Az M7-es sztráda velencei szakasza mentén kísérleti jelleggel, 42 méteren építették ki a magyar fejlesztésben és gyártásban készült átlátszó zajárnyékoló falat. A Magyar Közút Nonprofit Zrt.-nek nem ez az első innovatív projektje, tavaly ősszel világító kerékpárutat helyeztek tesztüzembe, melyről mostmár kijelenthető, hogy télállónak bizonyult, így új helyszíneken is telepítik, melynek lehetőségeit már keresik - adja hírül a kormany.hu.
Az országos közútkezelő az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM) egyeztetve folyamatosan vizsgálja a hazai közutakon és kerékpárutakon eredményesen hasznosítható korszerű technológiákat, anyagokat. A beváló megoldások a jövőben szélesebb körben is elősegíthetik a hálózatok gazdaságosabb és környezeti szempontból is fenntartható üzemeltetését.
A zajvédelmi falak a zajterhelés mérséklésével javítják a forgalmasabb közutak környékén élők életminőségét. A kísérleti projektben kipróbált biztonsági üveg zajárnyékoló rendszer megfelel a hazai és nemzetközi előírásoknak, sőt, több szempontból túl is teljesíti az akusztikai elvárásokat.
Az átlátszó panelek magasabb biztonságérzetet nyújtanak a közlekedőknek azzal, hogy láthatóvá teszik a hagyományos falak által kitakart épületeket, eseményeket. Az üvegfal esztétikusabb, jobban illeszkedik a látképbe, hosszabb az élettartama, mint a műanyagé, nem homályosodik be. Felületére egyedi motívumok, helyi nevezetességeket ábrázoló grafikák, képek nyomtathatók. Az M7 velencei szakaszán a közútkezelő logója mellett a Bence-hegyi kilátó rajza hívja fel a figyelmet a közeli látnivalóra. A madarakat a rétegek között festett vagy az egyik külső felületen homokszórt csíkozás védi meg attól, hogy a falnak repüljenek.
A rendszerelemek stabilitását és tartósságát alumínium keret biztosítja, amely osztott, így károsodás esetén nem kell az egész táblát, elég csak a sérült részt kibontani. A karbantartás, csere ezért is egyszerűbb és gyorsabb, mint a hagyományos zajvédő falaké, nagyteljesítményű daru nélkül, kevesebb élőmunkával kivitelezhető.
A Glass Hilltop Kft. és a Rákosy Glass Kft. együttműködésében kifejlesztett és legyártott biztonsági üveg zajárnyékolót az M7 autópálya jobb pályája mellett, Velence térségében próbálja ki a Magyar Közút. Egy meglévő zajvédő fal elhasználódott szakaszát váltották ki az összesen 118 négyzetméteres új elemekkel. A tervezés, bontás és építés összes költsége nettó 20 millió forint volt.
Mosóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár arra emlékeztetett, hogy a közútkezelő egy előző innovatív projektben tavaly Esztergomnál, a Duna-menti kerékpárúton, majd Tát térségében épített ki világító kerékpárutat. A burkolatba kevert speciális szemcséket a nap fénye feltölti, az így kezelt felület este is jól láthatóvá teszi a nyomvonalat. Az első szakaszok érdemi állapotromlás nélkül vészelték át a telet, a hideg időjárás nem tett kárt bennük. A próbaüzem kedvező tapasztalatai alapján így megkezdődhet az újabb lehetséges helyszínek felmérése. A mutatós technológia alkalmazásával a közlekedés biztonságának romlása nélkül takarítható meg a közvilágítás kiépítésének költsége, a lámpák energiafogyasztása és fényszennyezése.
Szilvai József Attila, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatója hozzátette: a társaság lehetőséget teremt a hazai szakembereknek és vállalkozásoknak, hogy találmányaikat, innovatív megoldási javaslataikat éles környezetben tesztelhessék, ehhez támogatásra is pályázhatnak. Az egyes kísérleti programok kivitelezését követően hosszú távú mérnök- és laborfelügyelet kíséri figyelemmel a fejlesztések meghatározott paramétereit, vizsgálja a közlekedési, fenntartói és környezeti hatásaikat. Így megnyílhat az út a gyakorlatban igazolt, gazdasági és szakmai szempontból egyaránt hasznos ötletek széleskörű elterjedése előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.