Ókori szarmata település nyomaira bukkantak Zuglóban

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2020. december 01. 13:19

November közepén számoltunk be arról a hírről, hogy Kiskunhalason szarmata népcsoporthoz köthető épületeket és tárgyi emlékeket, egyebek mellett kerámiatöredékeket, üvegedényeket és -gyöngyöket, valamint játékkorongokat találtak a régészek. A Budapesti Történeti Múzeum munkatársai ezúttal pedig a Rákos-patak déli partján, a XIV. kerületi Bosnyák téri piac közelében tárnak fel jelenleg egy szarmata települést – olvasható a múzeum weboldalán.

Egy ismert szarmata kori alkotás, a Rhoxolán vértesek Traianus diadaloszlopának domborművén Forrás: FORRÁS: CONRAD CICHORIUS/COMMONS.WIKIMEDIA.ORG

2020 szeptemberében kezdődött meg a Bosnyák téri piactól északnyugatra, a Rákos-patak déli partján, a Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeumának megelőző feltárása. A lelőhely 2008-ban vált ismerté egy próbaásatás keretén belül, amit a múzeum egykori munkatársa, Dr. Horváth László végzett. A csaknem hét hektáros területen akkor tizenöt szondát, azaz próbaárkot húztak a területre, aminek köszönhetően kiderült, hogy szarmata és Árpád-kori telepjelenségekkel és feltehetően szarmata kori (1–5. század) körárkos sírokkal számolhatnak.

Utóbbi keltezése kérdéses, mivel a területen a 2008-as próbaásatás alkalmával nagy mennyiségű éles lőszert találtak. A lőszerdepó a körárkos sír közvetlen környezetében helyezkedett el, így a tűzszerészek vették át az irányítást a felületen. Ezt követően egészen 2017-ig nem került sor újabb kutatásra, majd akkor egy szakfelügyelet keretén belül Korom Anita és Tóth András újabb régészeti objektumokat azonosított.

A beruházás újult lendülettel 2020-ban vette ismét kezdetét. Az eddigi eredmények már jól mutatják, hogy a település objektumai az északi részen az egykori dombháton, közel a patakhoz sűrűsödnek. Az itt előkerült leletanyag alapján a település eddig feltárt részét a 2-3. századra kelteztetik és a császárkori szarmatákhoz kötik.

Egyelőre három félig földbe mélyített házat sikerült feltárniunk, melyből kettőnél a tetőt tartó oszlopokat is meg tudták figyelni. Érdekességük, hogy kemencét, sütőfelületet egyikben sem találtak.

A terület ezen szakaszán még gabona- és szeméttároló gödröket, valamint árkokat dokumentáltak. Az árkok vízelvezetési és területhatároló feladatot tölthettek be. Az első munkaterületünk déli végben megfigyelhető egy északkeletről induló, majd délnyugat felé kanyarodó árok, amely minden bizonnyal a terület déli végében található nagyméretű, agyagba ásott, víztározó gödröktől határolta el a lakóövezetet. A víztározó gödröktől északabbra, de a sűrű településmagtól távolabb egy szabadon álló kemencét és munkagödrét tártak fel.

A gödrökből és házakból sok római kerámiatöredék (terra sigillata, amfora), érme, ezenkívül még üvegtöredék, üveggyöngy, néhány fibula (ruhakapcsoló-tű) töredéke és jó néhány fémlelet (veret, csüngő, ezüst- és bronztöredékek, vastárgyak) kerültek elő. A feltehetően szarmata sírokat rejtő részt, majd csak ezt követően fogják feltárni, így ígérik, hogy még biztosan sok újdonságról számolhatnak be a jövő év folyamán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.