110 éve készült el a Halászbástya

schulek frigyes
PUBLIKÁLÁS: 2015. október 08. 17:20
Holnap ünnepli születésnapját a Halászbástya: 1905. október 9-én avatták fel, és majdnem másfélszer annyiba került, mint ahogy tervezték. A Budai Várnegyed részeként 1987 óta egyike Budapest világörökségi helyszíneinek.

A Halászbástya eredetileg a budai városfal egyik védelmi szakasza volt, amelyet a 18. század első felében korszerűsített az osztrák katonai igazgatás. Nevét a Víziváros déli része, a Halászváros után kapta, írja az MTI.

A Halászbástya a századfordulón nyerte el mai arculatát. A Nagyboldogasszony-templom restaurálása a millenniumi ünnepségekre fejeződött, és a templom környezetét is rendezni akarták. Schulek Frigyes el is készítette a terveket, de az építkezés csak évekkel később, 1899-ben kezdődhetett meg.

Fotó: námor / Indafotó
Fotó: simmone79 / Indafotó
Fotó: simmone79 / Indafotó
Fotó: Viktória Tóth / Indafotó
Fotó: szapetr / Indafotó
Fotó: kszabi / Indafotó
Fotó: tacsifoto / Indafotó
Fotó: Anna Schwelung / Indafotó
Fotó: eddie dean / Indafotó

Az eredetileg egyszerű kiképzésű, szegényes városképi hatású, téglából épült várfal-szakaszra Schulek gazdag építészeti köpenyt tervezett, melyhez a Duna felé messze kiugró egykori Híradás bástyát, török nevén a Haber kuleszit használta fel északi toronynak, délre pedig egy másik tornyot épített.

Schulek az északi és déli bástyákat, valamint a folyosókat összekötő mellvédfalat kellemes panorámájú sétánnyá alakította, az egykori bástyafalak szegélyei mentén fedett folyosókat alakított ki, felettük pedig járható teraszt nyitott, melynek sarkait úgynevezett kúpos fedelű bástyák díszítik.

1901-ben és 1902-ben készült el a déli és északi lépcső, de az épületegyüttest csak az építkezés teljes befejezését követően, 1905. október 9-én adták át a fővárosnak. Az első költségvetési előirányzat 800 ezer aranyforintot tett ki, ám a végösszeg ennek majdnem másfélszeresére, 1 millió 165 ezer forintra rúgott.

Fotó: námor / Indafotó
Fotó: simmone79 / Indafotó
Fotó: simmone79 / Indafotó
Fotó: Viktória Tóth / Indafotó
Fotó: szapetr / Indafotó
Fotó: kszabi / Indafotó
Fotó: tacsifoto / Indafotó
Fotó: Anna Schwelung / Indafotó
Fotó: eddie dean / Indafotó

A Halászbástya Budapest második világháborús ostroma során több helyen súlyosan megsérült, az 1953-ig tartó helyreállítási munkálatokat Bors László építőművész vezette. A következő évtizedekben az elmaradt karbantartások miatt az építményt sok károsodás érte, és bár 1984-85-ben különítettek el pénzeket felújítására, a munkálatok 1990-92-ben leálltak.

Az I. kerületi önkormányzat 1994-ben saját erejéből kezdte folytatni a rekonstrukciót, a költségekből a Fővárosi Önkormányzat és az Országos Műemlékvédelmi Hivatal is kivette a részét. Végül 2003 novemberében adták át a nagyközönségnek a felújított épületegyüttest, melynek látogatásáért 1995 májusától belépődíjat kell fizetni.

A neoromán kilátóteraszokról elénk tárulkozó páratlan panorámájával a Halászbástya a magyar főváros legjelentősebb idegenforgalmi látványosságai közé tartozik. A Budai Várnegyed részeként 1987 óta a Halászbástya is egyike Budapest világörökségi helyszíneinek. Magát a Várnegyedet az Országgyűlés 2011-ben nemzeti emlékhellyé nyilvánította.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.