hegyalja jelképének számítanak, melyek négy emelete, egymás fölötti sorokban idézik a hagyományos pincekultúrát, a régi paraszti világ életformáját. A pincesorokon 195 pince található. A járatok jellemzően 10-40 méterre nyúlnak be a hegy gyomrába. Kb. 12 °C-os hőmérsékletük és 96 százalékos páratartalmuk révén kiválóan alkalmasak a híres tokaj-hegyaljai borok érlelésére; a macskakővel borított, szépen rendben tartott utcácskákon sétálva a nyitott pincékben akár meg is kóstolhatjuk a helyben készült nedűket. Az Unesco Világörökség Bizottsága mint kultúrtájat 2002-ben-ben vette fel a világörökségi listára Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj néven.
Természetesen, ha már Tokajban jártunk, szinte bűn lett volna kihagyni a borkóstolással egybekötött borház látogatást a Hímesudvar pincészetben. Ez a gyönyörű, kézműves szőlőbirtok Tokaj óvárosában található, ahol a borok megízlelése mellett meglátogathattuk azt a 3 hektáros területet is, ahol az isteni nedű születik. A borokat igazán méltó körülmények között, az egykori királyi vadászházban ízlelhettük meg. Kata, Péter és Beáta a lehető legérettebb szőlőfürtökből készíti a bort és inkább a késői szüretben és az egészen elképesztő ízvilágú édes tokaji borokban hisz. A kóstolóprogramra előzetes bejelentkezést szükséges!
Vegyünk egy előkelő, régmúltat idéző épületet, fűszerezzük meg némi extra harmóniával, a Bodrog és Tisza halk morajlásával, maximális kényelemmel és finomabbnál-finomabb ételekkel, melyeknek képtelenek vagyunk ellenállni. Röviden valahogy így tudnánk összegezni szállásunkat, a Toldi Fogadót. A hely 18 szobával, magyaros étteremmel, családias légkörrel, segítőkész személyzettel várja vendégeit, a történelmi Tokaj belváros szívében. A fogadó épülete két részre különíthető el: a műemléképület és az új szárny, mégis egy egységet alkot, melyben kényelmesen 50 főnek tudnak szállást biztosítani. A műemléképületben 6 klimatizált szoba, magyaros étterem, utcafronti terasz és belső különterem található. Az új szárny pedig 12 klimatizált szobával, lifttel, 60 főt befogadó különteremmel és wellness részleggel rendelkezik.
A panzió éttermében a szállóvendégek mellett a környéken élők és a városba látogató turisták is a nap bármely szakában elfogyaszthatják az étlapon található ételeket és végig kóstolhatják a borlapon megtalálható borkülönlegességeket. A Toldi Fogadó éttermében a különleges ízek mellett a hagyományos magyaros konyha is előkelő szerephez jutott. A falusi húsleves, vagy a tokaji mártással megbolondított mézes csirkemell pont olyan, mintha nagymamáink készítették volna. Útravaló nélkül pedig még véletlenül sem szabad távozni a fogadóból, hiszen egy-egy borkülönlegesség, mint pl. a Tokaji Tündérkönny, segít a hideg téli hónapokban visszarepíteni minket a régió varázslatos világába.
A tokaji borvidék látnivalói természetesen nem merülnek ki az itt felsorolt helyekben, van még itt felfedezni való bőven. Legközelebb is tartsatok velünk!
Antalfy Krisztina
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.