A magyar hadtörténelem kiemelkedő fegyverneméről, a csaknem ötszáz esztendeig működő huszárságról megemlékező első nyíregyházi találkozót 1991-ben rendezték meg, azóta minden páratlan évben a szabolcsi megyeszékhely ad otthont a huszárgenerációk randevújának - közölte Bene János, a szervező Jósa András Múzeum igazgatója az eseményt beharangozó keddi sajtótájékoztatón.
Elmondta, hogy az idei rendezvény a hagyományokhoz hűen az Országzászló téri lovas szobornál katonazenével, majd a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség huszárbandériumának bevonulásával kezdődik augusztus 22-én délelőtt. A program hivatalos része után koszorúzás következik, majd elindul a gyalogszakasz és a mintegy negyven lovasból álló huszárdandár díszmenete.
Délután a Sóstói Múzeumfaluban folytatódik a program, ahol többek közt a Magyar Honvédség kiállított harcjárműveit és a katasztrófavédelem tűzoltószereit nézheti meg közelebbről a közönség. Az ünnepségen a huszár ősökről emlékeznek meg a különböző huszárgenerációk tagjai, de lesznek közelharc- és technikai bemutatók, tűzoltási és mentési gyakorlatok, rendőrkutyás bemutató, a bátrabbak pedig lovagolni vagy akár vívni is megtanulhatnak a nyíregyházi Simonyi Óbester Szablyavívó Iskola tanulóinak segítségével.
A magyar huszárság történetében fontos szerepet játszott Nyíregyháza, ahol az 1870-es évektől több huszárszázad állomásozott. A nyírségi nagyvárosban 1891-ben adták át az akkori Osztrák-Magyar Monarchia egyik legkorszerűbb és legmodernebb lovassági laktanyáját; ebbe a kaszárnyába vonult be 1891. november 1-jén a híres császári és királyi 14. huszárezred.
1941 nyarán a keleti fronton esett át a tűzkeresztségen az akkori magyar királyi honvédség elit alakulatának számító nyíregyházi lovasdandár, Vattay Antal tábornok parancsnoksága alatt. Az ő alárendeltségében lévő, Mikecz Kálmán őrnagy vezette IV. Hadik András huszárezred hajtotta végre a magyar hadtörténelem utolsó sikeres lovasrohamát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.