November közepén írt arról a Komárom-Esztergom megyei hírportál, hogy a 2013 óta omlásveszély miatt zárva tartó vár felújítására 800 millió forintos támogatást nyert Várgesztes, most pedig itt a hír, hogy a munkálatokat a napokban el is kezdték.
A felújítás első fázisaként a károsodott szerkezetet állítják helyre, és egy rendszert alakítanak ki az esővíz elvezetésére. A munkálatok során megőrzik az 1340 körül épült vár legutóbbi időkből ismert rom formáját, de a létesítmény egy részét lefedik. Mivel az épületről nem maradt fent korabeli ábrázolás, így a falak meglévő belső szerkezetét terjesztik ki a második szintig – tette hozzá az MTI a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közleményére hivatkozva.
A 700 éves falak tehát nem tűnnek el, a restaurálás során olyan anyagokat használnak, hogy az új részek könnyen elkülöníthetők legyenek a régiektől. A tető a várfalak mögött húzódik majd, és csak bizonyos nézőpontokból lesz látható.
A Várgesztes községtől délre álló vár első épületeit 1342 körül építették, amikor Nagy Lajos király utasítására a Csák nemzetség vára helyén egy kényelmesebb vadászkastélyt alakítottak ki. A később megerősített létesítmény a török háborúk alatt többször gazdát cserét, majd a lakosság a kövek egy részét a környékbeli építkezésekhez elhordta.
1877-ben műemléki felmérést végeztek a területen, 1932-ben a Magyar Munkások Turista Egyesülete turistaházat épített a vár délnyugati részén. A létesítményben komolyabb állagmegóvás utoljára 1960-ban történt, az épületben 2013-as bezárásáig turistaszálló és vendéglő működött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.