Maradna a régi a Balaton jogi partvonala

partvonal
PUBLIKÁLÁS: 2020. április 10. 10:18

Szeretnék megtartani a Balaton korábbi, még az 1 méteres vízszintmaximumhoz meghatározott jogi partvonalát, bár időközben 120 centiméterre emelkedett a vízszintmaximum - mondta Pécseli Péter, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének vezetője egy online megrendezett konferencián csütörtökön. A változás által érintett területeket "vízjárta" területként jelölnék a készülő új vízparti szabályozásban.

Forrás: Susulyka/wikipedia.org

Pécseli Péter kifejtette, hogy a Balaton új partvonal-szabályozási tervének egyeztetése az ország területrendezési tervéről szóló, 2018-as törvényhez kapcsolódóan zajlik. Vitatottá vált, hogy a Balaton új, tavaly februártól érvényes üzemeltetési engedélye szerint 120 centiméterre emelt vízszintmaximum mellett érvényes-e még a tó korábbi jogi partvonala.

A vízügy javaslatával kezelhetővé válik a helyzet - fogalmazott. Hozzátette, az új partvonal-tervek a vízgazdálkodásért felelős belügyminisztérium erről szóló rendeletének kihirdetése után válnak véglegessé, de az már biztosan tudható, hogy az érvényben lévő ingatlan-nyilvántartási telekhatárokat nem kívánják megváltoztatni, és hogy az új szabályozás maradéktalanul figyelembe fogja venni a tó korábbi jogi partvonalát.

Beszélt arról is, hogy zajlik a balatoni mederkotrás újraindításának előkészítése. Megtörtént a tó teljes mederiszap felmérése, annak kiértékelése után dől el, hogy hol kezdjék a beavatkozást, továbbá hogy lepelkotrásra vagy mélyréteg kotrásra van-e szükség. Első ütemben várhatóan a keszthelyi és szigligeti öböl egy-egy szakaszán indítják a munkát, a kikotort anyagot pedig a balatongyöröki zagytározó tudná befogadni a növényzet és a korábban odahordott zagy eltávolítása után.

A vízügynek két további, kisebb befogadó kapacitással rendelkező zagytere van még a Balatonnál Keszthelyen, és Balatonfűzfőn. A jövőben a betelő zagyterek problémáján úgy kívánnak segíteni, hogy a kikotort anyag javarészét kitevő balatoni szürkehomokot némi ülepítés és pihentetés után strandhomokozásra és lidósításra, illetve tájsebek gyógyítására használják fel - derült ki az MTI híréből.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.