Meseszép hazai útvonalak és erdei ösvények téli túrázáshoz

tél
PUBLIKÁLÁS: 2019. január 15. 05:06
Tetszik a havas táj, de nem érdeklik a hagyományos értelemben vett téli sportok? A friss levegőn, esetleg ropogós hóban tett túra jót tesz a testnek és léleknek egyaránt. Mutatunk néhány útvonalat, ahol festői tájban gyönyörködhet majd.
Hollósy Éva

Könnyű túra, kisgyerekes családoknak is: Várgesztes

A Vértes északnyugati csücskében, Tatabányától 17 km-re található Várgesztes, ahol túrázás címén nem kell nagy kihívásokkal számolni. A várgesztesi vár tövében pihenőhely található, és bár a vár jelenleg felújítás miatt zárva van, azért kívülről is megéri megnézni, úgyhogy nyugodtan forduljanak rá az utolsó kaptatóra!

A lényeg, hogy öltözzünk melegen! Forrás: Shutterstock

Érdemes a kirándulást Vérteskozmánál kezdeni. Ez az eldugott kis zsákfalu igazi mesevilágot ígér télen. A falu egyetlen utcáján teljes csend honol, hiszen nincs átmenő forgalom. Innen bármerre is induljon, a Vértesben túrázhat; az egyik ilyen variáció pedig az lehet, hogy Várgesztes felé veszi az irányt.

Csókakői körtúra

A Vértes túlsó oldalán viszont Csókakő várához kapaszkodhat fel, ahol egy komplett körtúrát tehet. A vártól először induljon el északnak a Mária-zarándokúton (jelölése M), amíg el nem éri a zöld jelzést, aztán kanyarodjon jobbra. Kis idő múlva becsatlakozik balról a kék háromszöggel jelölt túraútvonal, és a két út együtt halad tovább. Amikor a kék háromszög elágazik jobbra, kövesse. (Visszajutás a várhoz: amikor eléri a kék kereszttel ellátott utat, tartson jobbra.)

A csókakői vár Forrás: CSÓKAKŐ KÖZSÉG FACEBOOK

A falu külterületén fekvő csókakői vár valamikor az 1200-as években épült, ma autóval is megközelíthető. A tatárjárás után készült erődítményt három oldalról szakadék határolja, és egészen messzire ellátni belőle. A várat mára szépen helyreállították, erről korábban egy fehércsurgói látogatásunkkor írtunk.

Túra extrával: Somló-hegy

Az egész évben nyitvatartó pincészetek teszik a szokásosnál is vonzóbbá ezt a programot. A Somló bejárásának tipikus útvonala 3-4 órás, kényelmes körút a sárga jelzésen: összesen tizenegy kilométer, négyszáz méteres szintkülönbség mellett. Indulás Somlóvásárhelyről. Innen pedig az útvonal: Taposó-kút – Szt. Margit-kápolna – Szent István-kilátótorony – Somló-vár – Kinizsi-szikla. A Szent István kilátót bakonyi és veszprémi művészek alkotásai veszik körbe. Az, aki eddig még csak a 8-as útról látta a Somlót, meg fog lepődni, mert tényleg van itt egy várrom is, csak épp a hegy másik oldalán – valószínűleg Szent László királyunk idejéből maradt fenn, és sokáig Bakócz Tamás birtoka volt.

Barangolás Bánkút környékén

Szilvásváradról, a Tótfalusi völgyből indul az az erdőgazdasági út, amely felvisz a fennsíkra. Ehhez, a faluban az Egri úton található kemping mellett, egy földútra kell bekanyarodjonni, ahonnan pár száz méter múlva egy elágazás jön majd. Az elágazásnál tartson balra, majd amikor a zöld kerékpáros jelzésű úthoz ér, balra folytassa az útját, hogy elérje a sima zöld turistajelzést.

A kép csak illusztráció Forrás: Pixabay.com / TanteTati

Ezen aztán haladjon tovább keletnek, majd bő egy kilométer után térjen rá a sárga jelzésre. Ezt követve először az Ivánka-lápa, majd a Gerenna-vár következik. Majd addig menjen, amíg a sárga jelzésű út egybe nem olvad egy rövid időre a kék kereszttel – amikor ezek elválnak, csak a kék keresztet kövesse. Ez vezet majd a Diabáz-barlanghoz, majd tovább egyenesen Bánkútra.

Plusz egy tipp:

Ha megérkezett, és még érez magában erőt (nagyjából tíz kilométert tett meg eddig), akkor tegyen egy kitérőt hazánk egyik legmagasabb pontjára, a 956 méter magas Bálványon található Petőfi-kilátóhoz. Ha tiszta a levegő, akár a Magas-Tátra vonulatait is megpillanthatja a távolban.

Szívesen fotózna jéggé fagyott vízesést?

Akkor tegye azt! A Mátrában található Ilona-völgyet sokan keresik fel látványos vízesése miatt, amely tíz méter magasról zúdul le, és egyben hazánk legnagyobbja. Télen ráadásul – ha az időjárás is együttműködő – gyönyörű alakzatokat felvéve, megfagy. Parádfürdőtől 4-5 kilométerre található, a faluból a zöld kör jelzést kell követni – a legelső szakasz autóval is teljesíthető. Parádfürdőről, az Erzsébet Park Hotel mögötti úton déli irányban induló úton kell letérni.

Aki gyalog jön, hamarosan egy szépen faragott székelykapun léphet be az Ilona-völgybe. Aki nem szívesen válik meg a kocsitól, az egészen az ifjúsági tábor utáni Szent István-kútig is eljuthat az aszfaltos úton, a kútnál aztán pihenőt és parkolót is talál. A forrásnál kalcium-hidrokarbonátos vizet kóstolhat, mely eléggé érdekes ízű. Innen a Z jelzést kövesse, majd amikor egy pihenőhelynél a Z jelzés letér jobbra, maradjon a patak völgyében, és innentől már a ZO jelzést kövesse. Parádfürdőről még 3 kilométeres út vár önre, mely alapvetően könnyen teljesíthető – legalábbis az utolsó két-háromszáz métert nem számítva, amely meredek, fagyökeres rész.

Praktikus tanácsok a téli túrázáshoz

Télen rövidebbek a napok, amivel a túra megtervezésekor mindenképpen kalkulálni kell. Még ha ismeri is az útvonalat, a nyárihoz képest egészen más terepviszonyok mellett, jóval lassabban tudja teljesítheti ugyanazt a szakaszt. Jól nézze meg, milyen bakancsban indul neki – minél bordázottabb a talpa, annál jobb, annál kevésbé fog csúszni.

Öltözzön rétegesen, és érdemes egy termoszban forró teát, energiaszeletet is bekészíteni a hátizsákba. Ami jól jöhet még: pótkesztyű és -zokni, esetleg túrabot.

Ne csak a kütyüjeire támaszkodjon: nyomtassa ki a kívánt térség túraútvonalát az internetről, és vigye magával! A hidegben a telefonok könnyen lemerülnek.

A zuhatag nemcsak fagyott állapotában látványos, de a tavaszi hóolvadáskor is – az év többi időszakában viszont csak soványka vízsugár csörgedezik itt. Úgyhogy ez a túra egyértelműen télen teljesítendő!

Vallási kegyhely, kőkorszaki barlang és maga a Pilis

Ha Pilisszántóra kirándul a télen, nem csak csodás erdei táj lesz a jutalma. Itt könnyű túrákkal több érdekességet is érinthet. Például nagyjából négy kilométeres túrával érheti el a Pilis-tetőt. Ehhez a falu északi részén, a buszforduló utáni parkolóban érdemes hagyni a kocsit, majd néhány száz méteren át követni a faluból kifelé vezető országutat (Pilisszentkereszt irányába).

Aztán térjen le balra a piros turistajelzésre – ez egy kifejezetten szűk, fák közötti ösvény, az út felől nézve mindössze 20 méternyire az Orosdy-kastélyhoz vezető aszfaltos út után. Az erdei út elhalad a kastély és a Magas-hegy (409 m) mellett is. A kereszteződéshez érve kövesse balra a zöld jelzést, mely a Trézsi-forrás érintésével a László kúpjához, majd a Pilis-tetőhöz vezet. A forrást „szeretetforrásnak" nevezik, és még padok is várják a pihenni vágyókat.

A Pilisszántói Kőfülke a László kúpja alatt, az Orosdy kastélytól néhány száz méterre található a piros, majd a zöld jelzés mentén. Ez a barlang 1982 óta fokozottan védett, mégpedig régészeti és őslénytani jelentősége miatt. Az üreg hossza alig kilenc méter, viszont itt és néhány környékbeli barlangban bukkantak a jégkor emberének tűzhelyeire és szerszámaira, mely pilisszántói kultúra néven vonult be a történelemkönyvekbe.

Igazi különlegesség a Pilisszántói Boldogasszony-kápolna, melynek tervét Makovecz Imre készítette. Az első olyan épület az építész alkotásai között, mely kizárólag kőből készült, a fát teljesen nélkülözi. A szakrális épülethez vezető köves út maga a Csillagösvény, melyet a parkolótól tábla jelez. Az ösvény mentén Nimródot, Attilát, Árpádot, Szent Istvánt, Szent Lászlót, Boldog Özsébet, valamint Hunyadi Mátyást ábrázoló faszobrok vannak. Hunyadi Mátyás szobrát 2007-ben, a reneszánsz év keretén belül avatták fel, Árpádét szintén ekkor a téli napfordulókor, az Árpád év befejezésekor emelték.

Forrás: Shutterstock

A kápolnában misét tartanak, és minden évben egyszer, a téli napforduló idején egy kivételes szertartáson, egészen kora reggel Isten áldását kérik a magyar népre. A pontos miserendet itt találja. A kápolna egyébként Makovecz Imre mellett Őrfi József terve alapján készült, és 2006. december 21-én lett felszentelve. Tőle nem messze áll a Pilis Keresztje, alattuk pedig a Szikla Színház és a Pilis Kapuja található. A kápolnától és a Pilis keresztjétől fantasztikus kilátás tárul elénk: a Ziribár, a Nagy-Kevély, Pilisvörösvár, Pilisszántó és a Hármashatár-hegy is jól látható.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.