A Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai rendszeresen találkoznak megunt és a természetben elengedett, korábban kedvtelésből tartott állatokkal – írja cikkében a sonline.hu
„Gyakoriak az efféle esetek, s ezek az állatok nemhogy túlélik a telet, hanem még szaporodnak is a természetben. Komoly veszélyt jelenthetnek a környezetükre és az őshonos fajokra, amelyeket kiszorítanak életterükből" – mondta Rozner György, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park tájegység vezetője, aki úgy tapasztalja, a Kis-Balaton környéke közkedvelt elengedőhely.
„Némelyik teknősfaj, amellyel találkozunk, még eredeti élőhelyükön, például Floridában is veszélyt jelent a fürdőzőkre, komoly sérülést okozhat, amikor megnő. A keselyűteknős súlya a 30-40 kilogrammot is elérheti, ráadásul olyan veszélyes a harapása, hogy csonkolt sérülést okozhat. A meleg vizű Hévíz-patakban egzotikus halakat is fellelni, amelyek egykor szintén megunt kedvencek voltak" – tette hozzá.
Pécsi Tibor, a kőröshegyi teknőspark és mentőközpont vezetője jelenleg is őriz öt keselyű- és ugyanennyi aligátorteknőst, amelyeket gondatlan gazdik engedtek el a természetben. – Egyiküket a Dunából fogták ki, és miután hozzám került, másnap ötven tojást rakott. Szerencse, hogy ez az esemény nem a természetben történt – mondta Pécsi Tibor, akihez gyakran kerülnek a megunt kedvencek.
Elmesélte, hogy rendszeresen érkeznek hozzá a házi terráriumokat kinőtt kedvencek. Volt, amikor 22 kilós aligátorteknős érkezett hozzá s Zala megyéből, s emberre is veszélyes állatokat is emeltek már ki a Balaton vizéből és hoztak neki. Míg a hazánkban őshonos mocsári teknősök elbújnak, ezek az állatok nem félnek az embertől, hiszen gazda nevelte őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.