Kísérleti örökerdőt hoznak létre Pilisborosjenőn

bioszféra rezervátum
PUBLIKÁLÁS: 2022. február 06. 11:04

Pilisborosjenő önkormányzata, a Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő február 3-án háromoldalú megállapodást írt alá arról, hogy 25 hektáros örökerdőt létesít, valamit a természetbarát erdőlátogatást segítő létesítményeket hoz létre - derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményből.

Kilátás a Fehér hegyről a fekete fenyők között Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park

A fővároshoz legközelebb fekvő pilisi település lakóövezetének határában 25 hektár, cser és kocsánytalan tölgy főfafajú, kísérleti örökerdőt hoznak létre, amelyben az erdő társadalmi szerepe, a klímaváltozás lassítása és a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából is fontos kísérleteket, kutatást, beavatkozásokat végeznek.

A Pilisi Parkerdő ezen túl lassítja a falu környéki erdőrészleten tervezett fakitermelést, illetve az erdő széleit a tájképi szempontok figyelembevételével, organikusan alakítja ki. Új túraútvonalakat jelölnek ki, és bekapcsolják a települést a meglévő kerékpáros és lovas hálózatokba. A Parkerdő kezelésében lévő örökerdők területe mára meghaladja a tízezer hektárt.

A bioszférarezervátum-hálózat

A világszinten 1976-ban, az UNESCO indította el bioszférarezervátumok hálózatának létrehozását. 1981-ben Magyarországon ötödikként, a feladat gyakorlati megvalósítására jött létre az egész Pilis és Visegrádi-hegység területét magában foglaló Pilis Bioszféra Rezervátum dr. Madas László, a Pilisi Parkerdőgazdaság akkori vezérigazgatójának kezdeményezésére.


A Pilisre kiemelten többfunkciós (védelmi, gazdasági, közjóléti) jellege miatt esett a választás. A terület olyan fajoknak ad otthont, mint a fokozottan védett magyarföldi husáng, a fűrészeslábú szöcske vagy a pannon gyík - derül ki a Pilisi Parkerdő oldaláról.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park a Pilisborosjenő környékén jelentős területeket borító feketefenyő visszaszorításában és őshonos fajokból álló növénytársulások létrehozásában vállalt szakmai koordinációs feladatot, melyre elsősorban a Fehér-hegyen és a Várvölgyben van szükség. Itt ugyanis a tájidegen faj az értékes honos fajok kárára nyer területeket.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.