Az Akadémia idén 150 éves Székháza előtt, a budapesti Széchenyi téren tíz csillagászati távcső, a Fizibusz és ismeretterjesztő előadások várják az érdeklődőket november 20-án, pénteken 17 és 22 óra között. Az esemény a Magyar Tudomány Ünnepének nyilvános rendezvénye.
A távcsöveknél a Magyar Csillagászati Egyesület tagjai tartanak bemutatót. A célpontban a Hold és a fényesebb csillagok, kettőscsillagok lesznek. Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont népszerű Fizibuszában, egy átalakított csuklós buszban ott lesz kicsiben a CERN nagy hadronütköztetője, és a nanovilágba is bepillanthatnak bele az érdeklődők.
Az esti programot három előadás is színesíti. Kiss László csillagász, az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos igazgatóhelyettese a Naprendszer kutatásának legújabb eredményeit mutatja be. Sárneczky Krisztián csillagász-geológus a Földre is potenciális veszélyt jelentő földsúroló kisbolygókról tart előadást, Ruszkiczay-Rüdiger Zsófia geográfus pedig arról beszél, hogy milyen volt a legutóbbi eljegesedés a Kárpát-medencében és környékén. Mindeközben két felfújható planetárium várja vendégeit a Székházban. A planetáriumok három, körülbelül 25 perces előadást kínálnak: már hat éves kortól érdemes megnézni A csillagos ég rejtelmei című műsort, amely a csillagképeket és a hozzájuk kapcsolódó mítoszokat mutatja be. Nyolc éves kortól ajánlott az Utazás a bolygók csodálatos világába című előadás, és ugyancsak nyolc év felett várják az érdeklődőket a Visszatérés a Holdra - egyszer és mindenkorra! című műsorra - olvasható az MTA oldalán.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de a planetáriumokba előzetesen regisztrálni kell. Borult idő esetén a planetáriumok, a Fizibusz és az előadások várják az érdeklődőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.