Új török és kuruc kori leletek kerültek felszínre a simontornyai várnál

ásatás
PUBLIKÁLÁS: 2020. augusztus 15. 14:44

A szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum régészei török és kuruc kori leleteket tártak fel a simontornyai vár mellett, és megtalálták az épület köré épített, hajdani palánk maradványait is - derül ki az MTI híréből.

A simontornyai vár Forrás: Naki77/Indafoto/wikipedia.org

A megelőző feltárások tavaly novemberben kezdődtek a várhoz közeli Szent István utcában, de a járvány miatt csak idén nyáron folytatódhattak - mondta K. Németh András főmuzeológus. Ismertetése szerint a területen nem kevesebb, mint 200 darab, 8-15 centiméter átmérőjű cölöp maradványait találták meg a várfalaktól mintegy 30 méter távolságra.

A két-három cölöpsoros, egy-másfél méter széles, sövénnyel befont palánkot a 17. században építhették, de a maradványok pontos korát dendrokronológiai vizsgálattal fogják megállapítani. A forrásokból már korábban kiderült, hogy a simontornyai várat palánk vette körül, de ennek elhelyezkedéséről eddig nem álltak rendelkezésre adatok.

Maga a vár 13. századi eredetű, és a török korban kapott először katonai szerepet, amikor a szandzsákbég székhelye volt. A középkori várat a 16. században reneszánsz kastéllyá alakították át, de ez katonai erősségnek kicsi volt, ezért kibővíthették. A hódítók, ahogyan az elfoglalt területeken általában a kisebb várakhoz, udvarházakhoz, úgy itt is úgynevezett huszárvárat építettek, amire a legalkalmasabb a földből, fából épült palánk volt.

A simontornyai vár elkerülte a török kiűzése után, 1699 és 1702 között, császári rendelet alapján végzett várrombolásokat, és a Rákóczi-szabadságharc ideje alatt is volt katonai szerepe hol magyar, hol osztrák kézen. Ezt támasztja alá a két felszínre került Pro Libertate feliratú, kuruc pénzérme, a puskagolyók és csizmatalp-maradványok, valamint a két római katolikus vallási kegyérem is. A palánk feltárt szakasza a szabadságharc ideje alatt, eddig ismeretlen időpontban leégett.

Mint K. Németh András hozzátette, viszonylag ritka lelet az a török kori, turbános sírkő-fejrész, amely a simontornyai török temetőből származhat. Találtak emellett a török hódítókkal érkezett, balkáni eredetű délszlávokhoz kötődő jellegzetes, archaikus kerámiákat, fellelték egy még azonosításra váró üveg-karperec darabjait és előkerült egy folyatott mázas, török talpas tál is. A leletek között vannak 300 éves tök- és barackmagok, dióhéjak, amelyek a környezettörténet kutatásához szolgálnak majd értékes adatokkal.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.