Mi Micsoda Mini: Itt a nyár, csudajó a Balaton!
Ki ne emlékezne a 90-es években népszerű Mi Micsoda-sorozatra? Nos, a keményfedeles, nagyméretű, leginkább általános iskolásoknak szóló ismeretterjesztő sorozatnak létezik egy 2-4 évesek számára pozicionált – természetesen kisméretű és puha borítós – változata is, szintén a Tessloff és Babilon Kiadó gondozásában.
Az Itt a nyár, csudajó a Balaton! című kiadása például abban segít, hogy a bölcsődés és az óvodás korú gyerekekkel átbeszélhessük a nyaralás részleteit: a vonatozást, a kempingezést, a csúszdázást, a vízibiciklizést, a kompozást, a kikötőt, a strandon kapható ételeket, magát az egész tavat és persze a Balatonban élő állatokat. Nyaralás előtt, után és természetesen közben is kiváló olvasmány, a korosztály azon égető kérdéseire adott kimerítő válaszokkal, mint amilyen például az "ez mi?", "de miért?", vagy a "minek?".
Bodó Béla: Brumi a Balatonon
Egy igazi klasszikus a legkisebbek számára, amelyre a szülők, de talán még a nagyszülők is emlékezhetnek saját gyerekkorukból. Bodó Béla meseregény-sorozata 1956-ban indult a Brumi Mackóvárosban című opusszal, az öt részből a balatoni kalandról szóló már a negyedik a sorban, amelyet 1967-ben adtak ki először.
A történet szerint Brumi és barátai – egészen pontosan Jócsont, aki korábban még Rosszcsont volt, az édességért szünet nélkül rajongó, torkos Dagi és a félénk Panasz Muki – ezúttal azért kelnek útra közösen, hogy a Balaton mellett tölthessék a nyári vakációt. Ezzel pedig máris egy sor izgalmas kaland veszi kezdetét. A könyv lapjain megelevenedő vakáció és a számos vidám játék még szorosabbra fűzi a főszereplők között a mackóbarátságot, amely már korábban is sok próbát kiállt.
Megyery-Pálfay Adrienn: Balaton foglalkoztató és beszélgető könyv
Szintén a legkisebbeket segíti a nyaralás körüli események feldolgozásában ez a praktikus és vidám rajzokkal teli könyvecske. A műfaj kimondottan a beszédfejlődést hivatott segíteni, és persze az olvasóvá nevelés is fontos szempont: azzal, hogy a kicsi kedvére firkálhat, rajzolhat, máris közelebb érzi magához a könyvek világát.
A kérdések és a játékos feladványok természetes ezeken a lapokon is a Balatonhoz repítik az olvasókat. "Olyan helyzetet teremtenek, amelyben nyugodtan ölbe vonhatjuk gyermekünket, és akár a képekről beszélgetve, akár a közös emlékeket felidézve élvezhetjük egymás társaságát. Nem utolsósorban pedig, ötleteket kapunk olyan jövendőbeli közös programokhoz, melyek aztán további beszélgetések kiindulópontjai lesznek" – olvasható a könyv ajánlójában.
A jó hír, hogy a szerző a könyv célcsoportjának a 2 és 7 év közötti gyerekeket jelölte meg, így legalább a kistesó és a nagytesó akár közösen is "olvasgathat".
Nyulász Péter: Ciprián - A Balaton Hercege
Természetimádat, misztikum, kaland, játék és persze némi ismeretterjesztés. Nyulász Péter trilógiájának második része, a Helka – A Burok-völgy árnyai című könyv történet folytatása már egy új, különleges, kicsit macskás, kicsit tyúkszerű szereplőt hoz, név szerint Mitmitkét.
Ebben a részben a szerző kitágítja a Helka terét: "az olvasók immár nemcsak Balatonon és környékén kirándulhatnak hőseikkel, hanem az Alföld és a Bükk egyes vidékein is. Miként lett száz halom Battán? Mit keres egy földvár a Balatonnál? Mi az a tengerszem, és miért éppen egy malomkőbányában találjuk meg? A szerző ismét számos mesébe illő, mégis valóságos helyszínt választott izgalmas történetének" – olvasható a könyv ajánlójában.
Az óvodás vagy a kisiskolás gyerek fantáziában gazdag válaszokat kaphat számos kérdésére, miközben a kiadvány valódi kirándulások szervezésére is inspirál. Nyulász Péter: Helka című könyve 2011-ben elnyerte Az Év Gyerekkönyve díjat.
Csapody Kinga: Utazik a család – Irány a Balaton
Az Utazik a család-sorozat akkor vált igazán népszerűvé, amikor – a legszigorúbb karanténidőszakban – utazni csak fejben lehetett. A sorozat egyik talán legkedvesebb tagja, az Irány a Balaton a déli és az északi partot mutatja be.
Ebben a részben a kedves, kissé szeles család kalandjainak tükrében egy csomó ötletet kapunk, hova érdemes benézni, merre célszerű ellátogatni, és mi az, ami a Balaton régióban érdekes lehet egy kisgyerekes család számára. Mesés útikönyv óvodásoknak és iskolásoknak, Szalma Edit rajzaival.
Fiala Borcsa: Balatoni nyomozás
Ez már egy igazi ifjúsági regény a kiskamaszoknak: tökéletes, laza és szórakoztató olvasmány a nyári szünet kellős közepén, a Balaton partján. Adott egy nagyon menő, tetovált nagymama, két tini, Kriszti és Huba, aki kezdetben csak egy kincskeresős mulatságban akarnak részt venni, de aztán hamar kiderül, hogy valódi bűnszövetkezet dolgozik a Balaton partján, akik ellen azonnal fel kell venni a kesztyűt a közjó érdekében.
Közben persze igazi kincs is vár Krisztiékre, és ki tudja, talán még a tolvajokat is sikerül leleplezniük. Akárhogy is történik, a kaland során mesés tájakon járhat képzeletben az olvasó: bebarangolhatja Révfülöpöt, sétálhat a Folly Arborétumban, felmászhat a Hegyestű hatalmas bazaltorgonájára, miközben kiderül, hogy merre kell keresni a mindszentkállai titkos lépcsőt, és egy kis időre még Csobánc várába is beleshet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.