Nagy a botrány a Bükkben, ugyanis a természetvédő szervezet, a WWF Magyarország szerint védett területen álló, 180 éves erdőt vágtak tarra a Bükki Nemzeti Parkban. Márpedig ez a fajta fakitermelés a WWF szerint fenntarthatatlan.
A Tar-kő mellett vágta ki 1 hektáron a bükköst az Egererdő Zrt. állami erdőgazdaság. Ez a WWF szerint az ország egyik legidősebb, természetvédelmileg igen értékes, a Natura 2000 hálózat részeként is nyilvántartott erdeje. Ritka madárfajok (fehérhátú fakopáncs, kék galamb) és mintegy 13 védett növényfaj otthona volt ez az erdőrész.
A kitermelésnek azért sem volt értelme, mert a szervezet szerint a kivágott 600 köbméter, igen öreg faanyag csak alacsony értékű tűzifának vagy rostfának alkalmas.
Az országos erdőterület kevesebb, mint fél ezreléke, mintegy 1000 hektár mondható ma Magyarországon 180 évesnél idősebbnek. A hazai erdők 20 százaléka védett, ezek jelentős részét – még a nemzeti parkokban is – állami erdőgazdaságok kezelik. Ezeknek minden évben túlzott mértékű fakitermelési elvárásoknak kell megfelelniük. Ez pedig pótolhatatlan veszteségeket okoz. Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője így fogalmazott:
Sajnos tény, hogy Magyarország természeti és turisztikai szempontból legértékesebb erdeinek fennmaradása még a nemzeti parkokban, védett területen sem minden esetben biztosított. Az idős erdők felbecsülhetetlen értéket képviselnek, amelyek újbóli kialakulásához több emberöltőnyi idő szükséges.
A WWF szerint az erdőkre nemcsak a faanyag miatt van szükségünk, hanem pl. a klíma, a tájkép és az egészség védelme miatt is. A WWF a kivágások megelőzésére több javaslatot tett, az egyik például az, hogy a 150 évesnél idősebb erdőkben fakivágásra csak természetvédelmi kezelés keretében legyen lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.